3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Kraków: Na Azorach powstaje Aleja Murali ku czci Żołnierzy Wyklętych

Na krakowskim osiedlu Azory powstał pierwszy z sześciu wielkopowierzchniowych murali związanych z tematyką podziemia niepodległościowego. W projekt rewitalizacji starych elewacji bloków zaangażowana jest firma Mercator Medical, która od prawie 20 lat związana jest ze wspomnianym osiedlem – jej pracownicy wraz z prezesem zarządu Wiesławem Żyznowskim oraz koordynatorką projektu Katarzyną Rudolf do prac zaangażowali lokalnych aktywistów oraz inne instytucje.

Finalnym założeniem projektu jest powstanie Alei Murali ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Nie będą one przedstawiały konkretnych postaci, lecz sceny z historii niepodległościowego podziemia opatrzone autentycznymi przysięgami różnych organizacji. Inicjatywa oprócz zapewnienia obcowania z polską historią ma na celu pokazanie, że mieszkańcom zależy na estetyce osiedla, czy udowodnienie, że można – oraz warto – działać.

Kolejne dwa malowidła mają być gotowe do końca czerwca. Mercator Medical ma nadzieję, że gdy zostaną one ukończone, to łatwiej będzie zdobyć sponsorów chętnych do sfinansowania kolejnych trzech murali, które pozwolą ukończyć początkowe założenia projektu. Dużą rolę w przedsięwzięciu odegrał główny patron, czyli Muzeum Armii Krajowej wraz z opiekunem projektu, którym jest Artur Jachna.

Na podstawie:
krakow.wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.