3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Brutalna egzekucja na ludności Ormiańskiej przez armię azerbejdżańską. Zamrożenie konfliktu pod presją zarządzeń  rządu z Baku i reakcji Prezydenta Turcji Erdogana.  

Trwający konflikt w Górskim Karabachu, który wybuchł 27 września 2020 roku pomiędzy Azerbejdżanem, a Armenią pochłoną już kilka tysięcy ofiar w szeregach armii obu państw, w tym ponad 140 cywilów poniosło śmierć. Pomimo podpisanego porozumienia o zawieszeniu broni z dnia 10 Listopada na jaw wychodzą wstrząsające informacje o bestialskich działaniach Azerskich żołnierzy. 

W ostatnich dniach w sieci pojawiły się filmy z przeprowadzonej egzekucji przez armię azerbejdżańską na mieszkającej  w Górskim Karabachu  cywilnej ludności Ormiańskiej. Ofiary to mężczyźni w starszym wieku zasiedlający wioskę Madatashen. Z opowieści sąsiednich mieszkańców wynika, że powodem zbrodni miała być odmowa opuszczenia przez mężczyzn swojego stałego miejsca zamieszkania. Na zmieszczonym filmie widać jak żołnierz ubrany w Azerski mundur szarpie się i trzymanym nożem w ręku podcina gardło jednemu z nich. Egzekucja miała zostać wykonana pod koniec października jeszcze przed deklaracją o zaprzestaniu walk. 

(UWAGA! VIDEO ZAWIERA TREŚCI DRASTYCZNE +18)

Sytuacja Ormian na terenach Górskiego Karabachu jest wciąż bardzo trudna. Deklaracja o zakończeniu działań wojennych zapisane w obustronnym porozumieniu nie jest w każdym punkcie respektowane przez agresywne działania azerbejdżańskiej armii. 12 grudnia siły Azerskie naruszyły rozejm atakując dwie wsie w rejonie hadruckim. Zorganizowanie niedawno w Baku (stolica Azerbejdżanu) parady wojskowej w celu uczczenia zadeklarowanego zwycięstwa tego kraju nad Armenią w  wojnie o separatystyczny region Górnego Karabachu wskazuje, że zamrożenie polityczne konfliktu nie poprawi sytuacji zamieszkującej tam Ormiańskiej ludności cywilnej. W obchodach wojska na specjalne zaproszenie wystosowane przez rząd Azerski wziął udział Prezydent Turcji Erdogan tym samym popierając okupacyjne działania armii Azerbejdżanu i przychylnym okiem na dokonywane przez nich zbrodnie wojenne.

Warto wspomnieć o trwających od kilku tygodni antyrządowych protestach w stolicy Armenii przeciwko premierowi Nikol Paszynian. Protestujący żądają, aby ustąpił ze swojego stanowiska po wcześniejszym podpisaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem porozumienia o całkowitym zaprzestaniu działań wojennych w Górskim Karabachu, co zdaniem wielu demonstrantów i armeńskiej opozycji jest swego rodzaju kapitulacją.

Źródła: twitter.com/WitoldRPL/

2 thoughts on “Brutalna egzekucja na ludności Ormiańskiej przez armię azerbejdżańską. Zamrożenie konfliktu pod presją zarządzeń  rządu z Baku i reakcji Prezydenta Turcji Erdogana.  

    1. Młoda, ale bardzo aktywna organizacja ormiańskich nacjonalistów: ADEKWAD https://www.youtube.com/channel/UC-BYUsHHERUWbi3LwI4-2VA https://t.me/adekvad https://adekvad.am/ Utworzona przez weteranów wojen w Arcachu. Adekwad sprzeciwia się prozachodniemu, liberalnemu kursowi obecnego rządu, który doprowadził do przegrania ostatniej wojny z Azerbejdżanem oraz infiltracji Armenii przez “pozarządowe” fundacje Sorosa.

      Z tego co mówią liderzy ruchu Adekwad nie jest ani prawicowym (liberalnym) ruchem narodowym ani lewicowym (w Armenii są duże tradycje lewicowego nacjonalizmu w stylu starej IRA czyli ASALA). Adekwad przekracza takie podziały. Chcą walczyć jednocześnie o naród ormiański, sprawiedliwość społeczną i tradycyjne wartości oparte na wierze. Generalnie wydają się ciążyć ku syntezom proponowanym przez Dugina (bliskość Rosji) choć brak jednoznacznych odwołań do jego osoby (co akurat dobrze świadczy – wszak to ruch ormiański a nie filia ruchu z innego kraju)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.