3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Belgia: Katolicki dom opieki musi zapłacić odszkodowanie. Zapobiegł eutanazji

Katolicki dom starców w Diest w 2011 r. odmówił wykonania eutanazji na starszej kobiecie, która zmagała się z nowotworem. Sąd w Belgii uznał, że dom starców musi zapłacić rodzinie kobiety odszkodowanie w wysokości 6 tys. euro.

Personel placówki podejrzewał, że lekarz może podać staruszce uśmiercający zastrzyk, dlatego podjęli kroki zapobiegające i zabronili pensjonariuszce z nim kontaktu. Niedługo potem okazało się, że obawy personelu były uzasadnione i kobieta została zabrana przez rodzinę, która umożliwiła jej spotkanie z lekarzem w swoim domu, gdzie podano jej ostatni zastrzyk.

Katolicki dom opieki został pozwany przez rodzinę, ponieważ w prawie w Belgii od 2002 roku istnieje ustawa o tzw. samobójstwie wspomaganym, które umożliwia dokonanie eutanazji osobom ciężko chorym. Sąd w Louvain uznał władze domu opieki za winne złamaniu prawa i obciążył karą finansową.

Przeciwko wyrokowi stanowczy sprzeciw wyraził metropolita brukselski abp Jozef De Kesel, którego zdaniem wszystkie katolickie ośrodki zajmujące się leczeniem i opieką mają prawo do odmówienia eutanazji i aborcji swoim pacjentom.

Źródło:
pikio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.