3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#8 Newsroom, 5.09.21 – 19.09.21

5.09.2021

Pucz w Gwinei

Gwinejski oficer wojskowy wygłosił w niedzielę wieczorem oświadczenie, w którym poinformował, że konstytucja Gwinei została rozwiązana w wyniku pozornego zamachu stanu.

„Nie będziemy już powierzać polityki człowiekowi. Powierzymy ją ludziom. Przychodzimy tylko po to; obowiązkiem żołnierza jest ratowanie kraju” – dodawał oficer armii gwinejskiej Mamady Doumbouya.

Doradca prezydenta Alpha Conde powiedział jednej z lokalnej telewizji, że Conde został aresztowany i że w kraju Afryki Zachodniej miał miejsce zamach stanu. Lokalizacja 83-latka, który w zeszłym roku wygrał wedeług opozycji sfałszowane wybory pozostaje wciąż niejasna.

7.09.2021
Haiti, Port-au-Prince – Ciąg dalszy destabilzacji państwa

We wtorek w stolicy Haiti, Port-au-Prince, dochodziło do licznych strzelanin między policją, a członkami gangów kryminalnych. Podczas walk zastosowano ciężko uzbrojone jednostki bezpieczeństwa państwa. Osoby należace do grup przestępczych wyposażone były w karabiny szturmowe. Postronni mieszkańcy w obawie o swoje życie rzucili się w bezpieczne miejsca, uciekając przed odłamkami pocisków.

W środę rząd Haiti ostrzegł przed wzrostem porwań i innych przestępstw przypisywanych gangom, a także obiecał podjęcie ostrzejszych działań do neutralizacji siatek przestępczych. Przypomnijmy, że w Lipcu tego roku doszło do zabójstwa Prezydent Jovenela Moise, co spowodwało kryzys polityczno-prawny i społeczny w kraju.

8.09.2021
Jordania, Amman – Spotkanie ministrów energetyki czterech państw

Podczas środowego spotkania w Ammanie ministrowie energetyki czterech państw arabskich opracowali mapę drogową dostarczania Libanowi egipskiego gazu ziemnego przez Jordanię i Syrię, aby pomóc zwiększyć produkcję energii elektrycznej.

W spotkaniu uczestniczyli: Minister Ropy i Zasobów Mineralnych Syrii – Bassam Tohme, Minister Energii i Zasobów Mineralnych Jordanii – Hala Zawati, Minister Ropy Naftowej i Zasobów Mineralnych Egiptu – Tariq al-Mulla oraz Minister Energii i Wody Libanu – Raymond Ghajar.

„Odbyły się spotkania grup technicznych i ich ekscelencji (ministrów) w celu opracowania planu działania lub mapy drogowej dla dostaw gazu do Libanu, który obejmuje przegląd umów i zapewnienie gotowości infrastruktury z Egiptu do Libanu” – wyjaśnił Zawati.

Tymczasem egipski Minister Ropy Naftowej podkreślił znaczenie pełnego sprawdzenia gazociągu po ponad dziesięciu latach przerwy. Z kolei syryjski Minister Energetyki zwrócił uwagę, że Damaszek remontował gazociąg w latach wojny, dodając, że gazociąg jest gotowy do pracy na terytorium Syrii.

15.09.2021
Jemen, Aden – Pogłębiający się kryzys ekonomczny powodem licznych protestów

W środę setki demonstrantów protestowało przez cały dzień przeciwko pogarszającym się warunkom życia w portowym mieście Aden.

Protestujący maszerowali przez miasto i gromadzili się wokół pojazdów wojskowych. Podczas demonstracji palono również opony i usuwano kamienne pachołki.

„Moja pensja wynosi 30 000 Rialów (120 USD). Jak mam żyć? Aby kupić tylko gaz, potrzebujemy 10 000, więc jak ludzie powinni jeść i pić i jak [lokalni mieszkańcy] mogą wychowywać swoje dzieci?” — zapytał jeden z protestujących. . Mieszkańcy miasta – kontrolowanego przez Południową Radę Tymczasową – cierpią z powodu rosnących cen żywności i spadku wartości lokalnej waluty.

18.09.2021
Serbia, Belgrad – Setki przeciwników protestowało w kontrze do parady równości

W sobotę ulicami Belgradu odbył sie marsz równości zorganizowany przez środowiska LGBT, od samego początku parada wzbudzała negatywne emocje, oburzenie i kontrowersje wśród konserwatywnych grup religijnych oraz organizacji nacjonalistycznych.

W opozycji do marszu LGBT stanęły dwie manifestacje. Jedna z nich była zorganizowana przez ortodoksyjne ośrodki chrześcijańskie i prawosławne. Zgromadzone w proteście osoby miały w górze uniesione krzyże, a także śpiewano pieśni religijne. Druga kontra zostrała zorganizowana przez różne środowiska anty-covidowe, prawicowe i nacjonalistyczne. W trakcie trwania tęczowego spędu na trasie doszło do kilku większych lub mniejszych blokad, zostało też spalonych kilka flag uczestników parady LGBT. Lokalne media podają, że w tych blokadach i kontrach miało uczestniczyć kilkastet osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *