3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Greg Johnson: Wspomnienie o Knucie Hamsunie

Knut Hamsun urodził się jako Knud Pedersen 4 sierpnia 1859 roku w Vaga, zmarł 19 lutego 1952 roku w Normholmie koło Grimstad. Był autorem ponad dwudziestu powieści, wielu wierszy, opowiadań, sztuk teatralnych i esejów. Hamsun był jednym z najbardziej wpływowych pisarzy dwudziestego wieku. Jego odrzucenie zarówno romantyzmu jak i naturalizmu, nacisk połozony na postacie outsiderów i buntowników, oraz na wewnętrzne (czasem bardzo ekstremalne) stany świadomości czyni z niego jednego z pionierów literatury modernistycznej. Jego pozycje niejako potwierdziła literacka nagroda Nobla, którą otrzymał w 1920 roku.

Obojętny w stosunku do religii, Hamsun pozostawał pod ogromnym wpływem Nietzschego, Dostojewskiego i Strindberga. Hamsun odrzucał w swoim myśleniu zarówno kapitalizm jak i socjalizm, skłaniając się raczej ku wartościom ekologicznym i agrarnym.

Błogosławieństwo Ziemi (z 1917 roku) Hamsuna, jego najdłuższa lecz jednocześnie najbardziej znana powiesć przyniosła mu literacką nagrodę Nobla. Praca, która stanowiła punkt zwrotny w twórczości Hamsuna, to powieść pod tytułem „Głód” (1890). Książką ta jest jedną z najbardziej niepokojących pozycji, jakie w życiu czytałem. Inne warte polecenia, którsze opowiadania Hamsuna to Tajemnice (1892) i Pan. Z papierów porucznika Thomasa Glahna (1984).

Jako młody mężczyzna, Hamsun spędził cztery lata w Stanach Zjednoczonych, co wyrobiło w nim trwałą i porażajacą niechęć do kultury anglosaskiej i kapitalizmu, przekonań które zostały tam dość mocno utwierdzone w czasach II wojny burskiej. Wrażenia z pobytu w Stanach Zjednoczonych, Hmasun opisał w serii esejów: Wspominając Amerykę: Eseje i opowiadania 1885-1949. Gdyby ktoś chciał poszerzyć swoją wiedzę na temat tej niezwykłej osobistości jaką był Knut Hamsun, z czystym sumieniem mogę polecić biografię autorstwa Roberta Fergusona i film szwedzkiego reżysera Jana Trolea Hamsun z 1996 roku.

Powyższe tłumaczenie jest własnością portalu 3droga.pl. Kopiowanie go i rozpowszechnianie bez zgody Redakcji Portalu jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *