3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Relacja z akcji: „Oddaj Chwałę Bohaterom”

Akcja „Oddaj Chwałę Bohaterom” rozpoczęła się na miesiąc przed Świętem Zmarłych. Idea tego projektu polegała na posprzątaniu wszystkich partyzanckich mogił na Cmentarzu Partyzanckim i Cmentarzu Starym w Kielcach. Szybko udało nam się zebrać dużą liczbę działaczy: gdyż akcję organizowali Kieleccy Patrioci, Trzecia Droga Kielce, wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, ośrodek Kibice Razem Korona Kielce, Obóz Narodowo Radykalny i Diecezjalne Centrum Wolontariatu.

Akcja składała się z 3 dniowego sprzątania której celem było 1000 grobów. Już na miesiąc przed startem rozpoczęliśmy tworzenie mapy Cmentarza Partyzanckiego,, która pozwoliła nam ustalić min. liczbę mogił.  Dzięki informacjom medialnym w Radiu eM, Radiu Kielce, Telewizji Polskiej Kielce, Echu Dnia i notkom na portalu Parezja i Wmeriutm, już pierwszego dnia rano na cmentarzu pojawiła się grupa około 50 osób chętnych do pracy. Stan grobów był naprawdę tragiczny, jednak dzięki zapałowi poszczególnych aktywistów, prace szybko postępowały. Łącznie pierwszego dnia w naszej akcji, wzięło udział około 100 osób. Drugiego dnia wsparli nas uczniowie VII LO im. Józefa Piłsudskiego i Zielonego Patrolu  Szkoły Podstawowej nr 27. Około 70 uczniów wraz z nauczycielami walczyło o godną pamięć bohaterów. Trzeci dzień był zdecydowanie dużo bardziej spokojny, były to głownie prace wykończeniowe i sprzątanie Cmentarza Starego, na którym rozsiane są groby. Warto zaznaczyć, że każdy grób został oznaczony biało-czerwoną opaską które to zostały stworzone przez kibiców Kieleckiej Korony z ośrodka Kibice Razem. Wkład żółto-czerwonych fanatyków był jeszcze większy ponieważ właśnie w ośrodku Kibiców, prowadzona była zbiórka zniczy, których udało się zgromadzić ponad 1000. Akcja została rozszerzona także o cmentarz w Sukowie który udało się posprzątać wolontariuszom ŚDM, cmentarz w Stąporkowie który posprzątali fani Korony z tej miejscowości, kielecką Łączkę,  a także o pomniki znajdujące się na terenie Kielc które posprzątali narodowcy z ONR.

Finał akcji przewidziany był na 1 listopada godzinę 19:00. Około 50 osób zgromadziło się przed bramą by następnie przy pomniku Narodowych Sił Zbrojnych podsumować akcję. Zebranych zaszczycił swoją obecnością J.E. biskup Marian Florczyk ,który podziękował wszystkim za wkład w tą akcję i poprowadził modlitwę za zmarłych. Odmówiono także modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych, oraz modlitwę Adama Doboszyńskiego o wolną Polskę. Po odśpiewaniu pieśni i biskupim błogosławieństwie ruszyliśmy do zapalania zniczy. Na każdym grobie Cmentarza Partyzanckiego zapłonęły białe i czerwone znicze. Następnie za kolegą Karolem Michalskim ruszyliśmy na Cmentarz Stary gdzie poza odpaleniem zniczy można było usłyszeć ciekawe informacje dotyczące pochowanych tam bohaterów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc, poświęcony czas i setki dobrych słow wypowiedzianych w stronę organizatorów. Dziękujemy Martynie Makowskiej, Wojciechowi Zapale za udostępnione zdjęcia  oraz Danielowi Mazurowi za materiał wideo. Jak powiedział ksiądz Biskup: do zobaczenia za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *