3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Barykada: Parada Pułaskiego w Nowym Jorku 2022

Parada Pułaskiego

Obchodzimy Miesiąc Polsko-Amerykańskiego Dziedzictwa w USA. Został on ustanowiony w 1982 przez prezydenta USA Ronalda Reagana jako “wyraz wielkiej wdzięczności dla wkładu milionów Polaków, którzy przybyli do Ameryki by wybudować tutaj nowy dom”.

Polonia Amerykańska wniosła bardzo dużo w rozwój nauki, sztuki, religii, przemysłu, architektury oraz wojskowości. Wielu Polaków poświęciło swoje życie podczas wojny o niepodległość USA, wojny secesyjnej, I i II Wojny Światowej, a także wielu innych wojen prowadzonych przez USA – często w imię dewizy “Za naszą i waszą wolność”. Wielu polskich generałów, artystów, architektów na stałe zapisało się na kartach historii Stanów Zjednoczonych – gen. Kazimierz Pułaski, malarz Adam Styka czy też architekt Rudolf Modrzejewski. 

Najwięcej polskich emigrantów przybyło na przełomie XIX i XX wieku i osiedliło się w tzw. „Pasie stali” czyli rejonie uprzemysłowionych stanów: Nowy Jork, New Jersey, Illinois, Massachusetts, Wisconsin i Michigan.

Mapa Polskiego pochodzenia wg. censusu 2019.

Według cenzusu z 2019 r. powyżej 9 mln obywateli USA określa siebie jako Polish Americans. Najwięcej osób swoje polskie pochodzenie deklaruje w stanach Michigan i Wisconsin, gdzie w każdym z nich stanowimy ponad 7%, a w poszczególnych hrabstwach nawet do 30%. Polscy emigranci szybko zaangażowali się życie społeczne i kulturowe. Budowali kościoły, szkoły, ośrodki kulturowe. Utworzyli wiele organizacji polonijnych, które działały w interesie Polonii w oparciu o nową Ojczyznę – z wyboru lub urodzenia. 

Wspierali także dążenia niepodległościowe Polski: lobbowali w Kongresie USA na rzecz niepodległości, ponad 20 tys. ochotników wzięło udział w tworzeniu Armii Polskiej we Francji oraz uczestniczyli w walce o niepodległość i obronę Ojczyzny w czasie wojny z URL i bolszewikami lat 1919 – 21. Polonia w dwudziestoleciu międzywojennym aktywnie wspierała odbudowę kraju oraz finansowała Fundusz Obrony Narodowej. W czasie II Wojny Światowej organizacje polonijne prężnie zaangażowały się w pomoc finansową i materialną dla polskich żołnierzy oraz polskich uchodźców. Po wojnie wiele organizacji polonijnych zapobiegało wpływom komunistycznym, a przede wszystkim wspierało dążenia wolnościowe w Polsce.

Jedną z inicjatyw Polonii było zorganizowanie Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, która odbywa się cyklicznie aż po dziś dzień, nieprzerwanie od 1936 roku. Trasa parady przechodzi od 35-tej aż do 54-tej ulicy, po drodze mijając katedrę św. Patryka. W tygodnie poprzedzające paradę odbywają się bale, wybory marszałków parady oraz liczne wydarzenia kulturalne. Parada zazwyczaj odbywa się w pierwszą niedzielę października.

Zarząd Centralny Zjednoczenia Polsko – Narodowego na pierwszej Paradzie Pułaskiego.

11 Października, podczas Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego obchodzimy również dzień pamięci o gen. Pułaskim – wielkim polsko-amerykańskim patriocie, twórcy kawalerii Armii Kontynentalnej podczas wojny o niepodległość USA. Generał Pułaski zginął podczas szarży na pozycje angielskie pod Savannach w 1779 roku.

Na cześć tego wielkiego patrioty, konfederaty barskiego oraz generała Armii Kontynentalnej w Nowym Jorku organizowana jest parada jego imienia.

W tym roku Barykada przyłączyła się do kolumny Polskiej Fundacji Kulturalnej na Paradzie Pułaskiego. Polska Fundacja Kulturalna od 50 lat aktywnie działa na rzecz Poloni i organizuje wiele wydarzeń patriotycznych społecznych, kulturalnych. Dumnie reprezentowaliśmy Polonię oraz sprawę polską. Na platformie zaprezentowaliśmy także plakaty akcji “Bądź jak ONI”, której celem jest propagowanie etosu bohaterów, narodowych ideałów oraz postaw patriotyczych wśród Polonii. Wszędzie, gdzie idzie o dobro Polski lub zwiększenia znaczenia Polonii, Barykada będzie aktywna.

„Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny.”

Plakat akcji „Bądź jak ONI – Zawsze wierni Polsce”
Działacz Barykady na platformie Polskiej Fundacji Kulturalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *