Relacja z IV Kieleckiej Antykomuny
Kolejna rocznica wprowadzenia przez komunistów Stanu Wojennego, okazała się następną okazją do szerokiego porozumienia grup narodowych w Kielcach. IV Kielecka Antykomuna została zorganizowana przez działaczy kieleckiej Trzeciej Drogi, ONR-u i Kieleckich Patriotów.
Najpierw przededniu głównych uroczystości zorganizowano antyunijny, prześmiewczy happening i ideowe wykłady na temat stosunku nacjonalizmu do zagadnień związanych z Unią, Europą i Traktatem Lizbońskim. Następnie 13 grudnia miał miejsce marsz, który rozpoczął się na rynku. Tam miały miejsce przemówienia wygłoszone przez pana Zygmunta Pęksyka i Mirosława Domińczyka- przedstawicieli środowiska opozycjonistów z czasu Stanu Wojennego. Po nich przyszedł czas na słowa reprezentanta Trzeciej Drogi, Karola Michalskiego który w krótkim przemówieniu nakreślił historię Stanu Wojennego i podkreślił, że walka rozpoczęta 13 grudnia tamtego roku, z powodu unijnego zagrożenia wcale się nie zakończyła. Następnie dokonanego spalenia nazwisk 17 „Honorowych” Obywateli naszego miasta, którymi są radzieccy żołnierze „zasłużeni” w czasie napaści na Kielce w 1945 roku. To dalszy ciąg akcji zapoczątkowanej przez nacjonalistów z Trzeciej Drogi pod hasłem: „Oczyśćmy Kielce z komunizmu”, w której domagamy się zmian we wspomnianym rejestrze proponując na miejsce bolszewików- bohaterów lokalnego Podziemia antynazistowskiego i antykomunistycznego. Po wszystkim marsz ruszył pod Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie odśpiewano hymn i złożono kwiaty. Pomimo bardzo niesprzyjającej pogody, w Kielcach koło 100 nacjonalistów zebrało się by przypomnieć nie tylko o ofiarach Stanu Wojennego i ich katach, ale także by zabrać głos przeciwko obecnemu represyjnemu Systemowi.
Dziękujemy za współpracę wszystkim organizatorom i tradycyjnie już za wsparcie naszym kolegom z 13 Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich.
Po Marszu, w ośrodku kibiców Korony Kielce: „Kibice Razem” zorganizowano spotkanie z panem Ryszardem Janiszewskim- synem miejscowego działacza przedwojennego Stronnictwa Narodowego. Spotkanie to choć nie było tematycznie nie było ściśle związane z obchodzoną przez nas rocznicą, okazało się świetną okazją do poznania historii naszego miasta z trochę innej strony i posłuchania o metodach walki z kielecką lewicą przed wojną. Po spotkaniu, można było zapoznać się z unikatowymi gazetkami z okresu Stanu Wojennego.
Zdjęcia: TDK/ Wojciech Zapała