3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Przemyśl: Polacy przeciwko ukraińskiemu marszowi i barwom OUN-UPA (wideo)

W niedzielę odbyła się w Przemyślu ukraińska manifestacja, podczas której nie zabrakło akcentów gloryfikujących OUN-UPA. Wydarzenie nie pozostało bez odpowiedzi ze strony lokalnych struktur Młodzieży Wszechpolskiej, która zorganizowała kontrdemonstrację. Warto zwrócić uwagę na miejsce wydarzenia – nasi wschodni sąsiedzi lubują się w twierdzeniach na temat rzekomej ukraińskości tego miasta, co jest częstą osią niezgody i konfliktów pomiędzy naszymi nacjami.

W ukraińskim pochodzie liczącym około pół tysiąca osób, który przemieszczał się pokojowo, wznoszono również agresywne i prowokujące hasła o antypolskim zabarwieniu, jak używane przez OUN-UPA „Herojom Sława”, czy „Jeszcze Polska nie zginęła, ale już niedługo zginie”. Z kolei nasi rodacy mieli transparenty odnoszące się do ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów – min. „ludobójstwo pamiętamy banderowców potępiamy”, który został przygotowany przez kibiców Polonii Przemyśl.

Ukraińcy przed marszem brali udział w nabożeństwie w lokalnej katedrze grekokatolickiej. Zdecydowanie mniej liczna grupa Polaków czekała na ich marsz przy ul. Kasztanowej.

W tej szczególnej atmosferze nietrudno było o fizyczną konfrontację. Doszło do niej wskutek reakcji Polaków na ubiór jednego z chorążych marszu – miał on na sobie koszulę w charakterystycznych barwach czerwono czarnych, które składały się na sztandar ukraińskich szowinistów. Grupa kontrmanifestantów dotarła do niego i ją zdarła, jednak funkcjonariusze policji ostatecznie rozdzielili zwaśnione strony.

Na podstawie:
kresy.pl/newsweb.pl/nowiny24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.