3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

APS: Czy najbogatsze kraje to najinteligentniejsze kraje?

bogactwo a inteligencja, inteligencja a pkb

Nie chodzi tylko o to, jak wolny jest rynek. Niektórzy ekonomiści przyglądają się innemu czynnikowi, który decyduje o tym, jak bardzo gospodarka danego kraju kwitnie: jak inteligentni są jego mieszkańcy. W badaniu opublikowanym w jednym z najbliższych numerów Psychological Science, czasopisma Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych, naukowcy przeanalizowali wyniki testów z 90 krajów i odkryli, że inteligencja ludzi, a zwłaszcza najmądrzejszych 5 procent, w dużym stopniu przyczynia się do siły ich gospodarek.

W ciągu ostatnich około 50 lat ekonomiści zaczęli interesować się wartością kapitału ludzkiego. Oznacza to wszystkie cechy ludzi, którzy tworzą siłę roboczą. Heiner Rindermann z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz chciał bliżej przyjrzeć się kapitałowi ludzkiemu, a w szczególności czynnikowi, który psychologowie nazywają zdolnościami poznawczymi. „Innymi słowy, jest to zdolność osoby do rozwiązywania problemów w najbardziej efektywny sposób – nie za pomocą przemocy, ale poprzez myślenie” – mówi Rindermann. Przeprowadził on nowe badanie wraz z Jamesem Thompsonem z University College London.

Badacze zebrali informacje na temat 90 krajów, w tym odległych krain, od Stanów Zjednoczonych po Nową Zelandię i od Kolumbii po Kazachstan. Zebrali również dane na temat osiągnięć danego kraju w dziedzinie nauki i technologii – na przykład, liczby patentów przyznawanych na osobę oraz liczby Nagród Nobla, które mieszkańcy danego kraju zdobyli w dziedzinie nauki.

Odkryli oni, że inteligencja wpływa na produkt krajowy brutto. Na każdy punkt wzrostu średniego IQ w danym kraju, PKB per capita był o 229 dolarów wyższy. Jeszcze większą różnicę czyniło to, jeśli najinteligentniejsze 5 proc. populacji miało jeszcze wyższy współczynnik inteligencji; z każdym dodatkowym punktem IQ w tej grupie, PKB per capita danego kraju był wyższy o 468 dolarów.

„W społeczeństwie, poziom najbardziej inteligentnych ludzi jest ważny dla produktywności ekonomicznej” – mówi Rindermann. Uważa on, że dzieje się tak, ponieważ „są oni istotni dla postępu technologicznego, innowacji, przewodzenia narodowi, kierowania organizacjami jako przedsiębiorcy i tak dalej”. Od czasów Adama Smitha wielu ekonomistów zakłada, że główną rzeczą, jakiej potrzeba silnej gospodarce, jest rząd, który nie wchodzi nikomu w drogę. „Myślę, że we współczesnej gospodarce kapitał ludzki i zdolności poznawcze są ważniejsze niż wolność gospodarcza” – mówi Rindermann.

Źródło: www.psychologicalscience.org

Powyższe tłumaczenie jest własnością portalu 3droga.pl. Kopiowanie go i modyfikowanie bez zgody Redakcji jest zabronione. 

Tłumaczenie: Piotr Roszkowski

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *