3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#4 Newsroom 3droga.pl: 1-5 października

Newsroom 3droga.pl to nowy cykl na naszym portalu. W każdą sobotę: członkowie naszej redakcji będą przygotowywać omówienie najciekawszych i najważniejszych wydarzeń zza granicy z całego tygodnia. Stawiamy na jakość, nie na ilość. Także spodziewajcie się trafnych opisów, dużej ilości ekskluzywnych zdjęć, nagrań i opinii. Bliski Wschód, Azja, Europa i Ameryka- tam gdzie rozgrywają się najbardziej istotne sprawy.

Portal 3droga.pl tworzą także (a może przede wszystkim) jego Czytelnicy! Chcecie żeby coś znalazło się w Newsroomie? Macie ciekawego newsa, albo warte pokazania zdjęcie lub nagranie? Napisz do nas na redakcja@3droga.pl!

********

AFGANISTAN: W INTERNECIE POJAWIŁO SIĘ DOŚĆ RZADKIE VIDEO PRZEDSTAWIAJĄCE CZŁONKÓW „CZERWONEJ JEDNOSTKI” TALIBANU

Dzisiaj zaczynamy nasz newsroom ze strony, która jeszcze tutaj na naszych łamach jak dotąd nie gościła. Afganistan- niezdobyta twierdza lądowa, której nie zdobyło dotąd jeszcze żadne mocarstwo- choć wielu już próbowało. Tak samo teraz: sytuacja jest daleka od stabilizacji, a popierany przez Stany i Zachód rząd zaczyna ustępować pola Talibom.

No właśnie: Talibowie- przywykliśmy do ich obrazu, takiego jaki przekazano nas w filmach sensacyjno-rozrywkowych. Prymitywna broń, zamachy, taktyka partyzancka. Tym czasem, pomimo tego że w Afganistanie czas idzie bardzo wolno, to tam też już dotarł postęp techniczny. „Czerwona Jednostka” to elitarna grupa żołnierzy Talibanu, która w mediach jest często przedstawiana jako „siły specjalne” tej organizacji. Kto ją wspiera i jakim cudem w ich ręce dostała się taka broń? USA i Zachód wskazuje w  tym kontekście Rosję. Jak jest w rzeczywistości? Jeśli o nich dotąd nie słyszeliście, to teraz dzięki nam macie ku temu okazje:

 

WENEZUELA: CZY W MIARĘ POSTĘPUJĄCEGO KRYZYSU W KRAJU- INTERWENCJA USA STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ MOŻLIWA?

W tym odcinku naszego cyklu będziemy skakać po całej kuli ziemskiej. Mieliśmy wybierać najciekawsze kwestie z różnych zakątków świata? No to wybieramy, a przynajmniej się staramy. Wenezuela. Jeden z najbardziej ciekawych krajów Ameryki Łacińskiej- dziś jest pogrążony w poważnym kryzysie społecznym, gospodarczym i politycznym. Prezydent tego kraju, następca legendarnego Hugo Chaveza, Nicolas Maudro zdołał już do tej pory przeżyć już parę zamachów na swoje życie. Dość powiedzieć, że w miarę tego jak sytuacja tam zaostrza się, coraz bardziej możliwa wydaje się jakaś interwencja Stanów Zjednoczonych. Jaka? Na to pytanie odpowiada nam zespół analityków South Front. Warto zapoznać się z analizą, którą przygotowali. Dla czytelników anglojęzycznych jest ona dostępna tutaj:

Venezuela: Recent developments and opinions concerning the possibility of an open military ‘intervention’ by the United States & Co

Zanim ktokolwiek w komentarzach zarzuci nam wspieranie Rosji, czy jakiś zbrodniczych reżimów- uspokajamy. Celem zespołu Newsroom 3droga.pl jest prezentowanie różnego rodzaju informacji z całego świata- po to by przede wszystkim poszerzać horyzonty. To zawsze warto robić. Co nie?

 

SYRIA: SPOTKANIE SYRIA-BAHRAJN. NORMALIZACJA STOSUNKÓW NA HORYZONCIE? SSNP ORGANIZUJE OBOZY DLA MŁODZIEŻY. BLOK SYRYJSKICH NACJONALISTÓW ODRZUCA PROPOZYCJE WZMOCNIENIA INSTYTUCJI RELIGIJNYCH W KRAJU.

Co się wydarzyło w tym tygodniu w temacie Syrii, czego nie przeczytacie w gazecie, a co jest ciekawe i istotne dla całej tej układanki? Mocno niespodziewaną dla wszystkich nowiną było spotkanie ministrów zagranicznych Syrii i Bahrajnu: Walida Mouallema i Chalida ibn Ahmada ibn Muhammada al-Chalifa.

O co chodzi? Panowie oficjalnie; przy świetle kamer i błysku fleszy aparatów spotkali się w Nowym Jorku w czasie zebrania ONZ. Serdecznie się przywitali. Podali sobie ręce i tak dalej. Rzecz w tym, że oficjalnie podano wtedy do wiadomości, że nie jest to już ich pierwsze spotkanie, a minister Bahrajnu ze strony swojego państwa ogłosił, że państwa arabskie powinny współpracować z Syrią, a Assad musi odzyskać kontrolę nad całością krajowego terytorium. Rzecz o tyle dziwna i pewnie dlatego wzbudziła spory popłoch, bo Bahrajn do tej pory stał twardo przy Arabii Saudyjskiej i występował mocno przeciwko Iranowi, Hezbollahowi i wszystkiego co się wiąże z tzw. szyickim półksiężycem.

Co to oznacza? Część komentatorów wskazuje tu na Rosję- poprzez praktycznie całkowite podporządkowanie Syrii temu krajowi, mógł on zyskać trochę plusów w dyplomatycznych rozgrywkach. Czy to możliwe? Pewnie tak. Jednakże najprostsza rzecz, która nasuwa się na samym początku to: Syria wygrywa wojnę, Assad jest w stanie jako jedyny stworzyć rzeczywiście funkcjonującą administracje- czas się zmienia i widocznie Bahrajn zaczął sobie powoli przygotowywać relacje pod nową rzeczywistość.

********

Syria gości w naszym newsroomie za każdym razem i trudno się dziwić. Kraj ten jest dzisiaj jedną z najbardziej gorących aren zmagań światowych potęg. Żeby jednak nikt nas nie chciał pomówić o monotematyczność: dziś chcieliśmy się mocniej pochylić nad działaniami Syryjskiej Partii Socjal-Nacjonalistycznej. O tym ugrupowaniu na naszym portalu pisał już kiedyś Adam Busse: „Syryjska Partia Socjal-Nacjonalistyczna”.

Pierwsza rzecz: ludzie z SSNP dość często organizuje różnego rodzaju akcje skierowane dla dzieci i młodzieży. Obozy, wycieczki, biwaki, zawody sportowe i wszystko inne co może pomóc im ulżyć w kraju rozdartym przez wojnę, a przy okazji nauczyć czegoś i wychować w duchu poszanowania dla Ojczyzny i jej świeckich wartości. Poniżej prezentujemy zdjęcia z ostatniej takiej akcji prowadzonej w mieście Al-Suqaylabiyah (prowincja Hama). Warto spojrzeć:

********

Druga kwestia związana z SSNP: w syryjskim parlamencie pojawiła się propozycja legislacyjna zmierzająca do wzmocnienia roli instytucji religijnych w państwie. To zważywszy na specyfikę Syrii i panującego tam systemu rządów sytuacja bardzo nowa. Jak to rozumieć? Koła rządowe tłumaczą to jako krok zmierzający do konsolidacji narodowej po wojnie (wyciągnięcie ręki do sunnitów i wierzących obywateli), nacjonaliści z SSNP odrzucają jednak ten pomysł w całej rozciągłości. Sama ustawa, pod warunkiem że zostanie przepchnięta, doczeka się pewnie odrębnej analizy, my tym czasem publikujemy poniżej odpowiedź Talala Houriego (reprezentanta SSNP w Parlamencie):

 

PALESTYNA: STARCIE PALESTYŃSKIEJ MŁODZIEŻY Z IZRAELSKIM WOJSKIEM W HEBRONIE. MŁODY PALESTYŃCZYK OPOWIADA O ZABITYM KOLEDZE. 18 ROCZNICA ZABÓJSTWA MOHAMMADA AL-DURRY

Jak pisaliśmy ostatnio: każdy tydzień w Palestynie przynosi kolejne protesty i kolejne wieści o rannych i bestialsko zamordowanych przez izraelskie wojsko. Zastanawialiśmy: czy warto w ogóle o tym informować? Dziś stwierdziliśmy, że warto, choćby dla takich obrazków jak ten poniżej. Ku refleksji dla nas i dla wszystkich, którym będziecie w stanie to pokazać. Poniżej prezentujemy nagranie z ostatnich starć palestyńskiej młodzieży z izraelskim wojskiem w Hebronie:

********

Tutaj poniżej podobne nagranie- choć pokazuje ono sprawę z zupełnie innej strony, bo prezentuje w zasadzie małe dziecko, które opowiada dziennikarzowi o swoim koledze, który parę dni wcześniej został zastrzelony przez izraelskie wojsko. Spójrzcie na jego reakcję i na zachowanie pozostałych uczniów, rzućcie okiem na portret stojący w rogu i pomyślcie jakie perspektywy mają dzieci chowające się w takich warunkach?

********

Tutaj już ostatnie: w tym tygodniu obchodziliśmy 18 rocznicę zabójstwa Mohammada Al-Durry. Spójrzcie też na to. Warto obejrzeć od początku do końca- bo to nagranie (jedne z wielu) pokazuje, że izraelska armia po prostu ma to we krwi, żeby strzelać do nieuzbrojonych cywilów:

 

LIBAN: IZRAEL OSKARŻA HEZBOLLAH O PRODUKCJE RAKIET W POBLIŻU MIĘDZYNARODOWEGO LOTNISKA. MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH LIBANU DEMASKUJE IZRAELSKIE KŁAMSTWA. CZY IZRAEL ZBOMBARDUJE CELE HEZBOLLAHU W LIBANIE?

Pamiętacie jak w poprzednim odcinku naszego cyklu pisaliśmy o tym, że Netanjahu oskarżył na forum ONZ Iran o posiadanie tajnego magazynu atomowego? W tym samym przemówieniu odniósł się także do libańskiego Hezbollahu: „ujawniając”, że na rozkaz Iranu produkuje on rakiety w bezpośrednim sąsiedztwie międzynarodowego lotniska! Cóż: jak to skomentował jeden z libańskich blogerów- to typowo izraelskie rzucać tak poważne oskarżenia, a na dowód przedstawić ludziom jedynie parę zdjęć satelitarnych, które można dostać także z Google Earth, wraz z paroma szlaczkami namalowanymi w Paincie. No z resztą: sami zobaczcie.

Źródło: IDF Twitter
Źródło: IDF Twitter

W reakcji na te oskarżenia: Minister Spraw Zagranicznych Libanu Gebran Bassil zaprosił wszystkich chętnych zagranicznych ambasadorów i korespondentów na spotkanie właśnie na tym stadionie. Zadanie mistrzowskie: a skoro żadne medium z głównego nurtu nie podjęło dalej tego tematu, znaczy że z tym libańskim rakietowym stadionem Hezbollahu jest tak samo jak z irańską magazynem atomowym w fabryce dywanów.

********

Jak więc pisaliśmy: rakietowy stadion Hezbollahu w centrum Bejrutu to raczej na pewno niewypał. Tylko czy Izrael kiedykolwiek potrzebował dowodów na to by usprawiedliwić swoje działania militarne? To pytanie retoryczne. Parę dni po powyższych oskarżeniach w Internecie pojawiły się plotki o planowanych nalotach Izraela na cele Hezbollahu w Libanie. Potwierdziły taką ewentualność potem media z Kuwejtu, które jak dotąd okazały się w takich sytuacjach nadzwyczaj dobrze poinformowane. No cóż: jeszcze dwa dni. Zobaczymy czy mieli racje.

IRAN: ODWET NA DOMNIEMANYCH ORGANIZATORACH ZAMACHU NA PARADĘ WOJSKOWĄ W AHWAZ. IRGC PUBLIKUJE ZDJĘCIA. BYŁY DOWÓDCA KORPUSU STRAŻNIKÓW REWOLUCJI ISLAMSKIEJ OSTRZEGA: „TO DOPIERO POCZĄTEK. OLBRZYMIA KARA JEST JUŻ W DRODZE”. EKIPA PRESS TV WESZŁA DO ŚRODKA DOMNIEMANEGO „MAGAZYNU ATOMOWEGO” W TEHERANIE.

Kiedy usłyszeliśmy o zamachu na paradę wojskowych w Ahwaz- wiedzieliśmy to i pewnie przeczuwał to też każdy kto choć trochę orientuje się w tym temacie, że Iran na pewno nie pozostawi tego bez odpowiedzi. No i słusznie: w tym tygodniu przeprowadzono mocny atak rakietowy na miejsce, gdzie według danych wywiadowych zgromadzonych przez IRGC, miało się odbywać spotkanie liderów grup terrorystycznych odpowiedzialnych za zamach. Tutaj możecie obejrzeć sobie nagranie:

A tutaj zdjęcia:

Były dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Mohsen Rezayee w odniesieniu do powyższego ataku rakietowego oświadczył, że: „To dopiero początek. Olbrzymia kara jest już w drodze”. IRGC opublikowało też zdjęcia pokazujące skutki ataku. Możecie je zobaczyć po tym linkiem:

Iran’s IRGC Releases Photos Showing Alleged Impact Of Missile Attack On ISIS In Syria

********

Na zakończenie dzisiejszego odcinka: telewizja PressTV przygotowała reportaż z wnętrza domniemanego „magazynu atomowego w Teheranie”. Nam pozostaje jedynie życzyć Wam miłego zwiedzania i do zobaczenia za tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *