Kielce: Obchody 74 rocznicy powstania Armii Krajowej
14 lutego 1942 roku, działająca na terenie Polski centralna organizacja konspiracyjna Związek Walki Zbrojnej rozkazem ówczesnego Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego, została przemianowana na Armię Krajową. Tak dano początek fenomenowi na skalę światową: niemalże 400 tysięcznej konspiracyjnej armii walczącej razem ramię w ramię (choć w różny sposób) z Niemcami i Rosjanami. Armia Krajowa w swej istocie była wyrazem ducha naszego Narodu i jego umiłowania wolności, którego nic nie było w stanie stłumić.
Zdając sobie sprawę z tego, że pamięć o bohaterach z AK, w szerszej świadomości społecznej jest coraz bardziej wypierana przez pewne amerykańskie święto i związane z nim konsumpcyjne szaleństwo, przedstawiciele kieleckiego środowiska narodowo- kibicowskiego ( Kolebka Partyzantki, Trzecia Droga Kielce i Kibice Razem Korona Kielce) zorganizowali obchody 74 rocznicy powstania Armii Krajowej.
Wieczorem, w przededniu wspomnianej rocznicy udaliśmy się na kielecki Cmentarz Partyzancki, gdzie pod pomnikiem poświęconym bohaterom Armii Krajowej (w tym także żołnierzom AK „Wybranieccy”) zapaliliśmy biało-czerwone znicze, złożyliśmy kwiaty, zmówiliśmy w ciszy modlitwę za zmarłych bohaterów i odpaliliśmy race.
Natomiast 14 lutego o godzinie 18.00 zorganizowaliśmy spotkanie w Ośrodku Kibiców Korony: „Kibice Razem” z bratową sławnego na Kielecczyźnie Mariana Sołtysiaka pseudonim „Barabasz”- dowódcy jednego z największych oddziałów partyzanckich w tym regionie: „AK Wybranieccy”, Panią Amelią Sołtysiak. Przez trwające prawie dwie godziny spotkanie, Pani Amelia opowiedziała nam cały życiorys „Barabasza”. Od jego lat młodzieńczych, poprzez bohaterską działalność w czasie Wojny i represje w czasach komunistycznych- nie brakowało elementów humorystycznych, ale także życiowej wiedzy i wstrząsających opisów. Pod koniec spotkania wyświetliliśmy uwiecznioną mowę pożegnalną zastępcy Barabasza, Edwarda Skrobota pseudonim „Wierny”. Na przekór panującemu w Kielcach układowi, udało nam się choć na trochę wskrzesić „Barabasza” i to nie koniec naszych działań. Zapraszamy serdecznie do śledzenia profili organizatorów, by być na bieżąco z akcjami w naszym mieście.