3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Trzecia Droga: Zapal Znicz Bohaterom!

Od Redakcji: 1 listopada, jak co roku obchodzimy uroczystości Wszystkich Świętych. To szczególny czas, kiedy w duchu zadumy oraz refleksji wspominamy bliskich zmarłych z naszych rodzin, odwiedzamy groby, modlimy się, składamy wieńce i zapalamy znicze. Jest to także dzień pamięci narodowej ku uczczeniu misji patriotycznej poległych i zabitych bohaterów w wojnach albo powstaniach. Jako nacjonaliści ze stowarzyszenia Trzecia Droga oraz nasi koledzy z emigracyjnego projektu Barykada pod hasłem akcji „Zapal Znicz Bohaterom” postanowiliśmy w całej Polsce, jak również zagranicą oddać hołd i pamięć bohaterom narodowym walczącym o Wielką Polskę.

Polska

(https://3droga.pl/dolacz-do-nas/) :

********

Białystok – Zamordowany za głoszenie prawdy

W północno – wschodniej części kraju w Białymstoku został odwiedzony grób ks. Stanisława Suchowolca. Nasz aktywista zapalił na nim znicze, a także odmówił modlitwę za dusze zmarłego. Ksiądz Stanisław Suchowolec od 1986 roku był wikariuszem w parafii Najświętszej Marii Panny na Dojlidach. Wcześniej sprawował posługę w Suchowoli, przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszką. Był kapelanem białostockiej „Solidarności” oraz Konfederacji Polski Niepodległej. Z jego inicjatywy odbywały się również Mszę Święte za Ojczyznę. Wierni modlili się przede wszystkim o wolność dla Polski i o rychłe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki. Od tej pory białostockie służby bezpieczeństwa zaczęły ze szczególną uwagą obserwować księdza Stanisława. 30 stycznia 1989 roku ciało zamordowanego wikarego odnaleziono w jego mieszkaniu na plebanii… Sekcja zwłok wykazała, że zgon nastąpił pomiędzy godziną 2 a 4 w nocy, na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Po czasie śledztwo umorzono, a sprawców i inspiratorów zbrodni do dzisiaj nie wykryto.

Pokój Jego duszy!

Dębica – Ojczyzna albo śmierć!

W Dębicy na starym cmentarzu wojskowym upamiętniliśmy polskich żołnierzy, poległych w heroicznym boju na kresach wschodnich w latach 1918 – 1920, a także oddaliśmy hołd żołnierzom kampanii wrześniowej 1939 roku. Odwiedzono również miejsce pochówku przedwojennego prezesa i współzałożyciela Sokoła w Dębicy zasłużonego dla miasta i patriotycznego wychowania młodzieży. Na grobach zapłonęły znicze, symbolizując ich wielkie przywiązanie, wierność i miłość do ojczyzny. Odmówiona została modlitwa w intencji zmarłych. Reszta czasu została poświęcona przy pracach porządkowych – czyszczeniu i sprzątaniu pomników symbolicznej mogiły AK oraz dębickich „Sybiraków”.

Niech im ziemia lekką będzie.

Kielce – Niech żyje Armia Krajowa!

W stolicy województwa świętokrzyskiego oddaliśmy hołd pamięci oraz zapaliliśmy znicze przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej z oddziału partyzanckiego „Wybranieccy”. Oddział ten pod dowództwem Mariana Sołtysiaka „Barabasza” odegrał szczególną rolę w walce zbrojnej z okupantem hitlerowskim w okresie drugiej wojny światowej na Ziemi Daleszyckiej. Pierwsze na Kielecczyźnie grupy partyzanckie zostały sformułowane wiosną 1943 r. gdzie w skład formacji wchodziło 127 żołnierzy w tym: 3 oficerów, 24 podoficerów i 100 szeregowych. Ich działania skupiały się na paleniu dokumentów, likwidacji konfidentów, rozbicia magazynu żywności w Jędrzejowie oraz opanowaniem Daleszyc wraz z licznymi walkami w tym rejonie.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Poznań – Cześć i chwała bohaterom!

W dniu 30.10.2020 działacze poznańskiej Trzeciej Drogi zapalili znicze na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu. Znicze zapłonęły na mogile 36 nieznanych ofiar terroru Niemieckiego z terenów Województwa Poznańskiego i Bydgoskiego, którzy zginęli w latach 1939-1945. Kolejny symboliczny znicz zapłonął na mogile 39 żołnierzy i oficerów, którzy we Wrześniu 1939 roku polegli na terenie Poznańskiego lotniska Ławica.
Pamięć o nich będzie wiecznie żywa.

Ostróda – Chwała obrońcom Niepodległości Polski!

W Ostródzie nasz aktywista zapalił znicz przed Pomnikiem Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Pomnik znajduje się na dziedzińcu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i dzieli go z Dębami Pamięci sześciu ofiar zbrodni katyńskiej: porucznika Antoniego Stankiewicza, księdza pułkownika Jana Leona Ziółkowskiego, księdza kapitana Władysława Plewika, porucznika Stefana Gudaczewskiego i porucznika Jerzego Połoniewicza, oraz z Dębem Pamięci Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Niech spoczywają w pokoju.

Brzesko i okolice – Marsz o Wolność!

Działacze Małopolskiej grupy stowarzyszenia Trzecia Droga dnia 1 Listopada postanowili uczcić pamięć bohaterów narodowych w Brzesku i okolicznych miejscowościach. W pierwszej kolejności aktywiści udali się na cmentarz wojskowy w Rajbrocie, gdzie wieczny spoczynek odnaleźli żołnierze z pierwszej wojny światowej. Kolejno zostały odwiedzone pomniki upamiętniające bohaterskich polskich żołnierzy w Brzesku oraz w Słotwinie, przy których zapłonęły symboliczne znicze. Dodajmy, że kamienne pomniki zostały wybudowane ku czci pamięci ofiar bombardowaniapociągu, stojącego na stacji w Brzesku-Słotwinie, które miało miejsce 5września1939r.  Na zakończenie dnia zapalono, także znicze na grobie Nieznanego Żołnierza w Gnojniku, który jest miejscem wspomnień patriotów walczących o wolną Ojczyznę.

Wieczny pokój ich duszom.

Wieliczka – Ziemia zbroczona polską krwią

Działacze Trzeciej Drogi z Wieliczki udali się w ostatnich dniach pod tablicę pamiątkową, upamiętniająca rozstrzelanie 10 Polaków, przez niemieckiego okupanta w 1943 roku. Nasi działacze udali się także pod cmentarz komunalny w Wieliczce i postawili symboliczny znicz pod jego bramą. W obydwu przypadkach uczczono pamięć naszych rodaków, nie zawsze znanych bohaterów, ale ludzi, którzy razem z nami dzielą historie i znoszą wspólny trud.

Łódź – Pamięć jest droższa od słów!

W ostatnich dniach października działacz łódzkiej Trzeciej Drogi odwiedził wraz z Autonomiczną Łodzią i miejscowym ONR; cmentarz na Dołach w Łodzi. Znicze zapłonęły na grobach powstańców warszawskich, poległych żołnierzy w trakcie II Wojny Światowej oraz września 39’. Upamiętniono, także grób gen. Aleksandra Arkuszyńskiego „maj”, który był wzorem bohaterstwa, patriotyzmu i uczciwości. Ponadto, większość czasu nasi aktywiści poświęcili przy sprzątaniu grobów i pracy porządkowej pod pomnikiem ofiar obozów koncentracyjnych.

Niech spoczywają z Bogiem.

Amor Patriae nostra lex

********

Zagranica/Barykada (3droga.pl/barykada-dolacz-do-nas/):

W tym roku działacze z emigracyjnego projektu „Barykada” postanowili zorganizować symboliczne przedsięwzięcie związane z dniem Wszystkich Świętych.

Akcja „Zapal Znicz Bohaterom” ma za zadanie przypomnieć i zachęcić społeczeństwo Polskie do oddania szacunku Polskim bohaterom, spoczywającym w wielu miejscach rozsianych po świecie.

W tym roku akcja „ZZB” ma charakter międzynarodowy. Odbywa się w Holandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA.W tych krajach znajduje się tysiące grobów Polskich Bohaterów, Weteranów, działaczy społecznych i Narodowych, artystów, którzy poświęcili swe życie dla Ojczyzny, mimo że mieszkali tysiące kilometrów od niej.

Holandia, Bergen op Zoom

W ostatni weekend października odwiedziliśmy Brytyjski Cmentarz Wojenny w Bergen op Zoom, gdzie spoczywa 16 polskich lotników.

Pierwszym poległym pochowanym na tym holenderskim cmentarzu jest plut. strz. Edward Majewski z załogi 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej”.

Czwórka z pochowanych to piloci z 300 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”.

Kolejnych dziesięciu są to piloci z 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”

Na miejscu zostały zapalone symboliczne znicze oraz oddany należny hołd.

Holandia, Breda

W Dzień Wszystkich Świętych działacze Barykady odwiedzili cmentarz w Bredzie, gdzie spoczywają Polscy żołnierze zasłużeni w walce o wolną Holandię. Na miejscu została odmówiona modlitwa na cześć poległych bohaterów. Warto dodać, że cmentarz jest jednym z miejsc corocznych obchodów uroczystości związanych z wyzwoleniem Bredy przez polskich żołnierzy.

Pamięć o nich będzie wiecznie żywa.

Wielka Brytania, Londyn

Dzień przed Dniem Wszystkich Świętych, członkowie i sympatycy Barykady, udali się na Polską kwaterę w Streatham Cmentary w Londynie, by oddać hołd pochowanym tam zasłużonym dla Polskiej sprawy i Polonii, Polakom.

Na cmentarzu znajduje się wiele grobów weteranów I i II Wojny Światowej, przedstawicieli rządu na uchodźstwie, działaczy patriotycznych i Polonijnych.

Znajduje sie tam także grób Jana Kwapińskiego – bojownika OB PPS, posła na sejm w IIRP, ostatniego przedwojennego prezydenta Łodzi oraz ministra w Rządzie na Uchodźstwie.

Wiele grobów zastało wyczyszczonych oraz zostały zapalone znicze.

Członkowie i sympatycy zapalili także znicze pod Krzyżem Katyńskim i oddali hołd pochowanym Polakom na Gunnersbury Cemetery w Londynie. Znajdują się tam mogiły 160 Polskich żołnierzy.

Warto nadmienić fakt, że na terenach Wielkiej Brytanii znajduje się wiele Polskich cmentarzy. Pochowani tam są bohaterzy z różnych okresów historycznych. Poniżej kilka z nich:

Highgate cemetery

Polish section- White Eagle Hill

Kwatera nr 60

Groby.: powstańców Listopadowych, współpracownicy sztabu gen. Sikorskiego, działacze niepodległościowi, żołnierze wojny z bolszewikami 1920 roku.

Gunnersbury cemetery

Spoczywa 160 polskich żołnierzy oraz znajduje się Pomnik Katyński.

Brompton cemetery

300 Polskich grobów: między innymi, generałowie broni, Polski Premier Felicjan Sławoj Skladowski, Polski międzynarodowy szachista Jan Herman Zukerton, polscy prawnicy, politycy, lekarze.

Saint Mary’s Catholic Cementery

Spoczywają polscy bohaterowie: Paweł Strzelecki, Edmund Oppman, Krystyna Skarbek, Andrzej Kowerski, Henryk Krasiński. Powstańcy Listopadowi, piloci polscy, członkowie polskiego i brytyjskiego wywiadu wojennego.

USA, Doylestown – Amerykańska Częstochowa

W dniu 31.10.2020 działacz Barykady udał się na cmentarz potocznie nazywany „Amerykańską Częstochową” w miejscowości Doylestwon w stanie Pensylwania. Znicze zapłonęły na grobach członków stronnictwa narodowego, żołnierzy AK oraz komendantury Świętokrzyskiej.

Nadmieńmy, że jest to największa Polska nekropolia w USA, gdzie spoczywa ok. 2300 weteranów, a także na terenie cmentarza znajduje się Aleja Zasłużonych, przy której są pochowani wielcy Polscy Patrioci, artyści, działacze Polonijni, jak również wybitni profesorowie z różnych dziedzin naukowych. Pośród wymienionych swoje miejsca pochówku na szlaku mają Stefan Korboński przed ostatni Delegat Rządu na Kraj w okresie od 27 marca do 28 czerwca 1945 r. oraz Antoni Chruściel ps. „Monter” generał brygady Wojska Polskiego, komendant Okręgu Warszawa ZWZ. Zwłoki tych bohaterów zostały przeniesione wiele lat temu do Polski, zaś obecnie prochy Stefana Korbońskiego znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W tym samym dniu na cmentarzu w Doylestown odbywała się również akcja zorganizowana przez Polonijne stowarzyszenie związana z upamiętnieniem dziedzictwa wielkich Polskich Patriotów. Działacz Barykady postanowił czynnie wziąć udział w tym wydarzeniu przez kilka godzin, porządkując wraz z innymi uczestnikami groby wybitnych Polaków (głównie Aleja Zasłużonych) oraz udekorowaniem miejsca pochówku biało-czerwonymi wstęgami.

Białoruś, okolice Mińska

W związku z trwającą akcją „ZZB” obywatel Polski postanowił odwiedzić i posprzątać groby zamordowanych żołnierzy KOP-u oraz poległych żołnierzy z wojny Bolszewickiej. Cmentarz znajduje się na rubieżach II RP, pod Mińskiem. Niech pamięć o Polskich bohaterach narodowych niezależnie od tego, jak daleko od Ojczyzny jesteśmy, nie zaginie. Cześć i chwała bohaterom!

Dziękujemy wszystkim tym osobom, które w tych dniach zadumy postanowiły odwiedzić groby i pomniki Polskich patriotów w ramach inicjatywy stowarzyszenia Trzecia Droga w Polsce oraz zorganizowanej przez Barykadę emigracyjnej akcji „Zapal Znicz Bohaterom”. Pamiętajmy, że naszym narodowym obowiązkiem jest kultywowanie przekazu myśli i wartości tych Wielkich Bohaterów, ich heroiczne poświecenie i oddaniu się Ojczyźnie. Niech Nasz ogromny wyraz wdzięczności do nich będzie obecny nie tylko, poprzez jednorazowy zryw pamięci w dniu Wszystkich Świętych, ale zwłaszcza w naszym zwykłym codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *