3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#23 Przegląd Narodowy 10- 16 kwietnia 2017 roku

Formuła naszej rubryki Przegląd Narodowy ma być w swoim założeniu subiektywna, często też z przymrużeniem oka traktująca różne wydarzenia. Będziemy w taki sposób podsumowywać tydzień z nacjonalistycznego światka i publikować nasze wnioski w każdy poniedziałek. Poniższy artykuł nie służy obrażaniu kogokolwiek. Wiele z interesujących tematów mogliśmy po prostu przeoczyć, inne wolimy pozostawić bez komentarza. Jeżeli masz uwagi, chętnie porozmawiamy. Napisz na redakcja@3droga.pl, ewentualnie skomentuj ten artykuł. Będziemy wdzięczni za uwagi.

***

Temat tygodnia. Chrystus Zmartwychwstał! To najważniejsza wiadomość nie tylko tego tygodnia, ale i w całej historii ludzkości. Duchowość jest niezwykle ważna dla naszej idei, bo odróżnia ją od materialistycznych projektów i wprowadza nas w stan metafizycznej wojny z siłami zła. Nacjonalizm chrześcijański to przepiękna idea, która dzięki katolicyzmowi jest czymś co można poznawać i wprowadzać w życie bez końca, a także czerpać z tego satysfakcje. Właśnie radości z wgłębiania się w idee i bycia członkiem społeczności nacjonalistycznej  życzymy wszystkim naszym czytelnikom. Przypominamy przy tym o wczorajszych życzeniach od Zarządu Stowarzyszenia Trzecia Droga i redakcji 3droga.pl zamieszczonych na naszym portalu (KLIK).

Materiał tygodnia. W Wielkanocny Poniedziałek zachęcamy do strawy duchowej i odpoczynku od politycznych dysput. Ideologów, polityków i szurie oglądajmy od jutra. Dziś zachęcamy do kazania ks. Grzegorza Śniadocha wygłoszone rok temu w Poniedziałek Wielkanocny w Białymstoku.

Polityka tygodnia. Ciekawie zmontowaną i całkiem dobrą reklamówkę Ruchu Narodowego nagrał jego dolnośląski oddział. Oczywiście, że bije z niego pewien organizacyjny centryzm, ale nie uważamy żeby było to coś karygodnego. Twórcy zapowiedzieli, że jest to jeden z trzech odcinków, więc z niecierpliwością czekamy na następne. My z swojej strony odpowiadamy na pytanie zamieszczone w tytule filmu. Tak, partia polityczna odwołująca się do ideologii nacjonalistycznej jest w Polsce niezbędna. Pod warunkiem, że ta idea jest dla niej ważniejsza niż polityka.

Kontrowersja tygodnia. W piątek, 14 kwietnia obchodziliśmy 83. rocznicę powstania Obozu Narodowo- Radykalnego. Od dawna nawiedza nas pewna refleksja. Nie macie wrażenia, że od tego czasu polscy nacjonaliści nie wymyślili tak naprawdę nic nowego? Z jednej strony świadczy to o ponadczasowym charakterze Deklaracji Ideowej ONR. Z drugiej o kilku pokoleniach zmarnowanych na rozbudowywanie idei, braku odpowiedzi na kolejne pytania stawiane przez teraźniejszość, a także kompletną posuchę jeśli chodzi o ideologów nacjonalizmu.  Oczywiście, że komunizm przerwał ciągłość ideową ONR (wcześniej nie pomagał Piłsudskii), nie mniej jednak minęły już 83. lata i czas przestać szukać wymówek. Nasze pokolenie musi być tym, które ożywi nacjonalizm i wprowadzi go w XXI wiek.

Szuria tygodnia. Mieliśmy problem, by umieścić akurat w rubryce „szurii” ten temat. Zaraz jednak wszystko wyjaśnimy. Piotr Rybak został- wyrokiem prawomocnym- skazany na 3 miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności. Sędzia argumentując wyrok skompromitował się doszczętnie. Oskarżony otrzymał wyrok niejako za całą zbiorowość i interpretacje historii przez orzekającego.  To jasne, że Rybak robił wszystko by złagodzenie wyroku nie miało miejsca. Oczywiście, że jego adwokat powinien zmienić zawód, a szuria robiła wszystko, by zamiast za kratki Rybak trafił do oddziału psychiatrycznego. Głupota i lekkie wariactwo to jednak nie powód do skazania. Wyrok (i argumentacja) jest absolutnie skandaliczny i mimo naszych często złośliwych komentarzy życzymy Piotrowi Rybakowi powodzenia i wytrwałości.

Nie możemy jednak odpuścić i nie przejść do wspomnianych złośliwości. Telewizja Narodowa z Damianem Bieńko i Eugeniuszem Sendeckim na czele wręczyła Piotrowi Rybakowi statuetkę Romana Dmowskiego (zrobioną oczywiście przez Bartłomieja Kurzeje) za bohaterstwo. Żadne słowa nie oddadzą powagi tej sytuacji. Musicie to po prostu zobaczyć.

Artykuł tygodnia. Ukończyliśmy analizę krytyczną programu Ruchu Narodowego „Suwerenny Naród w XXI wieku”. Ostatnim oceniającym był Piotr Zych omawiający zagadnienie działu suwerenności gospodarczej (KLIK). Oczywiście przy okazji zachęcamy do oceny suwerenności politycznej pióra Bartosza Biernata (KLIK) i kulturowej Filipa Palucha (KLIK). Staraliśmy się oceniając ten program być maksymalnie obiektywni patrząc na niego tylko z perspektywy idei. Czy nam się udało? Zachęcamy do komentowania.

Akcja tygodnia. Młodzież Wszechpolska rozpoczęła nową akcje „Kupuj polskie”. Mamy oczywiście wrażenie, że poza konferencja prasową akcja ta nie będzie miała ciągu dalszego, a samo jej hasło w żaden sposób nie rozwiązuje podległości ekonomicznej polskiego narodu. Nie mniej jednak: dobrze że choćby w takiej formie idea narodowa przebija się do mediów.

Cytat tygodnia. W kontekście rocznicy ONR i naszych przemyśleń zawartych w „kontrowersji tygodnia”.

Powstanie O. N. R. było potęż­nym wstrząsem w życiu politycznym Polski. Było takim właśnie wstrząsem dla starego ruchu narodowego: zdawało się, że ruch ten otrzymał w osobie Stronnictwa Narodowego dotkliwy cios przez upływ młodych i dzielnych sił. Tymczasem właśnie to usamodzielnienie się Młodych stało się przyczyną poważnych reform ideowych i organizacyjnych w Stronnictwie Narodowym i otworzyło ruchowi narodowemu w Polsce drogę do wielkiego rozwoju.

Zygmunt Dziarmaga

Piosenka tygodnia. Dobry ideowy przekaz działacza Radykalnego Południa, z którym jakiś czas temu przeprowadziliśmy wywiad (KLIK).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.