3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

CIA w Iranie (video)

Film, który polecamy Wam dzisiaj do obejrzenia, pozostaje nadal w temacie pychy imperium i przekonanych o własnej wielkości zachodnich polityków. „CIA w Iranie” to dokument przedstawiający zakulisowe działania amerykańskich i brytyjskich służb zmierzające do ustanowienia na Bliskim Wschodzie swojego własnego porządku z pominięciem praw miejscowej ludności, ich interesów, kultury i prawa do samostanowienia.

Gdy w wyniku demokratycznych i całkowicie legalnych wyborów parlamentarnych w Iranie przejmuje władze nacjonalistyczny rząd Mohammeda Mosaddegha, zachód wpada w szał. Dlaczego? Nowy premier w odróżnieniu od poprzedniego skorumpowanego szacha wykonuje swoje obowiązki tak jak powinien, to znaczy dba o swój Naród, a nie o interesy zachodnich korporacji. To musiało wywołać sprzeciw. Brytyjczycy próbują postawić Mossadegha przed Trybunałem w Hadze i chcą skierować przeciwko niemu ONZ. To wszystko na nic, uwielbiany przez ludzi i szanowany na świecie polityk wychodzi z tego obronną ręką i w międzyczasie dokonuje nacjonalizacji przemysłu naftowego w swoim kraju i wyrzuca z Iranu brytyjskich dyplomatów i ambasadorów. Mossaddegh był bez wątpienia człowiekiem wymykającym się schematom, dlatego był niebezpieczny dla swoich wrogów.

Niezależność irańskiego premiera spowodowała jego obalenie w 1953 roku. Zachęcamy do obejrzenia pasjonującej historii o nietuzinkowym człowieku, który rzucił wyzwanie Imperium i przegrał dopiero gdy dwa wielkie państwa USA i Wielka Brytania zwróciły się przeciwko niemu. Zachęcamy do obejrzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *