3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#5 Newsroom, 10.05.21 – 24.05.21

06.05.2021-21.05.2021

Palestyna – zbrojne między armią Izraela, a palestyńskimi powstańcami z islamskiej nacjonalistycznej organizacji Hamas ze Strefy Gazy

W odpowiedzi na agresywność żydowskich osadników oraz grup ekstremistycznych, próby wysiedlenia czterech palestyńskich rodzin z osiedla Szajch Dżarrah w Jerozolimie oraz w odpowiedzi na agresywność policji izraelskiej w meczecie al-Aksa wybuchły zamieszki, które przerodziły się w starcia zbrojne. Hamas wystrzelił tysiące rakiet własnej produkcji w kierunku izraelskich obiektów. W odpowiedzi Izraelskie Siły Powietrzne rozpoczęły serię uderzeń na cele znajdujące się w Strefie Gazy. 20 maja obie strony ogłosiły zawieszenie broni, choć jeszcze dzień później zdarzały się sporadyczne zamieszki.

Kolejna eskalacja konfliktu w Strefie Gazy związana jest z trwającą wiele dekad syjonistyczną okupacją ziem palestyńskich, która na mocy Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1947 roku jest nielegalna. Wspomniana rezolucja ustanawiała dwa państwa, dla Żydów i dla Palestyńczyków, które miały podzielić terytorium Palestyny na dwa państwa z Jerozolimą pod kontrolą międzynarodową.

15.05.2021

Niemcy, Berlin – Marsz poparcia dla Palestyny

Setki demonstrantów zgromadziło się w sobotę w berlińskiej dzielnicy Neukölln, podczas gdy w Dniu Nakby zorganizowali demonstrację poparcia dla Palestyny.

W środku wiecu wybuchł chaos, a protestujący ścierali się z policją, co doprowadziło do aresztowań. Butelki i inne przedmioty zostały również rzucone w stronę policji, która odpowiedziała gazem pieprzowym.

Coroczne wydarzenie, znane w języku arabskim jako Al-Nakba („katastrofa”), upamiętnia exodus setek tysięcy Palestyńczyków z ich domów po utworzeniu Państwa Izrael w 1948 roku.

18 – 19.05.2021

Hiszpania, Ceuta – Napływ nielegalnych imigrantów z Afryki

Hiszpański rząd zdecydował o wysłaniu swojego wojska na granicę marokańską, aby pomóc uporać się z prawie 8 tysiącami migrantów, którzy przeskoczyli przez płoty lub dopłynęli do europejskiej ziemi w ciągu ostatnich dwóch dni.

Hiszpańscy żołnierze wydalili prawie połowę migrantów, którzy skorzystali na złagodzeniu kontroli granicznych przez marokańską stolicę Rabatu w wyniku pogłębiającego się sporu dyplomatycznego z Hiszpanią.

Nagły napływ imigrantów spowodował kryzys humanitarny w Ceucie, hiszpańskim mieście liczącym 85 000 mieszkańców,.

19.05.2021

Rozmowy na temat przywrócenia porozumienia JCPOA USA-Iran

Trwają w Wiedniu rozmowy na temat powrotu Stanów Zjednoczonych do porozumienia nuklearnego z Iranem, na mocy którego Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska mają znieść sankcje ekonomiczne nałożone na Iran w zamian za ograniczenie poziomu wzbogacania uranu używanego w irańskich reaktorach atomowych. Strona zachodnia ma nadzieję, że irański uran nie zostanie użyty do produkcji broni jądrowej, z kolei Iran liczy na ożywienie handlu z Europą i Stanami Zjednoczonymi w celu ożywienia gospodarki znajdującej się w wyniku sankcji w stagnacji.

Spór korzeniami sięga 2018 roku, gdy ówczesny amerykański prezydent Donald Trump ogłosił jednostronne zerwanie porozumienia podpisanego w 2015 roku, jeszcze za kadencji Baracka Obamy. Spór wywołał zaostrzenie relacji irańsko-amerykańskich, w konsekwencji doprowadził do serii agresywnych działań takich jak zabójstwo generała irańskiego Kasema Solejmaniego w styczniu 2020 roku oraz następującego po nim ataku rakietowego na amerykańską bazę w Iraku.

19.05.2021

Belgia, Bruksela – Spontaniczny protest przeciwko ostatnim działaniom wojskowym władz Izrael w strefie gazy.

W środę w Brukseli setki protestujących zgromadziło się przed Komisją Europejską, solidaryzując się z Palestyną, pośród trwających działań wojennych z Izraelem. Protestujący machali flagą Palestyny ​​i w obecności funkcjonariuszy policji skandowali „wolna, wolna Palestyna”.

Napięcia między Izraelem a Palestyną rozpoczęły spiralę przemocy militarnej po protestach przeciwko planowanej eksmisji rodzin palestyńskich z dzielnicy Szejka Jarrah we Wschodniej Jerozolimie, a także powtarzających się starciach między wyznawcami a izraelską policją w kompleksie al-Aksa, znanym Żydom jako Świątynia Mount, podczas ramadanu.

Działania wojenne w strefie gazy na pewno zaostrzyła przeprowadzona kampania izraelskich nalotów i bombardowań, która przyczyniła się do śmierci ponad 200 osób, w tym przynajmniej 60 dzieci.

20.05.2021

Cypr, Nikozja – protest przeciwko kontrowersyjnej piosence na konkursie Eurowizji

Protestujący grecko-prawosławni chrześcijanie zgromadzili się przed siedzibą cypryjskiego nadawcy państwowego RIK w Nikozji, aby zaprotestować przeciwko piosence Eurowizji zatytułowanym „El Diablo”.

Widać było protestujących trzymających ikony świętych i krucyfiksy, a także transparent z napisem „Cypr kocha Jezusa”.

„Jesteśmy tutaj, aby zaprotestować w sprawie piosenki, którą wysłaliście na Eurowizję. Ta piosenka obraża prawosławie. Nasz Cypr jest wyspą świętych, a my mówimy, że kochamy diabła?” –

Piosenka przeszła półfinał konkursu, a piosenkarka Elena Tsagrinou wystąpi w finale w najbliższą sobotę w Rotterdamie.

20.05.2021

Liban, Mardż Ujun – Atak Izraelskich sił w postaci dymnych bomb na pola farmerskie

Pracownicy farmy dochodzili do siebie po tym, jak izraelski patrol armii użył „bomb dymnych” w libańskiej strefie granicznej równin Marjayoun w czwartek. Nagranie pokazuje dym wydobywający się z pola.

„Pracowaliśmy, przyjechaliśmy tu do pracy jak zwykle, a potem nas uderzyli i uciekliśmy. Oczy były nam oślepione. Uderzyli nas bombami dymnymi. Wszyscy byli w szoku, nie mogliśmy nic zobaczyć na własne oczy. zszokowani, tak jak wszyscy – powiedział jeden z pracowników farmy.

Incydent odbył się bez żadnych ofiar oraz rannych, a kilka pojazdów opancerzonych Sił Tymczasowych ONZ w Libanie (UNIFIL) było widzianych w okolicy po tym zdarzeniu.

22.05.2021

Plany zakupów dronów Bayraktar TB2 dla polskiej armii

Szef MON, minister Mariusz Błaszczak ogłosił na antenie Polskiego Radia 24 plany zakupów dronów Bayraktar TB2 od Turcji, mających trafić na służbę w Siłach Zbrojnych RP. Zakup dronów ma obejmować usługi logistyczne oraz szkolenia dla polskich operatorów dronów. Nie zostały ustalone jeszcze szczegóły dotyczące rodzaju modeli dronów, jakie mają zostać dostarczone polskiej armii.

O dronach Bayraktar zaczęło być głośno wraz z użyciem ich przez wojsko tureckie w operacjach wojskowych mających na celu wsparcie sojuszników Turcji w walkach. Drony Bayraktar zostały użyte przez Turków w Libii, Syrii i Górskim Karabachu. We wszystkich miejscach potwierdziły swoją skuteczność. W Libii użycie dronów tureckiej produkcji przyczyniło się do powstrzymania ofensywy wojsk Chalify Haftara, które w miesiącach marzec-czerwiec ubiegłego roku osiągały postępy w walkach z rządem Fajiza al-Sarradża, tureckim sojusznikiem, którego władza w wyniku ofensywy Haftara chyliła się ku upadkowi. Wkroczenie Turcji i użycie przez nią dronów spowodowało przejście wojsk Haftara do defensywy i w konsekwencji uratowało rząd Sarradża przed upadkiem. Użycie dronów w Libii ujawniło słabą skuteczność nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych w walce antydronowej. „Bayraktary” wielokrotnie niszczyły rosyjskie zestawy przeciwpancerne Pancyr-S1. W Syrii w prowincji Idlib użycie przez Turcję dronów w lutym 2020 roku przeciwko armii syryjskiej spowodowało wyhamowanie ofensywy przeciwko antyrządowym bojówkom islamistycznym. W Górskim Karabachu użycie dronów Bayraktar przeciwko Ormianom przez armię Azerbejdżanu (lub bezpośrednio Turcji – nadal są spekulacje na ten temat) doprowadziło do przełamania obrony ormiańskiej i zwycięstwa Azerów w wojnie. Ormianie pozostawali bezbronni.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty należy poważnie zastanowić się nie tylko nad zakupem dronów wojskowych i wyposażenia w nie polskich żołnierzy, ale należy również rozważyć możliwość otworzenia produkcji dronów bojowych w Polsce. Z uwagi na stosunkowo wysoką skuteczność, niskie koszty produkcji, łatwość w użyciu, brak narażania życia żołnierza oraz niskie możliwości techniczne walki z dronami drony bojowe w przyszłości będą odgrywały kluczową rolę na polu bitwy oraz będą używane masowo. Liczba, którą MON chce zamówić (ponad 20) jest zdecydowanie niewystarczająca. Siły zbrojne potrzebują co najmniej setek egzemplarzy dronów bojowych, by mogły zostać skutecznie użyte pracując „w roju” i by zapewnić strategiczne rezerwy dronów dla wojska. Polski przemysł zbrojeniowy ma wystarczające możliwości do produkcji dronów i rozwijania technologii dronowych. Produkcja dronów mogłaby odbywać się w zakładach zbrojeniowych w Mielcu, produkujących sprzęt wojskowy, w tym pojazdy używane w lotnictwie.

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *