3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Rekordowa kara dla Biedronki

Spółka Jeronimo Martins Polska została ukarana przez prezesa UOKiK karą 723 milionów złotych. Chodzi o wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Biedronka narzucała niektórym dostawcom rabaty.

Jak podał w poniedziałek UOKiK, z informacji zebranych przez urząd antymonopolowy wynika, że kontrahenci byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, po zrealizowaniu dostaw.

Tym samym zawierając umowę nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać pomniejszenia wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości – podał UOKiK.

Według Urzędu, właściciel Biedronki zarobił na tych praktykach ponad 600 mln zł w latach 2018-2020. Dlatego Prezes Urzędu nałożył na Jeronimo Martins Polska karę w wysokości 723 mln zł.

Zbadaliśmy działalność sieci należącej do Jeronimo Martins w latach 2018-2020 i w przypadku ponad 200 dostawców, głównie owoców i warzyw Biedronka stosowała rabaty, które nie były zapisane w umowach. W ten sposób wykorzystała swoją przewagę kontraktową i zrealizowała korzyści w wysokości 600 tys. zł – powiedział w programie „Money. To się liczy” Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. – Rabaty, o których mowa, w niektórych przypadkach przekraczały nawet 20 proc. obrotów firm. Dlatego zdecydowaliśmy o nałożeniu kary w wysokości 723 mln zł. Biedronka twierdzi, że dostawcy wiedzieli o ustalonych rabatach, ale z naszych ustaleń wynika inaczej. Ponad 200 dostawców po zakończeniu transakcji dostało informację od sieci, że jeśli chcą kontynuować współpracę, chcą uniknąć kary, muszą dokonać dodatkowej opłaty. Sprawdziliśmy dokładnie umowy, aneksy, porozumienia. Podstawą do wszczęcia postępowania były zgłoszenia od przedsiębiorców, którzy powiedzieli, że opłaty były na nich wymuszane. To były dotkliwe praktyki. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że po długich negocjacjach z siecią przystępujemy do realizacji zamówienia, a po nim okazuje się, że sieć mówi: jesteśmy zadowoleni, ale jak chcecie dalej dostarczać nam towar, musicie wpłacić dodatkowe pieniądze. Tak to się odbywało.

Warto dodać, że spółka słynie z nieuczciwych praktyk. Niejednokrotnie warzywa lub owoce były znakowane jako polskie, będąc rzeczywiście zagranicznymi. Postępowanie wszczęte przez UOKiK jednak nadal trwa i nie zostało zakończone.

Źródło:

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1498923,uokik-kara-biedronka-przewaga-kontraktowa.html https://www.money.pl/gospodarka/gigantyczna-kara-dla-biedronki-dostawcy-mieli-dosc-mowili-ze-dodatkowe-oplaty-byly-na-nich-wymuszane-6586843617515649v.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.