3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

#6 Newsroom 3droga.pl: 15-20 października

Newsroom 3droga.pl to nowy cykl na naszym portalu. W każdą sobotę: członkowie naszej redakcji będą przygotowywać omówienie najciekawszych i najważniejszych wydarzeń zza granicy z całego tygodnia. Stawiamy na jakość, nie na ilość. Także spodziewajcie się trafnych opisów, dużej ilości ekskluzywnych zdjęć, nagrań i opinii. Bliski Wschód, Azja, Europa i Ameryka- tam gdzie rozgrywają się najbardziej istotne sprawy.

Portal 3droga.pl tworzą także (a może przede wszystkim) jego Czytelnicy! Chcecie żeby coś znalazło się w Newsroomie? Macie ciekawego newsa, albo warte pokazania zdjęcie lub nagranie? Napisz do nas na redakcja@3droga.pl!

********

UNIA EUROPEJSKA: NIE CHCECIE PŁACIĆ NA UCHODŹCÓW? ZAPŁACICIE NA AFRYKĘ- NOWY PLAN UNII EUROPEJSKIEJ W SPRAWIE KRYZYSU IMIGRACYJNEGO

Podczas ostatniej konferencji Unii Europejskiej w sprawie migracji, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Włoch Antonio Tajani zaproponował nowe podejście do tematu kryzysu imigracyjnego, według którego kraje które nie będą chciały wziąć udziału w rozdziale uchodźców- będą dokładać się do programów rozwojowych dla państw Afryki.

Jeśli nie relokacja- to pieniądze dla Afryki. To powinien być dobry kompromis dla wszystkich. Lepiej żebyśmy osiągnęli porozumienie na drodze kompromisu, niż po raz kolejny rozeszli się bez porozumienia”

W tym samym bolku tematyczny, dyskutowano także na temat zawarcia jakiegoś rodzaju partnerstwa z krajami afrykańskimi leżącymi na szlakach migracyjnych; Unia miała by wspólnie z nimi walczyć przeciwko przemytnikom i handlarzom ludzkim towarem.  (Źródło: Independent.ie)

Źródło: euronews

Trudno w tym miejscu odmówić słuszności Tajaniemu- program wsparcia dla krajów Afryki (przynajmniej tych z rejonu Morza Śródziemnego, czy szlaków migracyjnych) byłby pierwszą rzeczą zrobioną przez Unię, która byłaby na serio nakierowana na rozwiązanie problemu, a nie jedynie skorzystanie z okazji jaką liberalnym elitom daje podmianka etniczna. Przy odrobinie szczęścia i rzeczywistej inicjatywy- mogłyby stać się on okazją do wzmocnienia międzynarodowej pozycji Europy? Tylko czy to w ogóle możliwe w tym systemie?

ARABIA SAUDYJSKA: RZĄD TWIERDZI, ŻE ZAMORDOWANY DZIENNIKARZ MIAŁ SIĘ WDAĆ W BÓJKĘ Z 15-OSOBOWYM ZESPOŁEM AGENTÓW. POLITYCZNE TŁO SPRAWY CHASZODŻDŻIEGO.

W tym tygodniu miał miejsce dalszy ciąg w sprawie zamordowanego dysydenta Dżamala Chasodżdżiego. Rząd Arabii Saudyjskiej zdołał już przyznać, że faktycznie został on zamordowany na terenie saudyjskiego konsulatu w Stambule- lecz zaoferowali przy tym szereg różnego rodzaju dziwnych wyjaśnień. Pierwszym było powiedzenie: że zmarł on w czasie przeprowadzonego nieumiejętnie przesłuchania. Smutny zbieg okoliczności co nie? Druga wersja jest jeszcze bardziej wyjątkowa: dziennikarz miał umrzeć w czasie bójki z 15 osobowym oddziałem agentów (a jak twierdzą niektórzy- był to oddział wyspecjalizowanych zabójców). Fajne standardy mają u tych Saudów- idealny sojusznik dla cywilizowanych narodów, szkoda że ropa wszystko dzisiaj załatwia.

