3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#4 Newsroom, 25.04.21 – 9.05.21

28.04.2021

Antyrządowe protesty w Kolumbii

4 maja na konferencji prasowej biuro rzecznika praw człowieka  w Kolumbii poinformowało, że podczas masowych protestów, które rozpoczęły się w całym kraju 28 kwietnia, 19 cywilów i kilku policjantów zginęło, a 846 osób, w tym 306 cywilów, zostało rannych.

Władze zatrzymały 431 osób, a rząd rozmieścił wojsko w najbardziej dotkniętych miastach. Niektóre organizacje pozarządowe oskarżyły policję o strzelanie do ludności cywilnej.

W obliczu niepewnej sytuacji rządu prezydenta Ivana Duque’a pojawiły się głosy o wycofaniu propozycji reformy podatkowej z Kongresu, gdzie była szeroka debatowana i krytykowana głównie przez opozycje. W kolejnych dniach do dymisji podał się minister finansów Kolumbii  Alberto Carrasquilla, mówiąc w oświadczeniu, że jego dalsza obecność „utrudni szybkie i skuteczne zbudowanie niezbędnego konsensusu” dla nowej propozycji reform.

Pomimo wycofania ustawy, która według protestujących uczyniłaby Kolumbię uboższą w środku pandemii koronawirusa, grupa parasolowa znana jako Narodowy Komitet Strajkowy wezwała w środę do nowych demonstracji.

28.04.2021

Walki na pograniczu tadżycko-kirgiskim

Od 28 kwietnia trwają starcia w okolicy tadżyckiej eksklawy Woruch położonej na terytorium Kirgistanu. Brały w nich udział siły organów bezpieczeństwa obu państw, Tadżycy użyli artylerii i śmigłowców. Według oficjalnych danych z 30 kwietnia zginęło 13 obywateli Kirgistanu (w tym co najmniej trzech żołnierzy strzegącego granicy specnazu), a 134 jest rannych. Ze strefy walk ewakuowano 1,5 tys. osób. Co najmniej jedna wioska została zniszczona i zajęta przez siły tadżyckie. Zniszczeniu uległa także część kirgiskiej infrastruktury granicznej.

Po stronie tadżyckiej miało zginąć 10 osób (w tym minimum jeden żołnierz), a 90 jest rannych (m.in. mer miasta Isfara). Podejmowano próby zajęcia tadżyckich instalacji granicznych. Bezpośrednią przyczyną eskalacji napięcia było rozpoczęcie prac remontowych infrastruktury na kontrolowanym przez Kirgistan odcinku rzeki Isfara i odmowa ich przerwania na żądanie władz tadżyckich.

1.05.2021

Brazylia, Brasília – Demonstracje zwolenników i przeciwników polityki Prezydenta kraju Jair Bolsonaro

Tysiące demonstrantów zebrało się w Brasilii (stolica) w sobotę na wiecach zarówno zwolenników, jak i przeciwników Bolsonaro, które odbywały się jednocześnie w stolicy kraju.

Zwolennicy Prezydenta mieli ze sobą ojczyste flagi oraz transparenty solidaryzujące się z postulatami Bolsonaro. Większość z nich przyjechało na polityczne wystąpienie swoimi przyczepami samochodowymi i motocyklami.

W demonstracji również brał udział syn Prezydenta, Eduardo Bolsonaro, który w żywiołowym przemówieniu do innej części zebranych sympatyków, tym razem lokalnych kibiców przedstawiał swoje propozycje do ścisłej współpracy z innymi ośrodkami kibicowskimi w celu naprawy i reorganizacji CBF ( Confederação Brasileira de Futebol ).

W kontrze zebrali się przeciwnicy ówczesnego Prezydenta Brazyli akcentując swoją obecności okrzykami wsparcia dla poszanowania godności praw człowieka, a także narastającej się fali rządowej agresji w życiu publicznym.

4.05.2021

Hiszpania Madryt – próba zakłócenia wyborów regionalnych przez akcje feministyczne

Kilka aktywistek akcji feministycznej próbowały zakłócić i utrudnić przebieg  głosowanie na kandydata prawicowej partii Vox, zanim zostali zatrzymani przez policję w Madrycie we wtorek.

Aktywistki rzucały w powietrze ulotki z napisem „Nie dla faszyzmu” przy wejściu do szkoły w San Augustin, w której znajduje się lokal wyborczy.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu akcja organizowana przez bojówki lewicowe przeciwko kandydatowi partii Vox do wyborów regionalnych. 7 kwietnia bieżącego roku na wiecu partyjnym doszło do starć po między sympatykami i działaczami Vox, a grupami anarchistycznymi, wtedy punktem zapalnym była organizacja spotkania w robotniczej dzielnicy Vallecas, która jest tradycyjną lewicową zaporą w tej części miasta.

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *