3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Belgrad: Marsz na cześć młodego bohatera walki o serbskie Kosowo

W poniedziałek, 21 lutego, z okazji rocznicy śmierci młodego serbskiego patrioty Zorana Vujovicia, który zginął tragicznie podczas udziału w manifestacji uzasadnionego gniewu narodowego przeciwko amerykańskiemu okupantowi w 2008 roku, w centrum Belgradu odbyła się duża nacjonalistyczna demonstracja. Był to bardzo udany marsz zorganizowany wspólnie przez Zentropa Serbia i Akcję Serbską. Marsz zaczął się na placu kościoła świętego Marka, a zakończył się w pobliżu budynku, w którym mieściła się ambasada USA, w której Zoran bohatersko poległ.

Przed rozpoczęciem marszu w kościele złożono znicze i odmówiono modlitwy, a następnie ze sztandarem z krzyżem, wieńcem i różami kolumna zgromadzonych nacjonalistów wyruszyła godnie wzdłuż zaplanowanej trasy marszu i przez bulwar Króla Aleksandra i ulicę Kniazia Miloša dotarła do celu. Złożono wieniec i róże, po czym trzykrotnie wykrzyczano imię i nazwisko Zorana, po czym trzykrotnie padła gromka odpowiedź: „PREZENT!”.

Marsz ten jest marszem pamięci, ale także marszem buntu przeciwko okupacji Kosowa i Metohji, buntu przeciwko zbrodniarzom z NATO i wszystkim ich sługom. Idea takiego buntu niewątpliwie przyświecała Zoranowi. Natchniony miłością do serbskiego Kosowa i Metohji oraz nienawiścią do niesprawiedliwości i okupacji serbskiej ziemi, Zoran przyniósł dumę nowym serbskim pokoleniom, wskazując im ciernistą, ale wzniosłą drogę, na której miłość do najbliższych stawia się ponad troskę o życie doczesne. Swoją tragiczną śmiercią Zoran spowił swoich najbliższych w czerń, zadając im nieuleczalną ranę, w której bólu współczują wszyscy serbscy nacjonaliści, wzruszeni losem Zorana, ale i zachęceni do dalszego oporu wobec okupanta! Stając się w ten sposób jednym z symboli nowoczesnej patriotycznej walki młodej Serbii o serbskie Kosowo i Metohiję, Zoran, dzięki swemu dowcipowi, odwadze i patriotyzmowi, niewątpliwie jaśniał duchem rycerzy Lazara! Jesteśmy głęboko przekonani, że swoim bohaterskim czynem zasłużył on na miejsce w ich gronie w Niebiańskiej Serbii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.