W tym temacie polecamy jeszcze artykuł Witolda Repetowicza pod tytułem: „Sprawa Chaszodżdżiego: festiwal hipokryzji”. Faktycznie: dużo jest prawdy w tym, że świat słusznie sprzeciwia się temu co robi Arabia Saudyjska, szkoda że opinia publiczna jest głucha na dziesiątki innych- często jeszcze bardziej obrzydliwych aktów, które dzieją się w wielu miejscach na całym świecie. Cóż z tym można zrobić? Edukować. Czy ma to sens? Trudno powiedzieć- osią główną polityki międzynarodowej jest hipokryzja i to się jeszcze długo raczej nie zmieni (LINK TUTAJ)

 

IRAN: PRZEDSTAWICIELE AMERYKAŃSKIEJ AGENCJI OSTRZEGAJĄ: „SANKCJE NA IRAN MOGĄ ZNACZNIE PODWYŻSZYĆ RACHUNKI AMERYKANÓW ZA OGRZEWANIE”

Przedstawiciele amerykańskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za kwestie związane z energią, ostrzegli na konferencji prasowej w środę, że sankcje nałożone na Iran, mogą znacząco podwyższyć rachunki za ogrzewanie domów. Jak to wpłynie na nastroje w amerykańskim społeczeństwie?

Według przewidywań: ceny ropy naftowej mają być wyższe o 15 dolarów za baryłkę niż miało to miejsce w zimę rok temu. Prawdopodobnie dojdą w tym roku do poziomu 79$ za baryłkę. Temat ten został też podchwycony przez inne tytuły prasowe w Stanach. Jak widać dla administracji Donalda Trumpa- stanowczo większe znaczenie mają interesy kasty zbrojeniowych magnatów i banksterów, niż interesy zwykłych Amerykanów. Co w takim razie z tak bardzo lansowanym hasłem: „America First?”, co zostało w takim razie z polskich sympatyków nadmuchanego do granic możliwości amerykańskiego prezydenta?

Źródło: https://www.washingtonexaminer.com/policy/energy/feds-warn-iran-sanctions-could-make-it-harder-to-heat-homes-this-winter

 

 

IRAK: PONAD 110 TYSIĘCY PRZYPADKÓW ZATRUCIA SKAŻONĄ WODĄ W BASRZE! KARDYNAŁ LOUIS SAKO UZNAJE NAKŁANIANIE DO IMIGRACJI ZA GRZECH ŚMIERTELNY

Basra- szyicki bastion w Iraku, znów wraca na czołówki gazet. I to już kolejny raz nie pojawia się on w związku z żadnym pozytywnym zdarzeniem. Irak- jak wiele innych krajów w tym rejonie walczy z poważnymi niedoborami wody zdatnej do picia. W Basrze- nie dość, że wody jest mało, to część ujęcia zostało skażone! Wedle raportów ponad 110 tysięcy ludzi zachorowało po spożyciu zatrutej wody. Takie zdarzenia mają poważne konsekwencje dla stabilności całego kraju, który dopiero podnosi się po okresie dominacji ISIS i zagranicznych interwencjach.

https://www.iraqinews.com/features/more-than-110-000-people-infected-by-water-pollution-in-iraqs-basra/

********

Pozostając w temacie Iraku, wracamy do wspominanego wcześniej w tym odcinku Witolda Repetowicza, który na łamach swojego Twittera podał informacje o tym, że iracki kardynał Louis Sako uznał publicznie nakłanianie do imigracji za grzech śmiertelny. Tak trudno w dzisiejszych czasach o jakikolwiek kompetentny głos hierarchii Kościoła na temat spraw istotnych- trochę szkoda, że przykładu nie daje tu Europa, lecz Irak. Pomaganie w imigracji tym ludziom jest faktycznym działaniem na ich szkodę- wyrywanie ich z naturalnych wspólnot, terenów w jakich są zakorzenieni- to prawdziwa zbrodnia.

 

SYRIA: KRAJ OTRZYMAŁ TAKĄ WERSJĘ SYSTEMU S-300, KTÓREJ NIE MA NIKT INNY. PAŃSTWA REGIONU POWOLI WZNAWIAJĄ STOSUNKI HANDLOWE Z SYRIĄ. DAMASZEK OŚWIADCZA, ŻE WSCHÓD EUFRATU JEST NASTĘPNYM CELEM DLA SYRYJSKIEJ ARMII PO OSWOBODZENIU PROWINCJI IDLIB

Logiczne staje się to, że Syrii w naszym cyklu siłą rzeczy zabraknąć nie może. Dziś zaczynamy od informacji ciekawej z punktu widzenia poprzednich odcinków. Informowaliśmy, że Ukraina pozwoliła amerykańskim i izraelskim pilotom „przećwiczenia” systemu S-300. Według tamtejszych czynników rządowych- nie różni się on niczym od tego, jaki Moskwa podarowała całkiem niedawno Syryjczykom.

Przeciwko tej tezie wystąpili w tym tygodniu reporterzy syryjskiego portalu Muraselon, którzy w przygotowanej przez siebie w języku angielskim informacji prasowej, cytują członków rosyjskiego ministerstwa obrony, którzy oświadczyli że system podarowany Syryjczykom jest kompletnie inny od jakiegokolwiek operującego obecnie systemu S-300 w innym kraju. Według nich posiada on dodatkowe możliwości: może używać mocniejszej amunicji, jest w stanie funkcjonować w warunkach elektronicznego zakłócania, a jego wyrzutnia jest znacznie usprawniona. Na ile to prawda, a na ile to tylko próba zamaskowania rosyjskiej bezradności? Ciężko stwierdzić- jeśli jednak Rosjanie jakimś cudem mówią tutaj prawdę- Izrael może spotkać niedługo całkiem niemiła niespodzianka.

Systemy S-300 w Syrii mają być obsługiwane przez Rosjan- stoi to w sprzeczności ze wcześniejszymi raportami, które twierdziły że do czasu zakończenia szkolenia Syryjczyków- kwestią tą zajmą się żołnierze irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

S-300

********

Ten sam portal, w innym miejscu cytuje z kolei wypowiedź syryjskiego ministra spraw zagranicznych Walida Al-Moallema, który został zapytany o kwestie dotyczące przyszłości terenów znajdujących się pod kontrolą sił kurdyjskich.

Po prowincji Idlib, przyjdzie czas na tereny położone na wschodzie Eufratu- bracia i siostry, którzy tam na nas czekają, bez względu czy chodzi tu o Kurdów, czy o członków arabskich plemion- oni wszyscy będą musieli zdecydować tego czego chcą na przyszłość. Jeśli Kurdowie pragną dialogu- jest prawo i konstytucja, która wyznacza granice i reguły dla takiego dialogu. Nie zaakceptujemy federalizmu, czy innych naruszeń syryjskiej konstytucji- Kurdowie będą musieli to zrozumieć, albo zapłacą cenę za wypełnianie amerykańskich iluzji”

Z naszej strony tylko warto dodać, że SDF (Syryjskie Siły Demokratyczne- tworzone w połowie przez bojowników kurdyjskich) pomimo tego że są obecnie drugą siłą zbrojną- to jak pokazują ostatnie wypadki na ich froncie, bez wsparcia amerykańskich nalotów, nie są w stanie utrzymać nawet kawałka zdobytych przez siebie ziem. Jak długo można ciągnąć taki teatrzyk? Sytuacja ta wymaga dużej mądrości od syryjskiego rządu, dla której najbardziej korzystne będzie wypracowanie jakiegoś rodzaju porozumienia z Kurdami (zadowalającego w jakimś stopniu obie strony). W innym przypadku: całkiem prawdopodobne, że to tarcia etniczne, oraz problemy wewnętrzne Kurdów załatwią sprawę- bez potrzeby zbrojnych nacisków.

https://en.muraselon.com/2018/10/damascus-sends-message-kurds-idlib/

********

Na koniec: krótka informacja. Wojna w Syrii zbliża się ku końcowi- dlatego coraz więcej państw regionu pragnie znaleźć jakiś sposób na choć częściową stabilizacje stosunków. Takie wyjście dla Syrii póki co jest bardziej niż konieczne- kraj potrzebuje ruszyć swoją gospodarkę i ją odbudować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *