3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Ukraina: Deputowani tracą kontakt z rzeczywistością. Do Rady Najwyższej wpłynął projekt uchwały ws. „ludobójstwa dokonanego przez Polskę”

Pełna nazwa dokumentu brzmi: „Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”. Opublikował go i złożył do ukraińskiej Rady Najwyższej deputowany Ołeh Musij – były minister zdrowia w rządzie Arsenija Jaceniuka. 3 sierpnia została ona zarejestrowana przez władze parlamentu.

Projekt uchwały mówi o „polonizacji, kolonizacji, pacyfikacji i fizycznym wyniszczaniu Ukraińców” i o „okrutnych masowych zabójstwach ukraińskich cywilów zamieszkujących Galicję Wschodnią, Wołyń i Zakerzonie” (ziemiach leżących na zachód od tzw. linii Curzona), które to zjawiska autor uznaje za „treść realnej, antyukraińskiej” polityki państwowej Polski. Mocą uchwały miałby też zostać ogłoszony „Dzień pamięci Ukraińców – ofiar ludobójstwa dokonanego przez Państwo Polskie w latach 1919-1951”. Byłby on obchodzony 24 marca. Głosowanie mogłoby się odbyć najwcześniej we wrześniu.

W zasadzie nie wiadomo jak odpowiednio skomentować takie doniesienia znad wschodniej granicy. Zrównanie polskiej polityki w stosunku do Ukraińców w okresie 1919-1951 z ludobójstwem (i pewnie też w domyśle z Rzezią Wołyńską) zakrawa na historyczną nieudolność lub zwyczajny strzał w stopę wynikły z mokrych snów jednego pana Ołeha. Z całą pewnością takie posunięcia nie wnoszą niczego konstruktywnego do rzeczywistości. Powinniśmy poczekać na rozwój wydarzeń w tej sprawie.

Na podstawie: Wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.