3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Corneliu Zelea Codreanu wysłannik Archanioła (video)

„O dziesiątej wieczorem, powołuję Legion Michała Archanioła pod moim przywództwem. Niech doń wstąpi ten, kto bezgranicznie wierzy. Niech poza nim pozostanie ten, kto ma wątpliwości”

Takimi właśnie słowami, rumuński nacjonalista Corneliu Zelea Codreanu wraz ze swoimi dziewiętnastoma towarzyszami ogłosił powstanie dowodzonego przez siebie Legionu Świętego Michała Archanioła. Na bazie nacjonalizmu już wielokrotnie tworzono różne bojowe grupy czy stowarzyszenia, ale nigdy nie był to Zakon. Coś takiego zdarzyło się to tylko raz, właśnie wtedy w Rumunii.

Codreanu stworzył organizację XX wieku, której członkowie przypominali bardziej średniowiecznych rycerzy niż polityków. Ortodoksyjna wiara i mistycyzm w połączeniu z bezkompromisowo wyznawaną ideologią nacjonalistyczną sprawiła, że Legioniści niczym dobre duchy pomagali swoim Rodakom w codziennych problemach, a sam Codreanu zaczął być nazywany Wysłannikiem samego Archanioła. Szybko wzrastająca popularność nowej organizacji przyciągnęła uwagę tamtejszych lokajów Systemu, a to spowodowało poważne represje. Kapitan został aresztowany 16 kwietnia 1938 roku, a w nocy z 29 na 30 listopada zdradziecko go zamordowano.

Prezentowane przez nas poniżej video jest krótkim filmem dokumentalnym opowiadającym o jego życiu. Jest ono doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale też do potwierdzenia, że jego idea wciąż żyje i ma się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *