3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Twierdza Tożsamości: Nigdy więcej bratnich wojen!

Nigdy więcej bratnich wojen- tak brzmiało hasło przewodnie kampanii upamiętniającej wybuch I Wojny Światowej przygotowanej przez młodzież z powiatu brzeskiego. By upamiętnić ofiary Wielkiej Wojny patrioci złożyli znicze na pomniku ofiar I WŚ w Żerkowie. Organizatorzy zwracają uwagę, że pamięć o wydarzeniach i ludziach honoru, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny jest obowiązkiem, lecz zdecydowanie sprzeciwiają się bratobójczej walce jaka miała wtedy miejsce. Podkreślają, że I WŚ mimo globalnego zasięgu najbardziej zrujnowała Stary Kontynent oraz zniszczyła braterstwo europejskich narodów, które razem z kształtowaniem społeczeństw narodowych dopiero miało swój początek.

„Nigdy więcej bratnich wojen” nie skończyło się na chwili zadumy, bowiem chcąc trafić do większej liczby odbiorców młodzież przygotowała plakaty, które przez główny motyw żołnierza w masce gazowej mają przykuwać uwagę i skłonić do zgłębienia historii konfliktu. Już od tygodnia można je zobaczyć w różnych miejscowościach naszego powiatu.

Z pewnością akcja może skłonić do refleksji, a historia I Wojny Światowej pomoże wyciągnąć wiele wniosków. Powodem jej rozpoczęcia była walka o niepodległość wielu państw, które niezadowolone podziałem granic mającym miejsce ponad sto lat wcześniej pragnęły wolności. Pokazała, że nawet silna reakcja wielkich imperiów nie była w stanie oprzeć się sile rewolucji głodnej niepodległości. Pokazała jak bardzo można ludzi odrzeć z moralności karząc im strzelać do swojego brata. Pokazała, że człowiek dla władzy ma małe znaczenie i można uczynić go kaleką bez większych konsekwencji. To wszystko sprawiło, że cywilizacja którą wcześniej wszyscy razem nieśliśmy na ramionach, europejskie braterstwo i cały dorobek kulturowy nagle stracił znaczenie, gdzieś przepał, a europejska rodzina zaczęła się wykrwawiać i nawzajem wyżynać pod wpływem imperialnej propagandy oraz chęci wywalczenia niepodległości.

Święty Jan Paweł II mawiał:

Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości

Czerpmy z niej więc jak najwięcej i nie zmarnujmy krwawej ofiary jaką za tą lekcję zapłaciła Matka Europa.

Twierdza Tożsamości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *