3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

III RP ponosi odpowiedzialność za sprawę USA

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że rząd zrealizował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie tajnych więzień CIA. Sędziowie ETPC uwzględnili skargi złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że za przyzwoleniem władz III RP zostali osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu na terenie Polski, gdzie amerykańskie służby dopuszczały się do stosowania tortur. Zdarzenie to miało miejsce w latach 2002-2003.
Trybunał jednomyślnie orzekł, że w obu przypadkach doszło do naruszenia praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Rzecznik MSZ poinformował, że władze wywiązały się z obowiązku zapłacenia odszkodowania, które wynosiło po 100 tysięcy euro na poszkodowanego.

„W przypadku jednej osoby odszkodowanie zostało przekazane na wskazany przez adwokatów rachunek bankowy. W przypadku drugiej osoby, która jest objęta międzynarodowymi sankcjami, złożyliśmy do sądu wniosek o utworzenie specjalnego depozytu. Środki na tym depozycie będą czekały, aż dana osoba będzie w stanie z nich korzystać.” – mówi Wojciechowski

Nieudolność każdej władzy III RP ciągnie się od wielu lat. Za niekompetencje rządzących wszyscy ponosimy szkodę. Zadośćuczynienie zostało wypłacone z naszych podatków za zezwolenie amerykańskim służbom na torturowanie więźniów na terytorium III RP. W czyim to było interesie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.