3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Obchody ostatniej walki i śmierci Józefa Kurasia „Ognia”

20150307_165325

Dnia 7 marca krakowska delegacja Trzeciej Drogi uczestniczyła w obchodach 68 rocznicy ostatniej walki i śmierci Józefa Kurasia ps. „Ogień”. W otoczeniu iskrzących się w słońcu, ośnieżonych szczytów polskich tatr, złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Ognia i jego żołnierzy. O godzinie 18 w kościele Na Górce pod wezwaniem NMP Nieustającej Pomocy, odprawiono Mszę Świętą w intencji Józefa Kurasia „Ognia” oraz jego żołnierzy. Organizatorem uroczystości był ONR Podhale, któremu serdecznie dziękujemy za sutą gościnę.


We wtorek 21 lutego 1947r. w okolice Ostrowska nieopodal Nowego Targu, przybyły oddziały UB oraz wojska, rozpoczynając 160 obławę na Józefa Kurasia. Znajdując się w otoczonym przez wojsko domu, uprzednio zagwarantowawszy bezpieczeństwo łączniczcę Irenie Olszewskiej ps. „Hanka”, mjr Ogień nie chcąc dostać się w ręce swych oprawców zdecydował się na samobójczy strzał. Przewieziony do Starego Szpitala w Nowym Targu, odszedł w agonii. Miejsca jego pochówku nigdy nie odnaleziono. Symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu w jego rodzinnej wsi – Waskmundzie.

Ksiądz Józef Tischner pisał:: Jestem głęboko przekonany, że kto nie pozna historii Józefa Kurasia „Ognia” i jego oddziału, ten nie zrozumie, czym był komunizm i w jaki sposób wchodził w polski organizm społeczny. W historii tej niczym w soczewce odbija się obecna sytuacja Polski.

Cześć i chwała Bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *