3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Francja: Napadnięto na kościół podczas Mszy Świętej i poderżnięto księdzu gardło

Niewielka normandzka miejscowość Saint-Etienne-du-Rouvray stała się miejscem kolejnej tragedii na terenie Francji. We wtorek w okolicach godziny dziesiątej dwoje napastników wtargnęło do lokalnego Kościoła, podczas gdy odprawiana była w nim Msza Święta przez wiekowego księdza.

Dwoje uzbrojonych w noże mężczyzn wzięło znajdujących się we wnętrzu świątyni wiernych za zakładników. Z relacji wynika, że w kościele przybywało łącznie pięć osób – ksiądz Jacques Hamel, dwie zakonnice i dwoje wiernych. Niektórzy twierdzą, że wiernych było o 1-2 więcej. Podczas wydarzenia miała mieć miejsce próba ucieczki jednej z zakonnic, która się powiodła, po czym powiadomione zostały odpowiednie służby.

Napastnicy zabarykadowali się w Kościele ciężko raniąc jedną osobę oraz podrzynając gardło liczącemu 84 wiosen księdzu odprawiającemu po raz ostatni Msze Świętą w Kościele, w którym posługiwał. Z niektórych medialnych doniesień można się dowiedzieć, że ranione były również inne osoby.

Na miejsce przybyły jednostki antyterrorystyczne, ratownicy oraz straż pożarna. Dwoje mężczyzn zostało zabitych, gdy wyszli na plac przed świątynią. Cała akcja trwała około 40 minut. W wydanym specjalnie komunikacie arcybiskup Rouen Dominique Lebrun potwierdził tożsamość zamordowanego duchownego.

Prezydent Francji Francois Hollande we wtorkowych godzinach popołudniowych przyznał, że atak był motywowany islamistycznymi przekonaniami:

„Za wtorkowym atakiem w kościele w Normandii i śmiercią katolickiego księdza stoi Państwo Islamskie. Dwóch terrorystów powoływało się na Daesz, arabski akronim IS.”

Niedługo potem do organizacji ataku za pośrednictwem powiązanej z dżihadystami agencji prasowej Amaq przyznało się Państwo Islamskie. W oświadczeniu zawarte były słowa:

„Dwóch naszych żołnierzy zaatakowało we Francji. Przeprowadzili tę operację, odpowiadając na wezwanie, aby wziąć na cel kraje koalicji krzyżowców.”

Do wydarzenia doszło w czasie, gdy euroregion Nadsekwański znajduje się w „stanie najwyższej gotowości”.

Zabójstwo księdza motywowane nienawiścią do wiary katolickiej oznacza, że Jacques Hamel może być uznawany za męczennika. Na terenie rzymskokatolickiej archidiecezji ze stolicą w normandzkim Rouen posługuje 79 zakonników i 269 sióstr zakonnych. Jacques Hamel sprawował posługę kapłańską przez 58 lat.

Na podstawie:
GW/niezależna/pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.