3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Trzecia Droga: Podsumowanie roku 2020

Dzisiejszy dzień to idealny moment na dokonanie podsumowania tego co nam się udało zrobić i co czeka nas w najbliższych dniach.

Nie będzie przesadą kiedy powiemy, że nikt nie mógł tak naprawdę przewidzieć tego co spotkało nas w 2020 roku. Globalna pandemia Covid19 i związane z nią restrykcje; z pewnością utrudniły nasze funkcjonowanie. Z drugiej strony jednak stanowiły one doskonały sprawdzian tego kto poradzi sobie w trudnych okolicznościach, a kto skupi się jedynie na wymówkach i odpadnie po drodze.

Okoliczności pokazują, że udało nam się zdać ten egzamin na piątkę. Garść informacji:

Działalność uliczna:

W ramach Nacjonalistycznego Południa zorganizowaliśmy Krakowski Marsz Ciszy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w lutym oraz kontrę do Marszu Równości. Nasze delegacje (razem z grupami wchodzącymi w skład Nacjonalistycznego Południa lub osobno) wzięły udział w kontrze do marszu LGBT w Katowicach, marszu „Katowice miastem nacjonalizmu”, oraz w marszu: „Nigdy więcej bratnich wojen” w Gdańsku. Zorganizowaliśmy także w ramach NP przy współpracy z krakowskim ONR pikietę w rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej oraz pikietę antykapitalistyczną we Wrocławiu (razem z Socjalną Alternatywą i wrocławskim ONR).

W tym roku z uwagi na restrykcje natury politycznej; zamiast jednej kolumny Nacjonalistycznego Południa, sojusz którego jesteśmy częścią, brał udział w zakończonej sukcesem kampanii „102 akcje na 102 rocznicę niepodległości” organizowanej przez projekt Akcja Narodowa (NP, Obóz 34 i AN).

Akcje socjalne:

Jako jedni z pierwszych kraju zorganizowaliśmy w ramach Nacjonalistycznego Południa akcje wsparcia dla medyków walczących z koronawirusem. Razem z ESFK zbieraliśmy pieniądze na stypendia dla serbskich uczniów w Kosowie. Nasi członkowie w Holandii (Barykada) zorganizowali także zbiórkę dla kombatantów mieszkających w tym kraju. Po nowym roku zakończą się zbiórki organizowane przy współpracy z AN Łódź, Socjalną Alternatywą i ONR.

Inne akcje:

Wraz z członkami kolektywu Resistance Arts zainaugurowaliśmy projekt #TelegramNR, który miał za zadanie stworzyć przestrzeń społecznościową dla nacjonalistów w aplikacji #Telegram. Stworzyliśmy tam między innymi największe forum dyskusyjne #jakbedziewnacjonalizmie, mobilną bibliotekę ideowych książek w formacie pdf #Fashbooks, oraz zbiór różnych form propagandy #NacjoPropaganda. Warto powiedzieć w tym miejscu także o kampanii plakatowej w obronie ludzi pracy (zorganizowanej razem z AN Łódź w Nowym Sączu i Łodzi). Znacznie rozwinęliśmy projekt graficzny #Imperium (nowe strony, współpraca z francuskim kolektywem Theusz i serbskim Endworld Arts). Nasi członkowie bronili Kościołów w Krakowie, Kielcach, Łodzi i Limanowej. Znaleźliśmy w gronie organizacji wspierających inicjatywę #TarczaDlaŻycia i podpisaliśmy petycje przeciwko ekspansji lewicowych ideologii na uniwersytetach. W grudniu odpowiadając na wezwanie naszych hiszpańskich przyjaciół upamiętniliśmy postać ich ideowego poprzednika: Jose Ignacio Gonzaleza.

Rok 2020 był także rokiem powstania nowych projektów. W ramach kampanii #AkcjaMobilizacja w przeciągu dwóch edycji nasi działacze, sympatycy, przyjaciele, a także zwykli, lokalni aktywiści zaznaczali swoją obecność i roznosili oraz rozklejali nasze materiały w całym kraju (mówimy tu o niemalże 20 tysiącach vlepek).

