3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Niemcy: Na rekompensatę dla karanych homoseksualistów przeznaczone zostanie 30 mln euro

Republika Federalna Niemiec planuje finansową rekompensatę dla osób homoseksualnych, które po 1945 roku zostały ukarane przez wymiar sprawiedliwości za dewiacyjne czyny.

Między 1871-1969 rokiem na podstawie paragrafu 175 zgodnie z prawem za dopuszczanie się homoseksualnych czynów między mężczyznami groziła kara więzienia. W roku 1935 przepisy zostały zaostrzone i w takiej formie zostały przyjęte w RFN, gdzie zostały zniesione w 1969. Rok wcześniej zapis zostały zniesiony w NRD, jednak całkowicie uchylony miał zostać w 1994.

Wyroki z czasów hitlerowskich zostały unieważnione w 2012, lecz orzeczenia sądu wydane po 1945 do tej pory nie zostały unieważnione. Według szacunków od 1945 roku skazanych na podstawie paragrafu 175 zostało 50 tys. mężczyzn.

Minister sprawiedliwości Heiko Maas przyznał, że homoseksualiści dostaną odszkodowanie, na które rząd przeznaczyć ma 30 mln euro. Każda rekompensata będzie ustalana indywidualnie. Szacunkowo prawo do niej ma około 5 tys. osób.

Projekt ustawy regulujący tą kwestię ma zostać przedstawiony do końca miesiąca.

Ciekawe czy odszkodowanie należne jest tylko uprzywilejowanej grupie, czy swojej rekompensaty doczekają się również osoby karane za inne przewinienia, które obecnie według prawa nie są karane.

Źródło:
wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.