3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#1 Newsroom, 31.01.21 – 14.01.21 (drugi cykl)

Na 3droga.pl powraca cykl “Newsroom”. Śledzący nasz portal mogą pamiętać serię tekstów pt. “Newsroom” która około 2 lata temu publikowana była na naszym portalu. Jej założeniami było przybliżanie ciekawych wydarzeń ze świata z ostatnich pięciu dniu. Nowy cykl “Newsroom” przyjmie trochę inną formułę, co dwa tygodnie możecie spodziewać się na naszym portalu czegoś na kształt prasówki z Polski i ze świata.

Portal 3droga.pl tworzą także (a może przede wszystkim) jego Czytelnicy! Chcecie żeby coś znalazło się w Newsroomie? Macie ciekawego newsa, albo warte pokazania zdjęcie lub nagranie? Napisz do nas na redakcja@3droga.pl!

************************************************************************

Wydarzenia i aktualności ze Świata

31.01.2021

Narasta społeczne niezadowolenie ze względu na długie trwanie wprowadzonych restrykcji przeciw COVID-19 w Europie. Marsz w Wiedniu jako forma buntu przeciw obecnie panującej sytuacji. 

W stolicy Austrii, Wiedniu, w minioną niedzielę uczestnicy protestu przez wiele godzin starali się omijać sformułowane „blokady” przez oddziały austriackiej prewencji, aby w końcu wtargnąć na rampę przebudowywanego obecnie budynku parlamentu. Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer porównał zajścia w Wiedniu do szturmu na Kapitol w Waszyngtonie i określił sytuację mianem katastrofalnej. 

W zorganizowanej demonstracji uczestniczyło ponad 10 tysięcy osób, a same hasła przewodnie wskazywały głównie na anty-covidowe konotacje. Protestujący wykazywali również sporo niechęci do aktualnie realizowanej polityki rządu, domagali się natychmiastowej dymisji obecnego Kanclerza Austrii – Sebastiana Kurza, intonując co chwilę głośne „Kurz muss weg!”. 

31.01.2021 Austria, Wiedeń – Demonstracja przeciwników wprowadzonych restrykcji na terenie Austrii, Skandowanie przewodniego hasła „Kurz muss weg!” za pośrednictwem WinerTv

Różne grupy społeczne i polityczne brały udział w pochodzie jak sami uczestniczy określali „jedności na rzecz narodu”. Większość z nich to byli zwykli mieszkańcy stolicy Austrii zmęczeni objętymi już od niemal całej jesieni u.r. restrykcjami. Wśród demonstrantów znaleźli się przedstawiciele nacjonalistycznej i konserwatywnej partii Wolnościowej [FPO], a także mniej lub bardziej zorganizowane jednostki lokalnych klubów piłkarskich z Wiednia. 

Bilans protestu to 2000 zawiadomień o naruszeniu prawa, 13 zatrzymań, pięciu rannych policjantów, doszło do przypadku ataku na dziennikarzy mediów tzw. establishmentu. Warto wspomnieć o tym, że większe manifestacje zostały już zapowiedziane na kolejny weekend i będą się one odbywać cyklicznie, aż do zniesienia pewnych form obostrzeń. 

1.02.2021 

Pucz w Mjanmie, dawna Birma – Armia przejmuje kontrole nad państwem. 

O godz. 2.30 czasu polskiego kontrolowana przez mjanmańską armię telewizja Myawaddy przekazała, że nastąpiło przejęcie władzy przez wojsko na podstawie art. 417 konstytucji. Artykuł umożliwia przekazanie władzy armii w razie zagrożenia suwerenności kraju i zagrożeniu „jedności narodowej”.

Głównym powodem realizacji puczu było przez armie uznanie wyborów za sfałszowane, a ich wyniki zostały odrzucone. Partia, która reprezentowała wojsko, osiągnęła zaledwie 6.9% miejsc w parlamencie, co w konsekwencji prowadziło do zmarginalizowana siły wojskowej w sprawianiu rządu. 

