3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#2 Newsroom 01.03.21 – 14.03.21

Na 3droga.pl powraca cykl “Newsroom”. Śledzący nasz portal mogą pamiętać serię tekstów pt. “Newsroom” która około 2 lata temu publikowana była na naszym portalu. Jej założeniami było przybliżanie ciekawych wydarzeń ze świata z ostatnich pięciu dniu. Nowy cykl “Newsroom” przyjmie trochę inną formułę, co dwa tygodnie możecie spodziewać się na naszym portalu czegoś na kształt prasówki z Polski i ze świata.

Portal 3droga.pl tworzą także (a może przede wszystkim) jego Czytelnicy! Chcecie żeby coś znalazło się w Newsroomie? Macie ciekawego newsa, albo warte pokazania zdjęcie lub nagranie? Napisz do nas na redakcja@3droga.pl!

************************************************************************

Wydarzenia i aktualności ze Świata

03.03.2021

Myanmar (dawna Birma), Naypyidaw – Krwawa środa

Co najmniej 38 osób zginęło w środę podczas protestów z policją w Myanmarze. ONZ określiła to zdarzenie jako „najkrwawszy dzień” od zamachu stanu, który miał miejsce miesiąc temu. Świadkowie twierdzą, że siły bezpieczeństwa użyły broni gładkolufowej, gazu oraz w niektórych wersjach mowa jest nawet o zastosowaniu amunicji ostrej (niestety, liczba ofiar śmiertelnych może to potwierdzać).

Przypomnijmy, że masowe protesty i akty obywatelskiego nieposłuszeństwa były widoczne w Myanmar od czasu przejęcia władzy przez wojsko 1 Lutego bieżącego roku. Protestujący wzywają do zakończenia rządów wojskowych i uwolnienia wybranych przywódców rządu kraju – w tym Aung San Suu Kyi – którzy zostali obaleni i zatrzymani podczas zamachu stanu. W reakcji na środowe krwawe zamieszki, jeszcze tego samego dnia dyplomacji Wielkiej Brytanii wezwała do zwołania na piątek (dn. 5.03.21) Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas gdy Stany Zjednoczone oświadczyły, że rozważają dalsze działania przeciwko siłom zbrojnym Myanmar.

03.03.2021

Szwecja, Vetland – Atak imigranta na losowych przechodniów

Nożownik, który w środę zranił siedem osób w miejscowości Vetlanda w południowej Szwecji, to 22-letni obywatel Afganistanu, który przybył do Szwecji w 2018 roku – czytamy w jednym z szwedzkich dzienników informacyjnych „Expressen”.

Do ataku doszło w środę po południu w centrum 20-tysięcznej Vetlandy w pobliżu dworca kolejowego. W ciągu 20 minut mężczyzna ranił siedmiu przechodniów w pięciu miejscach: m.in. w kiosku przy dworcu, przed sklepem spożywczym oraz przed kwiaciarnią.

Obywatel Afganistanu w czasie zatrzymania był uzbrojony, został postrzelony przez policję. Przebywa obecnie w szpitalu; jest lekko ranny. Według władz szpitalnych regionu Joenkoeping obrażenia trzech poszkodowanych osób zagrażają ich życiu.

Początkowo policja prowadziła śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa kilku osób, następnie podwyższono rangę sprawy. Rozpatrywany jest motyw terrorystyczny. W sprawę włączono służby specjalne SAPO.

6.03.2021, 9.03.2021

Armenia, Erywań – Sobotnia demonstracja sił opozycyjnych w ciągłej walce i ubieganie się o dymisje premiera Armenii. Wtorkowa próba blokady parlamentu przez sojusz opozycyjny.

Zwolennicy opozycji ponownie zalali ulice Erewania w sobotę, domagając się dymisji premiera Armenii Nikola Paszyniana. Początkowa faza demonstracji została zorganizowana przed budynkiem Ministerstwa Obrony w stolicy Armenii, oprócz działaczy oraz sympatyków armeńskiej koalicyjnej opozycji (Komitet Ocalenia Ojczyzny) współtworzonej z 17 niezależnych od siebie partii, wzięło również udział kilkudziesięciu weteranów armii armeńskiej.

Po przemówieniach kilku aktywistów tłum przeniósł się na aleje Marshal Baghramyan Avenue. Protestujący następnie pomaszerowali w stronę administracji Prezydenta i gmachów parlamentu. Marsz zakończył się na Placu Republiki, a niektórzy z protestujących wrócili do znajdującego się na miejscu obozu protestacyjnego.

Protesty przeciwko Paszynianowi ponownie wybuchły w zeszłym tygodniu po tym, jak grupa oficerów napisała list z prośbą do premiera o ustąpienie ze stanowisko. Pomimo ponownych nacisków Paszynian odmówił rezygnacji, nazywając list „próbą zamachu stanu” i próbował usunąć szefa Sztabu Generalnego z jego dotychczasowej funkcji.

Przypomnijmy, że fala protestów przeciwko Premierowi rozpoczęły się pierwotnie w listopadzie ubiegłego roku po podpisaniu przez Rosjan porozumienia o zakończeniu walk między siłami azerbejdżańskimi i ormiańskimi o sporny region Górnego Karabachu. Zgodnie z warunkami porozumienia trójstronnego szereg okręgów w Górskim Karabachu oficjalnie przekazało kontrolę Azerbejdżanowi.

We wtorek (dn. 9.03.21) protestujący pod przewodnictwem sojuszu opozycji próbowali zablokować jedno z wejść do parlamentu w stolicy Armenii, Erywaniu. Doszło do przepychanek z siłami porządkowymi. Zwolennicy twierdzą, że obrady parlamentu powinny się zebrać tylko pod jedną kluczową kwestią, jaką będzie rozpoczęcie procedury dymisji premiera Nikola Paszyniana. Napięta sytuacja trwała, aż do godzin wieczornych i dopiero po decyzji o przesunięciu posiedzenia parlamentu około godziny 19, zgromadzeni zaczęli się rozchodzić lub niektórzy wrócili do swojego „miasteczka protestacyjnego”.

9.03. 2021

Grecja, Ateny – Zamieszki podczas protestu przeciwko brutalności policji

We wtorek oddziały greckiej prewencji użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko uczestnikom zamieszek w Atenach, aby uniemożliwić im szturm na komisariat policji po tym, jak tłum postanowił zbombardować funkcjonariuszy środkami pirotechnicznymi oraz koktajlami mołotowa. Do przemocy doszło podczas marszu kilku tysięcy osób na przedmieściach Aten zorganizowanym w głównej mierze z powodu fali brutalności policji w ostatnich dniach podczas innych demonstracji Anty – Covidowych oraz utrzymaniu surowych obostrzeń w kraju.

Lokalni dziennikarze relacjonujący przebieg wydarzeń poinformowali o zniszczeniach w południowej dzielnicy Nea Smirni w postaci uszkodzonych i podpalonych samochodów, a także rozbitych w ogromnej ilości witryn sklepowych.

Według niemieckiej stacji [DPA] rannych w starciach zostało 5 funkcjonariuszy policji w tym jeden ciężko z urazem głowy przetransportowany do najbliższego szpitala. Na konferencji prasowej policji poinformowano o tym, że podczas zbiegowiska zatrzymano 16 uczestników, a wszelkie przejawy agresji były przez służby monitorowane i odpowiedzialni za zniszczenia poniosą konsekwencje.

Do wtorkowych wydarzeń i ogromnej skali przemocy odniósł się w specjalnym oświadczeniu sam Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w którym zdecydowanie potępił przemoc intonując wyraźnie, że tu cytat „ślepa wściekłość prowadzi donikąd” oraz, aby „wtorkowe sceny przemocy były tymi ostatnimi”.


(9.03.2021, Grecja Ateny – użycie siły w postaci armatki wodnej przeciwko protestującym na przedmieściach miasta, AFP photo)

10.03.2021

Polska – Białoruski dyplomata wydalony z kraju

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało na wydalenie przez władze Białorusi konsula Jerzego Timofiejuka. Za persona non grata uznano jednego z białoruskich dyplomatów.

We wtorek białoruskie MSZ wezwało polskiego konsula do opuszczenia kraju „w związku z rażącym naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej”.

Powodem był udział Jerzego Timofiejuka w uroczystości związane z „dniem żołnierzy wyklętych”, która odbyła się 28 lutego w Brześciu.

W ocenie polskiego MSZ decyzja władz Białorusi była nieuzasadniona. 

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że „w reakcji na nieprzyjazne i nieuzasadnione działania białoruskich władz wobec polskiego Konsula w Brześciu, Polska uznała dziś za persona non grata dyplomatę z Ambasady RB w Warszawie”.

Nota dyplomatyczna w tej sprawie została przekazana podczas spotkania w MSZ.

11.03.2021

Komisja Europejska zaakceptowała kolejną szczepionkę przeciw COVID-19

„Europejska Agencja Leków wydała pozytywną ocenę szczepionki COVID-19 firmy Janssen. Szczepionka jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. Teraz zajmiemy się szybko przyznaniem pozwolenia na dopuszczenie jej do obrotu”– napisała KE na Twitterze.

12.03.2021

Węgry – Zakaz zmiany płci

Sprawa dotyczy przyjętej w maju zeszłego roku ustawy, zgodnie z którą akta stanu cywilnego muszą zawierać płeć biologiczną danej osoby w momencie narodzin, co uniemożliwia oficjalne uznanie zmiany płci.

Trybunał orzekł w sprawie osoby, która w lutym 2020 r. wystąpiła o zmianę swego imienia i płci w aktach, ale sprawy tej nie rozpatrzono przed wejściem w życie ustawy i urząd wobec tego ją zamknął. Osoba ta zaskarżyła decyzję urzędu. Sąd uznał, że zakaz zmiany płci w aktach w jej przypadku jest niezgodny z zasadą niedziałania prawa wstecz.

Trybunał przychylił się do tej opinii i unieważnił odnośny akapit ustawy. 

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *