3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#5 Newsroom 3droga.pl: 7-12 października

Newsroom 3droga.pl to nowy cykl na naszym portalu. W każdą sobotę: członkowie naszej redakcji będą przygotowywać omówienie najciekawszych i najważniejszych wydarzeń zza granicy z całego tygodnia. Stawiamy na jakość, nie na ilość. Także spodziewajcie się trafnych opisów, dużej ilości ekskluzywnych zdjęć, nagrań i opinii. Bliski Wschód, Azja, Europa i Ameryka- tam gdzie rozgrywają się najbardziej istotne sprawy.

Portal 3droga.pl tworzą także (a może przede wszystkim) jego Czytelnicy! Chcecie żeby coś znalazło się w Newsroomie? Macie ciekawego newsa, albo warte pokazania zdjęcie lub nagranie? Napisz do nas na redakcja@3droga.pl!

********

ARABIA SAUDYJSKA: TURCJA OSKARŻA SAUDÓW O BRUTALNE ZABÓJSTWO OPOZYCYJNEGO DZIENNIKARZA. NAJGORSZY KRYZYS KSIĘCIA MOHAMMADA BIN SALMANA. CO DALEJ Z SOJUSZEM USA-KSA?

Dzisiejszy Newsroom otwiera kraj, o którym jeszcze dotąd tutaj nie pisaliśmy. Arabia Saudyjska- tajemnicze państwo, o którym nie mówi się za wiele w polskiej debacie publicznej, rządzone przez fundamentalistyczną monarchię islamską, która w imię swoich „ideałów” dokonuje czynów wykraczających ponad to wszystko co przyjęliśmy za dopuszczalne w ramach naszych systemów cywilizacyjnych i etycznych.

O co chodzi? 2 października- Dżamal Chasodżidżi, opozycyjny dziennikarz krytykujący obecne saudyjskie elity- został wezwany do konsulatu tego kraju w Stambule- celem dopełnienia formalności związanych ze swoim ożenkiem. Zostawił żonę przed wejściem- wszedł do środka i jak twierdzi żona, media (a także źródła w tureckim wywiadzie) nigdy z niego nie wyszedł. Ostatnią wiadomością sms jaką wysłał do żony ze swojego telefonu, była emotikona przedstawiająca nóż.

Wedle źródeł: miał on zostać w środku najpierw podstępnie odurzony narkotykami, a potem poćwiartowany. Całość nagrano na telefon, a jego szczątki prawdopodobnie wywieziono do Arabii Saudyjskiej w bagażu dyplomatycznym. Jedno jest pewne: nie ma żadnych dowodów na opuszczenie przez niego terenu konsulatu, a tureckie media zidentyfikowały oddział agentów saudyjskiego wywiadu, którzy przybył do Stambułu kilka godzin przed jego zniknięciem i wyjechał kilka godzin po. (Na podstawie: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Turcja.-Saudyjski-dziennikarz-Dzamal-Chaszodzdzi-mogl-zostac-zabyity-w-konsulacie)

Turkey Reportedly Has Evidence That Jamal Khashoggi Was Killed In Saudi Consulate In Istanbul

Czy należy go żałować? Chasodżidżi krytykował obecne elity w Arabii Saudyjskiej, to jednak przez długi czas także był członkiem tamtejszego mainstreamu i czerpał z tego wydatne korzyści. Znane są jego wypowiedzi na temat Assada czy nawet zwykłych Syryjczyków- które dziś uznalibyśmy za więcej niż ociekające nienawiścią. Faktem jest jednak: że bądź co bądź w Europie, w świetle dnia dokonano porażającej zbrodni na zlecenie polityczne. Historia zna przypadki, w których za bardziej błahe przewinienia zabijano ludzi czy bombardowano całe państwa- jaka będzie reakcja teraz? Jeśli potwierdzi się odpowiedzialność saudyjskiego reżimu- odpowiedzią powinna być jego całkowita izolacja. Czy to możliwe? Byłoby fajnie- ale co wtedy z ropą naftową?

Tak sprawę skomentował irański ambasador w Londynie: „Zbyt długo chroniono Saudyjczyków i ignorowano ich wspieranie terroryzmu i naruszanie praw człowieka”

 

UKRAINA: RZĄD PRZEKAZAŁ SZCZEGÓŁY  TECHNICZNE DOT. SYSTEMÓW S-300 AMERYKANOM I IZRAELCZYKOM?

O Ukrainie podobnie jak o Arabii Saudyjskiej jak dotąd jeszcze tutaj nie pisaliśmy. Dziś kraj ten pojawia się na fali pewnej plotki- przetaczającej się przez media społecznościowe. Nawet jeśli informacja się w stu procentach nie potwierdzi- warto ją tutaj poruszyć- choćby po to by pokazać jak wygląda obecna specyfika prowadzenia działań wojennych i do jakich można posunąć się kroków by zyskać przewagę w przestrzeni powietrznej.

Rząd Ukrainy wedle doniesień miał oświadczyć Izraelczykom i Amerykanom, że posiadane przez nich baterie systemu przeciwlotniczego S-300, praktycznie nie różnią się od tych, które Moskwa przekazała ostatnio Assadowi w Syrii. W związku z tym Ukraina wyraziła gotowość przekazania wszelakich danych technicznych i zorganizowania możliwości przećwiczenia przez pilotów tego kraju możliwości działania tego systemu w praktyce.

Jeśli plotka się potwierdzi- pokaże ona parę istotnych kwestii. Po pierwsze: nie byłby to pierwszy raz gdy rząd Ukrainy pokazuje po której stronie stoi i na czyjej smyczy jest utrzymywany. To raz. Dwa: wychodziłoby jednak na to, że tak niedoceniane w prasie zachodniej systemy S-300 mogą jednak stanowić zagrożenie (chociaż Izraelczycy jednak twierdzą, że ich samoloty sobie z nimi poradzą. Jak będzie z S-400? To też zdaje się być istotną kwestią).

S-300

 

JEMEN: WOJSKA HUTICH STAWIAJĄ ZACIĘTY OPÓR

Mintpress- portal zrzeszający niezależnych dziennikarzy przygotował krótkie video o tym jak jemeńscy rebelianci zatopili wysokiej jakości saudyjski statek, który ostrzeliwał wybrzeże. Jemeńczycy podali informację, że statek został skutecznie rażony rakietą wykonaną w warunkach chałupniczych! Warto zajrzeć: choćby po to by nabrać pewność że Opór jest możliwy w każdych, nawet najmniej sprzyjających warunkach.

O Hutich pisaliśmy tutaj: April Longley Alley: Ansar Allah, jemeński ruch zbrojny znany jako Huti. Kim są jego członkowie i jakie mają cele?

 

PALESTYNA: PROTESTUJĄCYM UDAŁO SIĘ ZNISZCZYĆ CZĘŚĆ PŁOTU ODDZIELAJĄCEGO ICH OD TERYTORIUM IZRAELA! QUDS NEWS NETWORK PUBLIKUJE VIDEO PT. „DETAINEES DREAMS”- KRÓTKI DOKUMENT O PALESTYŃSKICH DZIECIACH ARESZTOWANYCH PRZEZ IZRAEL.

Ciągle trwają palestyńskie protesty w ramach tak zwanego #GreatReturnMarch. W tym tygodniu protestującym udało się zniszczyć część płotu oddzielającego ich od terytorium na granicy Strefy Gazy. Jak bardzo zdesperowani są ludzie, którzy gołymi rękami szarpią za drut kolczasty? Do jakich granic ostateczności popycha ich na co dzień okupacja? Będziemy Was zarzucać takimi zdjęciami i informacjami co tydzień- za każdym razem jak będzie pojawiał się kolejny Newsroom. Tak długo, aż nie znajdzie się żaden prawicowy ćwierć mózg, który będzie bredził o izraelskim bastionie cywilizacji białego człowieka na Bliskim Wschodzie.

Równie warte uwagi jest video opublikowane przez tą samą stronę. „Detainees Dreams”- marzenia osadzonych, to krótki dokument przedstawiający relacje palestyńskich dzieci, które miały już w swoim życiu spotkanie pierwszego stopnia z izraelskim aparatem sprawiedliwości. Bicie, przekleństwa, tortury i brutalne więzienie- to czeka dzieci w Izraelu. Oglądajcie i pamiętajcie- nigdy nie zapomnijcie!

 

SYRIA: ASSAD OGŁASZA POWSZECHNĄ AMNESTIĘ DLA DEZERTERÓW! PROTURECCY REBELIANCI ZNISZCZYLI POJAZD NALEŻĄCY DO TURECKIEJ ARMII. BBC PRZEPROWADZIŁO ROZMOWĘ Z GENERAŁEM NABELEM- DOWÓDCĄ CHRZEŚCIJAŃSKIEJ BOJÓWKI WALCZĄCEJ W SYRII PO STRONIE ASSADA.

Wyjątkowo: Syria tym razem będzie na samym końcu odcinka naszego cyklu. Rozpoczynamy od wieści ze wszech miar wyjątkowej: Assad ogłosił powszechną amnestię dla wszystkich wojskowych, którzy w czasie rewolucji odmawiali wykonywania rozkazów i swoich obowiązków. To niezwykle istotny krok- otwierający rzeczywistą drogę do pojednania narodowego i zabliźnienia ran otwartych przez wojnę.

Video na ten temat przygotował kanał Syriana Analysis:

 

Zespół South Front opublikował informację o ataku protureckich rebeliantów na pojazd należący do armii tureckiej w zdemilitaryzowanym pasie w prowincji Idlib. Prócz posądzeń o wojnę w rodzinie- informacja to pokazuje, że nie tylko żołnierzom Syryjskiej Armii Arabskiej nie pasuje zawieszenie broni- dżihadyści też zdają mu się być przeciwni. Taki ruch to za mało żeby złamać ustalenia pomiędzy Rosją a Turcją- jednak nic nie jest wieczne. Zwłaszcza w takiej sytuacji.

Turkish-Backed Militants Destroy Army Buldozer In Demilitarized Zone Near Aleppo City

I na koniec. BBC przeprowadziło wywiadem z Generałem Nabelem- dowódcą chrześcijańskiej bojówki walczącej w Syrii po stronie Bashara Al-Assada. Wywiad krótki i dość prosty językowo- zachęcamy do obejrzenia:

https://www.bbc.com/news/av/world-middle-east-45815979/syria-war-why-i-fight-alongside-assad-s-forces-near-idlib

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *