Kraków w hołdzie Żołnierzom Wyklętym!
Już po raz piąty środowiska narodowe w Krakowie, złożyły hołd Żołnierzom Wyklętym. Tegoroczne obchody różniły się od lat ubiegłych ilością i jakością wydarzeń. Wynikało to z decyzji organizatorów (wśród których po raz kolejny znaleźli się: Trzecia Droga Kraków, Młodzież Wszechpolska Okręg Małopolski i Małopolscy Patrioci), aby nie organizować marszu, a kilka mniejszych wydarzeń.
Obchody rozpoczęliśmy w sobotę 27 lutego od I Turnieju Piłki Nożnej ku czci Żołnierzy Wyklętych w krakowskich Bronowicach.
W dwóch grupach rywalizowało 8 ekip: Narodowy Tarnów, Małopolscy Patrioci, Młodzi Małopolscy Patrioci, Młodzież Wszechpolska-Okręg Małopolski, Trzecia Droga Kraków, Trzecia Droga Wieliczka, Stowarzyszenie Narodowa Skawina oraz skład narodowców z Bielan.
Turniej miał na celu nie tylko uczcić Żołnierzy Wyklętych, ale również wzmacniać współpracę środowisk narodowych w Krakowie i promować sportowy tryb życia.
Po turnieju udaliśmy się na wykład na którym mieliśmy przyjemność gościć Pana Leszka Bukowskiego, historyka IPN oraz Panią Dorotę Koczwańską-Kalitę naczelnika delegatury IPN w Kielcach. Specjalne podziękowania należą się także Panu Konradowi Firlejowi – prezesowi PTG Sokół.
1 marca rozpoczęliśmy obchody od Mszy Świętej w rycie Trydenckim w Kościele św. Piotra i Pawła, po której udaliśmy się na Plac Inwalidów, na kulminacyjną część uroczystości. Miejsce nie było przypadkowe gdyż nieopodal przy ul. Pomorskiej znajdowała się katownia hitlerowska, a potem sowiecka, w której byli więzieni i torturowani walczący o wolność Polski Bohaterowie, w tym wielu Żołnierzy Wyklętych.
Wiec Pamięci, rozpoczął się od Hymnu Młodych, po którym miał miejsce cywilny Apel Pamięci, w którym przypomnieliśmy o kilkunastu postaciach Żołnierzy Wyklętych. Pomiędzy poszczególnymi częściami Wiecu wznoszone były hasła takie jak: Armio Wyklęta – Kraków dziś o Was pamięta, Narodowe Siły Zbrojne – NSZ, Cześć i Chwała Bohaterom. Na zakończenie odmówiona została modlitwa NSZ.
Pomimo fatalnej pogody i późnych godzin wieczornych, w Wiecu wzięło udział ok. 200 osób, a płonące pochodnie przypominały zgromadzonym, że dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych nie zostało zapomniane.
Dziękujemy za przybycie, wszystkim mieszkańcom, patriotom, nacjonalistom oraz organizacjom narodowym w tym przedstawicielom ONR Podhale.
Sukces tegorocznych obchodów, upewnił nas w przekonaniu, że warto odchodzić od utartych schematów. poszerzać formułę obchodów i dążyć do poszerzania wiedzy merytorycznej, jak również realizacji spuścizny Żołnierzy Wyklętych. A są nią bez wątpienia: bezkompromisowość, patriotyzm i nacjonalizm.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Fragment przemówienia Prezesa Stowarzyszenia Trzecia Droga – Filipa Palucha.
Do nas należy dziedzictwo Żołnierzy Niezłomnych. Nie zapominajcie o tym wracając dzisiaj do swoich domów. Słodko jest umierać za Ojczyznę lecz jeszcze lepiej jest dla niej żyć, pracować i zbierać owoce swojego poświęcenia. Do nas należy przyszłość Narodu, do nas należy przyszłość Ojczyzny, którą oswobodzimy i uczynimy Wielką. Życie i Śmierć dla Narodu! Czołem Wielkiej Polsce!