Monika Dębek: Turystyka polska wczoraj i dziś
W związku ze zbliżającym się okresem letnim i wzmożonym czasem podróży zarówno po naszej pięknej Polsce, jak i wojażach zagranicznych chciałabym skupić się na tematyce turystyki. Logiczny jest jednak fakt, że migrujemy przez cały rok, a usługi turystyczne stają się coraz bardziej popularne.
Droga czytelniczko, drogi czytelniku – na samym początku warto wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest turystyka. Według słownika języka polskiego oznacza: «zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania». Istnieje jeszcze określenie: «formy wypoczynku dla wielu osób, którym zapewnia się całodzienne wyżywienie, rozrywki itp.»
Turystyka to nie dziedzina, która jest sama dla siebie, wiąże się ona z wieloma innymi, doskonale się wzajemnie rozwijają, przenikają. Nie ma jej bez gastronomii i hotelarstwa. Nie ma jej także bez handlu czy transportu. Turystyka to nie młoda dziedzina życia. Podróże o nie charakterze zawodowym odbywały się już nawet w Starożytnym Egipcie, ludzie przemieszczali się, aby brać udział w wydarzeniach religijnych lub podziwiać piękne piramidy. Grecy od najdawniejszych czasów wędrowali do świątyni Zeusa, a także na Igrzyska Olimpijskie.
Średniowiecze też było bardzo korzystne dla zwiedzania, głównie ze względów religijnych. Podróżowali nie tylko Chrześcijanie, ale także Arabowie, a nawet Buddyści czy Hindusi. Wielki przełom nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Wcześniej przemieszczać się mogła tylko najbogatsza elita. Czas pracy ludzi stawał się coraz krótszy, rozwijał się transport, wzrastała kultura, wszystkie te czynniki sprawiły, że turystyka stawała się coraz bardziej powszechna.
Jeśli chodzi o polskie realia, w XIX wieku nastąpił ogromny rozwój miejscowości uzdrowiskowych, w 1805 r. Stanisław Staszic w pozycji „O ziemiorództwie gór dawnej sarmacji a później Polski” opisał swoje przeżycia z wypraw turystycznych. W 1820 r. ukazał się „Przewodnik dla podróżujących w Polsce i Rzeczypospolitej Krakowskiej” Józefa Krasińskiego. W 1874 r. wybudowane zostało pierwsze schronisko górskie im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem. W 1906 r. utworzono Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, przed II wojną światową Liga Popierania Turystyki. W 1949 r założono Fundusz Wczasów Pracowniczych.
Po 1989 r. polska turystyka zaczęła zyskiwać coraz to nowszą jakość. Nie da się ukryć faktu, że Polacy uwielbiają podróżować, świadczy o tym wielki ruch nie tylko w okresie wakacji czy ferii zimowych, ale przez cały rok. W pociągach jeździ coraz więcej osób, często ciężko kupić bilet w ostatnim momencie, podróż wymaga planować coraz wcześniej. To samo dotyczy wynajmu pokoi czy domków letniskowych. Podróże kształcą, pozwalają poznawać coraz to nowsze miejsca, które są ważne z wielu powodów.
Wielu z naszych rodaków ma niestety tendencje do wychwalania tego, co obce w myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Polacy wychwalają obce miejsca. Nie ma w tym nic złego, każdy ma prawo jeździć, gdzie chce, podróżować tam, gdzie ma ochotę. Warto jednak poznać swój, własny piękny kraj, którym niewątpliwie jest Polska. Sporo obywateli naszego kraju nie zna nawet zbyt dobrze geografii. To bardzo boli, ponieważ, wiele miejsc na terenie Polski woła, aby je odwiedzić.
Wszyscy jesteśmy inni, pochodzimy z różnych zakątków Polski. Uważam osobiście, że Polska jest krajem, który potrafi zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednego turysty. Miłośnicy gór mogą wyjechać w Tatry, ale nie tylko są również Beskidy, Karkonosze czy też urocze Góry Świętokrzyskie. Można znaleźć wysokie góry, ale także niewielkie pagórki dla początkujących. W Polsce mamy także piękne morze Bałtyk – nie jest faktycznie najcieplejszy, ale zachwyca swoim pięknem, a zachody morskie zapamiętuje się do końca życia. Ogromnie wartościowym miejscem w kraju moim zdaniem są Mazury, są magiczne, można wyjechać w miejsca, gdzie można cieszyć się cudownymi krajobrazami i poimprezować. Są także miejsca, gdzie do najbliższego sklepu jest kilkanaście kilometrów, a wkoło jest tylko dzika i nieskażona przyroda.
Coraz większą popularnością cieszy się także Podlasie i można tak wymieniać mnóstwo, pięknych zakątków naszej ojczyzny. Polskie miasta to centra wielu zabytków i to różnego rodzaju, dla osób, które mają różne pasje. Sieć gastronomiczna i hotelarska w wielu w nich jest także bardzo dobrze rozwinięta. Są galerie, muzea, tereny zielone. W wielu częściach Polski powietrze jest bardzo czyste, woda jest krystalicznie czysta. Są miejsca, w których jest bardzo cicho i spokojnie. Ludzie, którzy potrzebują spokoju psychicznego i fizycznego mają możliwość wejść w głąb siebie i poznawać siebie coraz lepiej. Mamy mnóstwo lasów, o właściwościach naszego zielonego dziedzictwa można pisać bardzo wiele. Zapewne wiele jednostek przekonało się, ile korzyści przynoszą kąpiele leśne, czy nawet krótki czas spędzony w parkach. Turystyka w Polsce rozwija się coraz bardziej, walory naszego kraju docenia coraz więcej cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do nas nawet z najbardziej oddalonych zakątków Europy, ale nawet i świata. Doceniajmy więc moc naszej ojczyzny i my, Polacy. Podróże zagraniczne można przecież łączyć, z jeżdżeniem po kraju. Jedno zupełnie nie wyklucza drugiego. Prawdziwy nacjonalista czy nawet patriota będzie się starać spędzać jak najwięcej czasu na zwiedzanie kraju. Turystyka krajowa to jak najbardziej jeden z elementów nacjonalizmu i miłości do swojej ojczyzny. Korzystajmy z wolnego czasu jak najbardziej twórczo. Nie pozwólmy się zamknąć w czterech ścianach, przed komputerem czy laptopem. To przecież narzędzia ogłupiające naród. Wykorzystajmy potencjał Polski, aby mogła się ona coraz lepiej rozwijać, także w branży turystycznej.