3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#6 Newsroom, 29.05.21. – 07.06.21

29.05.2021

Francja, Paryż – Atak antify na procesje kościelną

Skrajni lewicowi bojownicy w sobotę brutalnie przerwali procesję kościelną we wschodnim Paryżu, która odbyła się na cześć katolików zabitych 150 lat temu przez rewolucyjnych socjalistów, którzy krótko rządzili francuską stolicą.

Marsz religijny został zwołany, by upamiętnić arcybiskupa, kleryka i 14 księży straconych w dniach 24-26 maja 1871 r. podczas „Krwawego Tygodnia” Komuny Paryskiej. Archidiecezja Paryska zorganizowała to wydarzenie jako „marsz upamiętniający zamęczonych zakładników z rue Haxo”, tych, którzy zginęli, co zostało nazwane masakrą na Haxo Street.

1.06.2021

Peru, Lima – Protest przeciwko kandydaturze Keiko Fujimori

Setki protestujących wyszły we wtorek na ulice Limy, by zaprotestować przeciwko kandydaturze Keiko Fujimori.

„Nie powinniśmy głosować na Keiko Fujimori, ponieważ reprezentuje korupcję, reprezentuje najciemniejsze formy represji wobec narodu peruwiańskiego, reprezentuje wszystko, co miało na myśli, masakry, morderstwa” – powiedział protestujący na demonstracji Jose Guerrero.

Protestujący nieśli zdjęcia ofiar masakr dokonanych podczas prezydentury Alberto Fujimori, ojca kandydata.

Były prezydent odsiaduje wyrok 25 lat za zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym za udział w masakrach w Barrios Altos i La Cantuta. Peru wybierze swojego czwartego prezydenta w ciągu niecałego roku.

Druga tura wyborów prezydenckich odbywa się 7 czerwca i ma szanse ją wygrać lewicowy ekonomicznie i katolicki obyczajowo kandydat, Petro Castillo.

2.06.2021

Bułgaria, Sofia – Protest przeciwko Iwana Geszewa z powodu nałożonych sankcji przez USA

Setki protestujących zgromadziły się w środę przed Pałacem Sprawiedliwości w Sofii, domagając się dymisji prokuratora generalnego Iwana Geszewa, ponieważ USA nałożyły sankcje na trzech obywateli Bułgarii i 64 powiązane z nimi firmy za łamanie praw człowieka i korupcję.

Protestujący głośno skandowali „rezygnacja” przed biurem prokuratora, oskarżając go o powiązania z mafią.

„Ta bitwa nie kończy się jakimiś wnioskami ze strony np. amerykańskiej czy kogoś z zagranicy. Ta batalia nie zostanie zakończona wysiłkiem unijnej prokuratury, paradoksalnie ten urząd daje duże szanse na przyspieszenie procesu” – powiedział. Metodi Lalov, prawnik i były sędzia.

Departament Skarbu USA nałożył w środę sankcje na trzech znanych Bułgarów, w tym oligarchę oskarżonego o planowanie stworzenia kanału umożliwiającego rosyjskim przywódcom politycznym wpływanie na rząd bułgarski.

3.06.2021

Sudan, Chartum – Demonstracje antyrządowe

Tysiące antyrządowych demonstrantów wyszło w czwartek na ulice Chartumu, domagając się sprawiedliwości dla ponad 128 protestujących, którzy zostali zmasakrowani po tym jak doszło do obalenia wieloletniego przywódcy Omara al-Bashira dwa lata temu.

Protestujący domagali się sprawiedliwości, niosąc zdjęcia ofiar masakry zabitych w wojskowej rozprawie z protestującymi w czerwcu 2019 r. Społeczeństwo jest sfrustrowane przedłużającym się śledztwem prowadzonym przez prawnika zajmującego się prawami człowieka Nabila Adeeba, który został wyznaczony przez tymczasowy rząd wojskowo-cywilny do zbadania działań sił bezpieczeństwa, które dwa lata temu wdarły się do pokojowego protestu na rzecz demokracji w Chartumie.

4.06 – 5.06.2021

Burkina Faso – Krwawy zamach dżihadystów

Prezydent Burkina Faso, Roch Marc Christian Kaboré, poinformował, iż w Solhan uzbrojeni mężczyźni w nocy z 4 na 5 czerwca zabili około 100 osób.

Podczas nalotu spłonęły domy oraz rynek. W piątek miał miejsce również nalot na wioskę Tadaryat, 150 kilometrów na północ od Solhan. W Tadaryat zginęło 14 osób.

Prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową. Siły bezpieczeństwa poszukują sprawców nalotu.

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *