Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Zamknięte banki i bankomaty. To koniec Grecji?

Problemy finansowe Grecji to temat nam dobrze znany, jednak tym razem zostały przekroczone kolejne granice. W całym kraju zamknięto banki od 29.06.2015 do 06.06.2015, podobna sytuacja ma miejsce z bankomatami które także zostały wyłączone, ale tylko dla Greków. Co prawda dziś mają być znów dla nich uruchomione, jednak maksymalna wartość pieniędzy jaką będą mogli oni wypłacić to 60 Euro. Po posiedzeniu rady gabinetowej przedstawiciel rządu powiedział, że bankowe transakcje dokonywane w sieci – w tym opłacanie okresowych płatności – będą dozwolone, ale ograniczone do podmiotów greckich. Zabronione będą transfery kapitału za granicę. Dla nagłych przypadków, jak np. zakupu leków za granicą, utworzona będzie specjalna komisja ds. zatwierdzania transakcji bankowych, która będzie wydawać zezwolenia indywidualne. Nie wiadomo jednak, czy zamknięcie banków zakończy się po tygodniu, gdyż już teraz opublikowano specjalny dekret rządu w którym czytamy, że Minister Finansów może skrócić bądź wydłużyć okres zamknięcia banków.

„Od końca lutego rząd premiera Aleksisa Ciprasa prowadził negocjacje z wierzycielami – Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania ostatniej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro. Bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW. Obecny program pomocowy dla Grecji wygasa we wtorek i tego samego dnia Grecja powinna zwrócić MFW kolejną ratę zadłużenia w wysokości 1,6 mld euro. Przez cztery miesiące, nie udało się wypracować kompromisu. Rząd Ciprasa domagał się złagodzenia warunków pomocy twierdząc, że narzucone przez instytucje „trojki” zaciskanie pasa ma katastrofalne skutki dla greckiego społeczeństwa i gospodarki”

Już wczoraj tysiące Greków, stało w wielkich kolejkach by móc samemu dysponować własnymi środkami. W kolejkach stali też turyści min z Polski do których także dotarła informacja o zamknięciu banków. Trzeba się liczyć z tym, że kolejki do bankomatów znacznie wzrosną, ponieważ już teraz Grecy zapowiedzieli, że zrobią wszystko, żeby jak najszybciej wypłacić wszystkie pieniądze. Trudno im z resztą odmówić prawa do samodzielnego i nieskrępowanego dysponowania własnymi środkami.

„Wszyscy mówią, że nie chcą, aby Grecja wyszła ze strefy euro, ale przeciąganie tej trudnej sytuacji może spowodować więcej szkody niż pożytku” – powiedziała PAP Mullen. Przypomniała, że Ateny najprawdopodobniej zbankrutują już 30 czerwca, kiedy nie zwrócą 1,6 miliarda euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW).

Na podstawie: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.