3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Pojednanie w Zatoce Perskiej, między normalizacją a strategicznym interesem regionu

Izraelski dokument ujawnił, że pojednanie w Zatoce Perskiej doprowadziłoby do normalizacji stosunków między Katarem a Izraelem, więc jaki jest wpływ pojednania na strategiczne stosunki Arabii Saudyjskiej i Kataru z Izraelem, Iranem i ogólnie Turcją?

Czy ostatnie pojednanie w Zatoce ma jakikolwiek wpływ na decyzję o normalizacji stosunków Kataru lub Arabii Saudyjskiej z Izraelem?

Mieszkający w Genewie biznesmen z Arabii Saudyjskiej, dr Ahmed Al-BOUGARY, powiedział: „Powszechnie wiadomo, że kolejne amerykańskie administracje od pewnego czasu wywierają presję na Królestwo Arabii Saudyjskiej, aby dążyło do normalizacji z Izraelem, ale te naciski tego dnia nie przyniosły żadnych wiarygodnych wyników na tej drodze. Pomimo wszystkiego, co donosi wiele mediów, istnieją poważne zamiary Arabii Saudyjskiej zmierzające do normalizacji ”.

Jakie są (jeśli w ogóle) skutki towarzyszące Arabii Saudyjskiej lub normalizacji stosunków Kataru z Izraelem?

Dr Al-Bougary uważa, że Królestwo Arabskie doskonale zdaje sobie sprawę, że podjęcie tego kroku nie przyniesie mu żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, ten krok zaszkodzi Arabii Saudyjskiej zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nie jest prawdą, że normalizacja przyniesie oznaki pokoju regionowi Bliskiego Wschodu, wręcz przeciwnie, spowoduje więcej przemocy i niestabilności w regionie, przed którym Arabia Saudyjska może nie być odporna. 

Dr Al-Bougary dodał: „interesy saudyjskie, w przeciwieństwie do wszystkiego, co się mówi, nie są izraelskimi interesami w regionie i nie przecinają się z nimi w żaden sposób i nie wolno nam zapominać, że Królestwo nadal przestrzega arabskiego pokoju inicjatywa zaproponowana przez króla Abdullaha na szczycie w Bejrucie, a więc nie może odejść od tej inicjatywy, którą Królestwo uważa za główne drzwi do zaprowadzenia pokoju w regionie na uczciwych zasadach, przy jednoczesnym przywróceniu praw ich właścicielom”.

Dr Al-Bougary zwraca uwagę, że „naród saudyjski nie wykazał jeszcze entuzjazmu dla normalizacji i wydaje się, że nie zgadza się na ten krok”.
Jaki jest strategiczny wymiar pojednania Kataru i Arabii Saudyjskiej w stosunkach z Turcją i Iranem, biorąc pod uwagę, że Doha ma dobre stosunki z tymi dwoma krajami?

Dr Al-Bougary wskazuje: „Bardzo ważne jest, aby tutaj powiedzieć, że pojednanie między Arabią Saudyjską a Katarem niekoniecznie oznacza koniec wszelkich różnic między nimi, a zaufanie między nimi może zająć dużo czasu, zanim powróci do swojego poprzednia era braterstwa i współpracy, która istniała w ramach Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Oznacza to, że każdy z dwóch krajów będzie pracował przynajmniej w kolejnym etapie, aby zachować równowagę regionalną, ale nie oznacza to, że Katar nie będzie, aby połączyć punkty widzenia między Ankarą a Rijadem na późniejszym etapie. Dzieje się tak w świetle pojawienia się oznak zbliżenia między Arabią Saudyjską a Turcją, po kontaktach i oświadczeniach politycznych, które dały nadzieję wielu na istnienie prawdziwych wysiłków i zamiarów zbliżenie między dwoma krajami po latach eskalacji sporów o wiele rozszczepionych dwustronnych i regionalnych dokumentów ”.

Dr Al-Bougary dodał: „Jeśli chodzi o dokumentację irańską, sprawa jest zupełnie inna i wszyscy czekają na rozwój stosunków irańsko-amerykańskich po objęciu władzy przez prezydenta Bidena dwudziestego bieżącego miesiąca”.

Źródło: Samar Radwan/Sita Institute

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *