3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Gdańsk: Kombatanci przeciwko asyście wojskowej. Nie chcą wątków smoleńskich w Apelu Pamięci

Kombatanci sprzeciwili się asyście wojskowej na obchodach 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zrezygnował z niej na wystosowaną w formie listu prośbę kombatantów, ponieważ nie życzą sobie, by na uroczystościach znalazło się miejsce dla manii smoleńskiej.

Z fragmentu listu skierowanego do Adamowicza, podpisanego przez przewodniczącego wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Henryka Bajduszewskiego i prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jerzego Grzywacza, możemy się dowiedzieć:

„W związku z przedstawionym nam Apelem Pamięci, zawierającym elementy smoleńskie w wersji dla nas nie do zaakceptowania, prosimy Pana o zrezygnowanie z asysty wojskowej.”

O stanowisku kombatantów poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Adamowicz przekazał informację dowódcy Garnizonu Gdańska płk. Adamowi Jakimowiczowi – „rezygnuję z Apelu Pamięci w zatwierdzonej formie. Decyzja powyższa podyktowana jest zrozumieniem i szacunkiem dla środowiska kombatantów, uczestników walk z okresu II wojny światowej.”

Prezydent Gdańska odpowiadając listownie kombatantom zgodził się co do tego, że asysta wojskowa nie powinna być uzależniona od tego, czy w Apelu Pamięci będzie wątek smoleński, czy nie. Zaprosił również kombatantów na spotkanie w październiku, gdzie omówiona zostanie kwestia asysty wojskowej w następnych latach.

Tegoroczne obchody odbędą się 27 września na Cmentarzu Łostowickim.

Na podstawie:
rmf24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.