3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Patronat medialny nad książką Adama Szabelaka na temat białych mieszkańców RPA

Mamy przyjemność ogłosić, że nasz portal został patronem medialnym nadchodzącej książki Adama Szabelaka dotyczącej historii i sytuacji białych mieszkańców Republiki Południowej Afryki.

W pierwszej części pracy przedstawiona zostanie historia Burów, od 1652 r., czyli początku ich obecności na kontynencie afrykańskim, do roku 1994 i pierwszych wyborów, w których czarni wzięli udział na równych zasadach z białymi.  Jak zauważył amerykański dziennikarz Adam Hochschild: „Jeśli nie liczyć Rosji, nie poznałem kraju, gdzie przeszłość byłaby tak bardzo sławiona, przeklinana i dyskutowana jak w Południowej Afryce”. Historia jest kluczem do zrozumienia tego co dzieje się w tym kraju.

Druga część pracy poświęcona zostanie z kolei kondycji państwa południowoafrykańskiego po 1994 roku oraz opisowi sytuacji, w jakiej znaleźli się Burowie w rzeczywistości społeczeństwa zdominowanego przez czarną większość. Czy można powiedzieć dziś, że „role się odwróciły” i tym razem to biali cierpią wskutek instytucjonalnego i pozainstytucjonalnego rasizmu? Czy nie jest to aby szukanie „kozła ofiarnego” w obliczu złego stanu państwa? Odpowiedzi na te pytania nie są z całą pewnością łatwe, ale podjęcie refleksji dostarczyć może zupełnie nowej perspektywy.

Część historyczna pracy oparta zostanie przede wszystkim na szeregu naukowych opracowań polsko- i anglojęzycznych. Okres po 1994 roku opisany z kolei zostanie przez pryzmat poszczególnych zjawisk, takich jak emigracja białej ludności, wysoki poziom korupcji i przestępczości, przemoc symboliczna wobec Afrykanerów, rasizm w południowoafrykańskiej przestrzeni publicznej, rolę mediów w ugruntowywaniu “rasowego” postrzegania świata i demonizowania białej ludności, reforma rolna i “wywłaszczenie bez rekompensaty”, okrutne mordy na farmach oraz dążenie do afrykanerskiego Volkstaat. Całość oparta zostanie na podstawie szeregu oficjalnych dokumentów i raportów opisujących ww. zjawiska oraz doniesieniach medialnych. Kolejną częścią pracy będą przetłumaczone oficjalne dokumenty dot. Volkstaat wydane m.in. przez utworzoną w latach 90. Radę Volkstaat. Uzupełnieniem dla tych treści będą przeprowadzone wywiady z osobami obecnie ważnymi dla narodu afrykanerskiego – m.in. z przedstawicielem organizacji Suidlanders Simonem Roche, Jaco Kleynhansem z związku zawodowego “Solidarność”, Corné Mulderem z partii politycznej Front Wolności Plus, a także z przedstawicielami Oranii oraz AfriForum. Niestety, trudno mi na ten moment określić ile z tych wywiadów faktycznie dojdzie do skutku (odległość geograficzna nie sprzyja skutecznej komunikacji), ale zrobię co w mojej mocy, aby było ich jak najwięcej i prezentowały jak najwyższą jakość.

Aby książka mogła ujrzeć światło dzienne, potrzebna jest jednak wasza pomoc!

Środki potrzebne do wydania tej książki zbierane są poprzez zbiórkę, do której umieszczamy link i wspierania zachęcamy: LINK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *