3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Iran: Na kilkudziesięciu islamistach i 19-letnim homoseksualiście wykonano wyrok śmierci

W Islamskiej Republice Iranu na karę śmierci zostało skazanych około dwudziestu kurdyjskich islamistów. Rządowa agencja IRNA podała informację, że do egzekucji doszło we wtorek. Zostali skazani za porywanie ludzi, mordowanie sunnickich kleryków, policjantów i ataki na zachodnich obszarach kraju.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że niektórzy terroryści przyznali się do atakowania szyitów i sunnitów, ponieważ uznają ich za „heretyków”. Nieoficjalnie wiadomo, że skazanych powieszono, a według kurdyjskich źródeł ich liczba mogła wynosić nawet trzydzieści sześć osób.

Sąd odrzucił apelację jednego ze skazanych, który twierdził, że zeznania wymuszono na nim torturami. Organizacje praw człowieka przychylają się do twierdzenia, że wymuszono je na wszystkich, jednocześnie szacując liczbę skazanych na 10-20 osób.

Amnesty International udało się potwierdzić informacje o powieszeniu 19-letniego homoseksualisty Hassan Afshara, które miało miejsce 18 lipca w Iranie. Skazany przebywał w areszcie 1,5 roku. Afshar utrzymywał, że nawiązał dobrowolny kontakt seksualny z kolegą, jednak został oskarżony o gwałt na innym mężczyźnie.

W Iranie kontakty homoseksualne są zakazane na podstawie prawa islamskiego.

Kara śmierci za homoseksualizm nie jest wyrokiem rozsądnym i sprawiedliwym, ponieważ nikogo nie można karać za chorobę samą w sobie. Osoby homoseksualne powinny być objęte specjalistyczną opieką zdrowotną umożliwiającą im powrót na łono zdrowego społeczeństwa.

Na podstawie:
rmf24.pl/GW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.