Aresztowano prezydenta oraz m.in. laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, liderkę rządzącej w Birmie Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD) Aung San Suu Kyi i innych czołowych polityków tej partii. Policja oskarżyła liderkę o posiadanie nielegalnego sprzętu radiowego. Dzień później, we wtorek odbyły się tzw. naloty na biura przywódczyni partii w różnych częściach kraju – zostały skonfiskowane dokumenty oraz laptopy należące do członków NLD. 

Pucz w Mjammie (Birma) Fot. Peerapat Wimolrungkarat/Flickr/CC BY 2.0 – za pośrednictwem defence24.pl

6.02.21

Tunezja – Antyrządowe protesty w rocznice zamachu na Chokri Belaida 

Tysiące protestujących zgromadziło się w sobotę w centrum Tunisu, aby uczcić rocznicę zabójstwa opozycyjnego polityka Chokri Belaida w 2013 roku. Demonstranci skandowali hasła i trzymali antyrządowe plakaty podczas demonstracji wspieranej przez największy w kraju związek zawodowy. Wezwali również do uwolnienia protestujących zatrzymanych podczas innych sporych manifestacji w tym kraju w związku z panującą sytuacją ze względu na epidemie COVID – 19. Manifestanci zorganizowali protest, który utrzymał się w formie stacjonarnego wydarzenia, pomimo prób ciężkiej blokady organów ścigania nie doszło do większych incydentów na ulicach wokół Avenue Habib Bourguiba.

Foto. Reuters, 6.02.2021 Tunezja, Tunis – opór sił porządkowych podczas protestu w 8 rocznice zamachu na życie opozycjonisty Chokir Belaida

13.02.2021

Senat w głosowaniu zdecydował o uniewinnieniu byłego prezydenta USA od zarzutu podżegania do szturmu na Kapitol. 

Oznacza to, że Trump będzie mógł w przyszłości ponownie ubiegać się o prezydenturę.

Za impeachmentem Trumpa głosowało 57 senatorów, przeciwko było 43.

Wymagana większość 2/3 nie została więc osiągnięta – zabrakło 10 głosów skazujących. Za głosowali wszyscy senatorowie Partii Demokratycznej i niezależni oraz siedmiu senatorów Partii Republikańskiej.

Trump napisał, że finał drugiego proces w sprawie jego impeachmentu to „kolejna faza największego polowania na czarownice w historii kraju”. 

************************************************************************

Wydarzenia i aktualności z Polski

6.02.2021

Platforma Obywatelska przedstawiła nowy program z okazji swojego 20-lecia istnienia. Program zawiera rozwiązania z pogranicza kulturowej rewolucji (oparcie na „wartościach” broniących praw kobiet, spełnienia roszczeń tzw. mniejszości, czy „jasny rozdział państwa od Kościoła”).

„Czas na zmiany” – pod takim hasłem szef PO Borys Budka i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentowali dziś plan działania Platformy Obywatelskiej na najbliższą przyszłość oraz wizję Polski po rządach Prawa i Sprawiedliwości.

– Dzisiaj pokazujemy coś, co jest pozytywną kuchnią. Pokazujemy wam badania. Liczby nie kłamią. Już dzisiaj jesteśmy w stanie wygrać z nimi – ocenia Borys Budka szanse opozycji na wygraną z partią rządzącą. 

8.02.2021

12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia przyznał w poniedziałek sąd w Opolu. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił go z zarzutu zabójstwa 15-latki, do którego doszło w 1996 r. To najwyższe w historii Polski odszkodowanie i zadośćuczynienie.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Opolu orzekał w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy, który spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Komenda domagał się prawie 19 mln zł.

 Sąd, przyjmując wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny. Uzasadnienie sąd wygłosi z wyłączeniem jawności.

 To najwyższe w historii Polski odszkodowanie i zadośćuczynienie. Do tej pory rekordową kwotę wywalczył Czesław Kowalczyk z Gdyni, który za 12 lat w więzieniu otrzymał 2,7 mln zł. Mężczyzna domagał się 15 mln.

10.02.2021

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo utworzony Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

W ubiegłą środę znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji „Media bez wyboru”, będącej odpowiedzią na zapowiedź przygotowania przez rząd tego projektu

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *