3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Irak: „Czarny rycerz” z Iranu na czele kampanii. Celem wyzwolenie Mosulu

Na czele oddziałów, które za kilka tygodni rozpoczną wyzwalanie okupowanego od 2014 roku przez Państwo Islamskie irackiego miasta Mosul, stanie „Czarny rycerz” z Iranu – informują rosyjskie media. Jest to pseudonim generała Kasima Sulejmaniego, doświadczonego wojskowego i wybitnego stratega, który dowodził elitarnemu korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej „Al-Kuds” (arab. Jerozolima). Jednostka ta bezpośrednio podlegała duchownemu przywódcy Iranu ajatollahowi Ali Chameneiemu, a do jej głównych zadań należało prowadzenie działań wojskowo-wywiadowczych poza granicami kraju.

Władze Iranu zaprzeczają, by gen. Sulejmani znajdował się na terenie Iraku i w ten sposób miał walczyć przeciwko Państwu Islamskiemu. Być może władze Islamskiej Republiki Iranu pragną zaradzić niepokojom społecznym, jakie mogłaby wywołać śmierć, bądź zranienie bohatera narodowego. Jednocześnie źródła bliskie irackiemu MSW informują, że „Czarny rycerz” przebywa już na irackim terytorium, gdzie przybył „na zaproszenie Bagdadu”.

Ofensywa na nieformalną stolicę ISIS ma zakończyć się powodzeniem do końca roku.

Gen. Kasim Sulejmani znajduje się na czarnej liście ONZ w gronie 15 wysoko postawionych obywateli Iranu podejrzanych o zaangażowanie w prace nad irańskim programem nuklearnym.

Na podstawie:
pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.