3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Trzecia Droga: Narodowe Święto Węgier

Petofi_Budapest15 marca 2015r. delegacja Trzeciej Drogi obecna była na obchodach Nemzeti unnep, Narodowego Święta Węgier, w Budapeszcie. Obchody upamiętniające rewolucje węgierską z 1848r. organizowane przez Jobbik – Ruch na rzecz Lepszych Węgier, odbyły się w centrum stolicy pod pomnikiem Sándora Petőfiego, poety, który przewodził młodzieży Budapesztu podczas rewolucji 1848r.

Na specjalnie przygotowanej scenie nieopodal Dunaju miały miejsce wystąpienia liderów Jobbiku oraz osób sympatyzujących z partią.

DSCN1904Nie zabrakło również polskich akcentów, za które Węgrzy złożyli oficjalne podziękowania, nie szczędząc słów wdzięczności i zapewnień o przyjaźni w prywatnych rozmowach. Szczególne wrażenie robił zgromadzony oddział Gwardii Węgierskiej, który reprezentował formację podczas uroczystości, a także dbał o zabezpieczanie zgromadzenia. Ogółem uroczystości zgromadziły setki osób, w tym przynajmniej dwie setki Polaków. Obecne były delegacje Trzeciej Drogi, Młodzieży Wszechpolskiej i ONR.

DSCN1888

Dla aktywistów krakowskiej i kieleckiej Trzeciej Drogi wyjazd rozpoczął się w piątek 13 marca kiedy to w godzinach nocnych zakwaterowano się w Domu Polskim na obrzeżach miasta. Łącząc przyjemne z pożytecznym nacjonaliści odwiedzili m.in. Muzeum Wojskowości oraz zabytkowe części tak Budy jak i Pestu. Na ulicach miasta spotykaliśmy się z dużą serdecznością, która nie raz wyrażała się w słowach „Polak, Węgier dwa bratanki – Lengyel Magyar két jó barát”. Mamy nadzieję nie raz jeszcze gościć u naszych węgierskich przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *