3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

III RP: Eksperci negują skuteczność przepisów o konfiskacie roszczeniowej. Oberwie się drobnym przedsiębiorcom

Eksperci przyznają, że restrykcyjna nowelizacja kodeksu karnego(konfiskata roszczeniowa), nad którą pracuje resort sprawiedliwości, uderzy w drobnych biznesmenów, a nie w osoby świadomie popełniające przestępstwa.

Przedsiębiorca donosi do prokuratury na konkurencję. Śledczy wszczynają postępowanie. Znajduje się podstawiony świadek obciążający spółkę. Majątek firmy zostaje zabezpieczony przez prokuratora, który wprowadza zarządce tymczasowego nie mającego pojęcia, jak ją prowadzić. Okazuje się, że prokuratura umarza sprawę, ponieważ nie dopatrzyła się przestępstwa, jednak w tym czasie firma zdążyła upaść.

„Jeśli nowe przepisy dotyczące konfiskaty majątków pochodzących z przestępstw wejdą w życie, taki scenariusz jest niestety możliwy.” – przyznaje adwokat Radosław Płonka, ekspert prawny Business Centre Club.

I dodaje:

„Państwo jest nieskuteczne, jeśli chodzi o zatrzymanie osób wyłudzających VAT, za to służby bez problemu ustalają tych przedsiębiorców, którzy stali się nieumyślnie uczestnikami tego procesu. Ich majątek jest zagrożony, wobec nich są stosowane środki prawne, a powinno to dotyczyć tych, którzy są świadomymi uczestnikami takiego procederu.”

Również inny adwokat, Zbigniew Ćwiąkalski – były minister sprawiedliwości, obawia się, że niewinny przedsiębiorca może mieć problemy z odzyskaniem majątku:

„Potrzebna jest gwarancja, że w przypadku uniewinnienia państwo nie zabierze oszczędności.”

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Ryszard Małkiewicz, choć uważa, że przepisy o konfiskacie roszczeniowej mają głównie wartość dyscyplinującą i odstraszającą, to jej ofiarami mogą paść niewielkie firmy nieświadomie wplątane w VAT-owskie karuzele, podczas gdy inicjatorzy procederu doskonale będą wiedzieli w jaki sposób uniknąć kłopotów.

Skoro nawet systemowi eksperci poddają negatywnej ocenie przepisy o konfiskacie roszczeniowej, stając w obronie drobnej przedsiębiorczości i pragną, by uderzały w – oczywiście z ich punktu widzenia – świadomych przestępców, to chyba rzeczywiście potwierdza to, że jest coś nie tak z nią samą i zapowiedziami Ziobry o masowym rozprawianiu się z wielkimi oszustwami i aferami gospodarczymi, którymi miała zająć się ustawa o konfiskacie.

Źródło:
dziennikpolski24.pl/3droga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.