3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

EUROPA NA ROZDROŻU: MEANDRY KRYZYSU W SAHELU I NAPIĘCIA NA LINII Z ROSJĄ

Niger jest położoną w sercu Sahelu – równiny położonej pomiędzy pustynią a sawanną rozdzielającą Afrykę na część północną i subsaharyjską od oceanu do oceanu. Do regionu tego należą również Mauretania, Mali, Czad, Burkina Faso, Sudan i południowa część Algierii.
Historycznie region ten znajdował się pod wpływem bądź protektoratem francuskim, lecz jego stabilność została przez zachwiana terror dżihadystów, który odnosi tam większe sukcesy niż gdziekolwiek indziej. W ciągu 2023 roku po interwencjach rosyjskich skala terroryzmu wzrosła tam niepomiernie. Liczba ataków dżihadystów zwiększyła się o 2000%, a w Burkina Faso i Mali odsetek zgonów w wyniku aktów terroryzmu zwiększył się odpowiednio do 50%i 56%.

Pomimo podejmowanych przez Francuzów prób wciągnięcia innych europejskich krajów do pomocy w stabilizacji regionu, zostali oni przytłoczeni. Według badań Catherine van Offelen opublikowanych w marcu tego roku w magazynie „Liberte politique”, Francuzi starają się przekierowywać różne motywacje stojące za aktami terroru wliczając w to motywy religijne, ekonomiczne, etniczne, ideologiczne, moralne, patriotyczne, irracjonalne i psychospołeczne. Ich racjonalne i planowe działania zakończyły się jednak fiaskiem, pozostawiając ich niezdolnych do przeciwstawienia się nowemu sojuszowi Rosjan i terrorystów.

Rosja podburza Afrykę przeciw Europie gdyż sama traci wpływy w strefie eurazjatyckiej na rzecz Chin czy USA i nieodwracalnie podkopała swoje stosunki z państwami wschodniej i zachodniej Europy, co doprowadziło ją do spróbowania swych sił w Afryce. Moskwa wsparła pucz w Mali w maju 2021 roku, dziewięć miesięcy przed inwazją na Ukrainę, a potem powtórzyła ten manewr w Burkina Faso w styczniu 2022 roku.

Mali posiada znaczące złoża fosforanów, złota, uranu, żelaza, boksytów, manganu i soli. W Nigrze z kolei znajdują się złoża węgla, żelaza, fosforanów i ropy naftowej lecz co ważniejsze państwo to zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości wydobycia uranu (około 3243 tony rocznie) czym zajmuje się francuska spółka Areva. Około 24% uranu zużywanego jako paliwo w europejskich elektrowniach atomowych pochodzi z Nigru, lecz tamtejsza junta wojskowa zakazała dalszego eksportu.

Pomimo trwającej wojny na Ukrainie, która sama w sobie doprowadziła do wzrostu cen energii i pozbawiła Europę dostępu do surowców z rejonu Donbasu, nad całym kontynentem wisi groźba odcięcia dostępu do afrykańskich surowców na rzecz innych państw.
Co więcej, Niger znajduje się na skrzyżowaniu szlaków migracyjnych dla ludzi, którzy zmuszeni przemocą i terrorem tysiącami uciekają ze swych domów w Burkina Faso, Mali i Nigerii. W samym państwie znajduje się również znacząca liczba migrantów, odkąd ci z nich, którzy próbowali się dostać do Afryki Północnej zostali aresztowani po wprowadzeniu praw zasugerowanych przez Pałac Elizejski w 2018, dzięki czemu państwo stało się efektywną barierą.

Nasi informatorzy donieśli nam o planach masowej inwazji planowanej przez Rosję. Plany te miałyby już zostać zatwierdzone przez Kreml i Grupę Wagnera. Czy to tylko groźby czy coś znaczenie poważniejszego?
Konsekwencje puczów w Sahelu mogą się okazać katastrofalne dla całej Europy. Te wydarzenia nie będą przeszkadzać Chińczykom i nie będą miały wpływu na Amerykanów.

Wpis pochodzi z instytutu Polaris Gabriele Adinolfiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *