3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Groźby weta Polski i Węgier ws. budżetu UE – Unijny szczyt pod znakiem zapytania deklaracji obu państw?

weto, unia
Geldscheine und Münzen vor der Flagge der Europäischen Union

W Brukseli na dni 10-11 grudnia zostały zaplanowane spotkania przywódców UE w ramach posiedzenia Rady Europejskiej. W panelach dyskusji będą omawiane takie tematy jak: podsumowanie bieżącej sytuacji wynikającej z pandemii Covid – 19, zmiana klimatu – ustosunkowanie się do unijnego celu redukcji emisji na 2030 rok, stosunki zewnętrzne wraz z ogólną rozmową odnoszącą się do relacji UE z krajami południowego sąsiedztwa i Turcji oraz najważniejszy punkt programu z zakresu długofalowego budżetu odbudowy na lata 2021 – 2027, które zostały uzgodnione podczas nadzwyczajnego szczytu w lipcu bieżącego roku.

Pierwsze informacje o niejednomyślności państw członkowskich w sprawie wieloletniego budżetu odbudowy UE pojawiły się 16 listopada, kiedy to Polska i Węgry zgłosiły swoje wątpliwości w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Ciąg rozmów w kolejnych dniach kontynuowała prezydencja niemiecka podkreślając na specjalnym wideo szczycie UE pakiet możliwych rozwiązań do uzyskania konsensu w omawianej sprawie, przy czym zaznaczając, że mechanizm płynnej praworządności jest nierozerwalną częścią układanki budżetu UE.

Nieugięte stanowisko Kanclerz Merkel z poparciem założycielskich państw w głównej mierze doprowadziło do spotkania premierów Polski i Węgier dnia 26 listopada, na którym została przedstawiona 6 punktowa deklaracja mająca na celu obronę unijnych traktatów oraz suwerenności Polski i Węgier. W Polsce liberalne media wraz z opozycją parlamentarną groźby weta sprowadzają do konfliktu wewnątrzpartyjnego koalicji rządowej w Zjednoczonej Prawicy niż realnej opcji jego zastosowania. Dzień przed szczytem napływają nowe, niepotwierdzone informacje w stosunku co do rezygnacji z weta w zamian za dodatkowe miliardy za klimat. Czy taki taktyczny deal ma racje bytu? Sytuacja jest rozwojowa i wszystko się wyjaśni w najbliższych dniach.

Nacjonaliści zawsze będą stawać po stronie Polskich interesów narodowych, w kontrze do zgniłych kompromisów i uległej wymiany coś za coś z krajami tzw. „pierwszej prędkości”. Weto w tej sytuacji jest jedynym rozważnym zachowaniem, ponieważ zaproponowany przez Niemcy mechanizm jeszcze bardziej osłabia nowo przyjęte państwa, względem państw założycielskich.

Źródła: consilium.europa.eu , premier.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.