Publicystyka:

Udało nam się opublikować piąty numer naszego pisma W Pół Drogi pod tytułem: „Polska Dobrobytu?”, gdzie analizowaliśmy dorobek rządów „Dobrej Zmiany” w ostatnich latach. Wprowadziliśmy natomiast szereg zmian na naszym portalu: pojawiły się nowe przyciski, zmieniliśmy oprawę graficzną artykułów, reaktywowaliśmy zespół tłumaczy i ustabilizowaliśmy istnienie redakcji. Opublikowaliśmy także trzy nowe teksty z projektu #Lansquenets: „Nowa Europa”, „Awangarda Europy’ i „Nowe Społeczeństwo: Wyzwania w świecie po pandemii”.

Relacje z innymi grupami:

W ramach Nacjonalistycznego Południa znacznie zacieśniliśmy stosunki z ONR. Cieszy nas stworzenie silnych relacji i systemu wsparcia dla mniejszych i zaprzyjaźnionych z nami grup takich jak Socjalna Alternatywa i Narodowe Żory. Nawiązaliśmy relację z grupami działającymi na północy kraju: Nacjonalistycznym Wybrzeżem i Nacjonalistycznym Szczecinem.

Projekty zagraniczne:

Delegacja naszego stowarzyszenia wzięła udział w obchodach tragicznych wydarzeń na ulicy Accia Larenzia w Rzymie (wydarzenie organizowane przez Casa Pound), nasz przedstawiciel wziął udział na spotkaniu projektu #Lansquenets na południu Francji (organizowane przez Gabriele Adinolfiego).

Zmiany Wewnętrzne:

dobudowaliśmy projekt „Barykada” dla naszych działaczy mieszkających poza granicami kraju. Jego członkowie wzięli udział w obchodach 11 listopada, w upamiętnieniu Jose Ignacio Gonzaleza, a w Holandii zorganizowali akcje dla kombatantów. Stworzyliśmy też zręby systemu regionalnego (o nowościach w tym zakresie wkrótce!). Pojawiliśmy się w nowych miejscach (Mazowsze, Wielkopolska).

Działo się pewnie znacznie więcej; choć z oczywistych względów nie o wszystkim możemy napisać publicznie. W tym roku udało się zrobić wiele bardzo istotnych rzeczy i to pomimo działalności wielu zaślepionych zawiścią malkontentów. Pokazaliśmy, że wiemy czego chcemy i nie jesteśmy ludźmi znikąd w odróżnieniu od tych, którzy czynią dużo hałasu i bardzo szybko znikają. Dalej będziemy robić to co robimy, aż do zwycięstwa!

Nie istnielibyśmy bez Waszego wsparcia, bądźcie z nami także w 2021!

Zarząd Stowarzyszenia Trzecia Droga

One thought on “Trzecia Droga: Podsumowanie roku 2020

 1. Dobry rok 3drogi widać działania na ulicach wielu miast…
  Wszystkim nacjonalistom warto przypomnieć, że w obliczu narastającej cenzury internetu potrzebna jest aktywizacja na ulicach:
  – przede wszystkim więcej rzeczywistości realnej – realny kontakt, rozmowy na żywo, prawdziwa grupa 15 – 20 działaczy to więcej niż 15 – 20 tysięcy “lajków”, demonstracje, pikiety, docieranie do wykluczonych społęcznie grup i aktywizacja,
  – warto pomyśleć o tworzeniu własnych stref wyzwolonych – obszarów intensywnej propagandy i działalności NR w danym mieście, konkretna dzielnica jako strefa bazowa (narodowa analogia lewackiej Exarchii w Atenach czy Kreuzbergu w Berlinie)
  – papier: wydawać czasopisma, książki, ulotki, broszury, ziny,
  – mury ulic: kleić plakaty, kleić vlepki, robić murale, graffiti, szablony, zwykłe napisy i hasła sprejem / markerem olejowym– cała przestrzeń nie podatna nigdy na cenzurę. Taguj / sprejuj swoje dzielnice – regularnie!

  Nie kupujcie zwykłych markerów permanentnych lecz tylko markery olejowe – są nieco droższe ale nie blakną efekt jest trwały, można pisać po każdej powierzchni (w środku jest farba olejna lub podobna)
  Do kupienia są w niektórych sklepach papierniczych ale też w internecie:
  https://elitagraffshop.pl/product-category/markery/
  https://elitagraffshop.pl/product-category/markery/unipaintmarkery/
  [Oczywiście nie promuję wandalizmu – nie piszemy tam gdzie nie wolno tylko w dozwolonych miejscach… Oczywiście 😉 ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *