3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#10 Newsroom, 11.10.21 – 24.10.21

12.10.2021

Hiszpania, Barcelona – Nacjonalistyczne obchody Dnia Kolumba

Setki demonstrantów z ugrupowań nacjonalistycznych i prawicowych przemaszerowały we wtorek ulicami Barcelony, a w innej części miasta spędy lewicowe protestowały przeciwko obchodom Dnia Kolumba.

W trakcie pochodu prawicowi demonstranci maszerowali z hiszpańskimi flagami, wykonując przy tym salut rzymski oraz paląc katalońską flagę. Obie demonstracje były pilnie strzeżone przez policję i obie grupy nie spotkały się. Dzień Kolumba to narodowe święto w Hiszpanii upamiętniające przybycie Krzysztofa Kolumba do obu Ameryk w 1492 roku.

17.10.2021

Salwador, San Salwador – Demonstracja anti-bitcoin

Kilka tysięcy osób demonstrowało w niedzielę na ulicach stolicy Salwadoru, San Salvador, przeciwko polityce prezydenta Nayib Armando Bukele Orteza, zwłaszcza przeciwko jego decyzji uczynienia z wirtualnego pieniądza – bitcoina, drugiej oficjalnej waluty kraju. Demonstracja odbyła się na apel partii zarówno lewicowych jak i prawicowych oraz szeregu organizacji.

„Ludzie zaczynają być zmęczeni tym, że mamy masową korupcje w rządzie. Prowadzi to nas prosto do przepaści, a pomysły na zatuszowanie tego godzą w krajową gospodarke, jak np. ten z bitcoinem” – powiedział Ricardo Navarro, szef organizacji ekologicznej Cesta, jednej z organizatorów protestu. 7 września Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie uznał bitcoina, podobnie jak dolara USA, który dotychczas był jedyną oficjalną walutą w tym kraju.

Rząd uzasadniał swoją decyzję chęcią zmniejszenia kosztów transferów pieniędzy do kraju, zarobionych przez ok. 3 mln Salwadorczyków pracujących za granicą, głównie w USA. Przesyłane przez nich pieniądze stanowią 22 proc. PKB Salwadoru.

19.10.2021

Brazylia – Spotkanie na szczycie Bolsonaro – Duque

Prezydent Kolumbii Ivan Duque został przyjęty we wtorek przez swojego brazylijskiego odpowiednika Jaira Bolsonaro w Pałacu Panalto w Brasilii, siedzibie brazylijskiego rządu. Obaj przywódcy podpisali kilka dwustronnych porozumień o współpracy m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa i pracy oraz wydali wspólne oświadczenie dla prasy.

Bolsonaro wyraził zaniepokojenie byłymi grupami dysydenckimi FARC działającymi wzdłuż granicy między dwoma krajami. „Kolejna kwestia współpracy granicznej i bezpieczeństwa, oczywiście FARC nas martwi i nie tylko w Kolumbii mamy dobre stosunki w dziedzinie obronności, gdzie pan Prezydent wykazał zainteresowanie odnowieniem swojej floty samolotów treningowych Super Tucanos”.

Obaj przywódcy zobowiązali się do obrony Amazonii, gdzie swoje obopólne porozumienie zabiorą do Glasgow w ramach COP 26, Konferencji Klimatycznej ONZ.

„Pracujemy w bardzo chwalebnym celu, jakim jest zachowanie i ochrona naszej Amazonii. Dla nas Amazonia jest bardzo cennym terytorium i dbamy o to w ramach naszej suwerenności, ale bardzo ważne jest również, aby ta obrona przynosiła dzięki temu skuteczną walke z przestępczością przeciwko środowisku” – powiedział Duque.

22.10.2021

Australia twardo odmawia rezygnacji z węgla

Górnictwo od dziesięcioleci napędza gospodarkę Australii, a węgiel pozostaje drugim co do wielkości eksportem w kraju. Tylko Indonezja sprzedaje więcej węgla niż Australia na całym świecie. Rząd często przypisuje węgiel znacznej części bogactwa kraju.

Eksport węgla wyniósł w ubiegłym roku 55 mld A (29 mld GBP; 40 mld USD), ale większość tego bogactwa była przechowywana przez firmy wydobywcze. Mniej niż jedna dziesiąta wyjechała bezpośrednio do Australii – to około 1% dochodów krajowych. Siła robocza węgla wynosi 40 000. Miejsca pracy na węglu przeważnie utrzymują społeczności wiejskie.

Chociaż większość wyborców chce ostrzejszych działań na rzecz klimatu, niektóre miasta węglowe leżą w okręgach wyborczych, które są kluczem do wygrania wyborów. Australia twierdzi, że węgiel będzie nadal generował bogactwo narodowe przez dziesięciolecia. Mówi o popycie w Azji, szczególnie ze strony gospodarek uprzemysłowionych. Same Chiny i Indie odpowiadają za 64% światowego zużycia węgla. Wzrósł również popyt w Indonezji i Wietnamie.

23.10.2021

Matteo Salvini: Włoski konserwatywny polityk sądzony za blokowanie łodzi migrantów

Były minister Włoch Matteo Salvini udał się na proces w Sycylii, oskarżony o zapobieganie dokowaniu łodzi migrującej w sierpniu 2019 r. Polityk zaprzecza porwaniu i zniesieniu opłat celnych. Do świadków oskarżenia należy hollywoodzki aktor Richard Gere, który miał być na pokładzie W przypadku skazania grozi mu maksymalnie 15 lat więzienia.

W dniu otwarcia procesu sędzia zezwolił wszystkim świadkom złożonym przez obie strony na zeznanie. Należą do nich także były premier Giuseppe Conte i członkowie jego gabinetu. Jednkaże oskarżony wyśmiewał obecność pana Gere.

„Zastanawiam się, czy to poważne, że Richard Gere z Hollywood zeznaje o moim zachowaniu na rozprawie” – powiedział dziennikarzom poza sądem. Salvini powiedział, że broni polityki „zamkniętych portów” swojego rządu, mającej na celu powstrzymanie migrantów przed niebezpiecznym przejściem przez Morze Śródziemne.

24.10.2021

Niemieccy aktywiści próbują zablokować migrantów

Niemiecka policja powstrzymywała członków Niemieckiej grupy przed blokowaniem migrantów przekraczających polską granicę. Prawicowe partie wezwały swoich sympatyków do podjęcia działań przeciwko przekraczaniu granicy, które wzrosły od sierpnia.

Niemcy wysłały dodatkowych 800 funkcjonariuszy policji na polską granicę, aby kontrolować liczbę migrantów próbujących wjechać do UE z Białorusi. „Setki oficerów dyżurują tam dzień i noc. W razie potrzeby jestem gotów je jeszcze bardziej wzmocnić ”- powiedział Horst Seehofer dla gazety Bild am Sonntag. Powiedział, że w tym roku doszło do ponad 6000 nieautoryzowanych wjazdów do Niemiec z Białorusi i Polski. Dodał, że nie ma planów zamknięcia granicy z Polską, ale dodał, że kontrole mogą wymagać ponownego wprowadzenia.

One thought on “#10 Newsroom, 11.10.21 – 24.10.21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *