3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Stanisław Król: Amerykańskie polowanie na czarownice

amerykańska prawica, alt right

Około sześćdziesiąt lat temu trafne było stwierdzenie, że Ameryka była wolnym i sprawiedliwym narodem, być może bardziej niż jakikolwiek inny w historii. Jednak w ostatnich latach sytuacja uległa drastycznej zmianie. Amerykański wymiar sprawiedliwości nie jest już zainteresowany ściganiem brutalnych przestępców, którzy stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. Zamiast tego szukają przestrzegających prawa Amerykanów, którzy sprzeciwiają się obecnemu kulturowemu duchowi czasu. Ci, którzy opowiadają się za historycznym narodem amerykańskim, i ci, którzy są przeciwko rządzącym elitom obu partii politycznych, są celami rządu federalnego Stanów Zjednoczonych i jego aparatu przymusu. 

18 stycznia komisja Izby Reprezentantów ds. 6 stycznia wydała serię wezwań w ramach dochodzenia w sprawie protestu przeciwko Kapitolowi z 6 stycznia. W sądach amerykańskich lub w dochodzeniach ustawodawczych, takich jak to, wydawane jest wezwanie do sądu, aby zmusić daną osobę do złożenia zeznań lub informacji związanych z konkretną sprawą. Jeśli ktoś odmówi wezwania do sądu, zostanie oskarżony o przestępstwo obrazy sądu i może zostać postawiony przed sądem przez organy ścigania. Z ostatnich wezwań wyróżniają się dwa nazwiska, a są to nazwiska działaczy nacjonalistycznych Nicka Fuentesa i Patricka Caseya. Obaj zostali wezwani do złożenia dokumentów i zeznań przed Kongresem 9 lutego. 

Chociaż śledztwo Komisji Izby Reprezentantów w sprawie protestu z 6 stycznia można już określić jako polowanie na czarownice przeciwko amerykańskiej prawicy, te ostatnie działania mogą tylko to potwierdzić. Obaj mężczyźni nie mają żadnego związku z byłym prezydentem, ani nie zostali oskarżeni ani nie popełnili żadnego przestępstwa. Otrzymali te wezwania, ponieważ są celami amerykańskiego reżimu, wykorzystując śledztwo z 6 stycznia jako pretekst do sprowadzenia ich do Waszyngtonu. 

Najpierw krótko przedstawię, kim są ci mężczyźni. Nick Fuentes to amerykański nacjonalista, który prowadzi własny program z komentarzami politycznymi, a jednocześnie jest liderem ruchu politycznego America First, którego nazwa pochodzi od jego programu. Jego popularność wzrosła w ciągu ostatnich dwóch i pół roku, począwszy od wojny groyperów, w której wielu z jego zwolenników udało się na konserwatywne wydarzenia głównego nurtu, aby podkreślić, że amerykańska prawica zatraca się w liberalnych wartościach. W wyniku swojego zaangażowania w protesty wyborcze w 2020 r. Fuentes został wykluczony z wszelkich mediów społecznościowych, procesorów płatności i znalazł się na federalnej liście zakazu lotów, a FBI skonfiskowało jedno z jego rachunków bankowych środki. 

Patrick Casey jest działaczem nacjonalistycznym, który był dyrektorem generalnym Identity Evropa, organizacji, która była znana z dużej obecności na kampusach uniwersyteckich. Organizacja została później przekształcona i nazwana American Identity Movement, aby uniknąć problemów prawnych, z jakimi borykał się wiec w Charlottesville w 2017 roku, a następnie w listopadzie 2020 roku przeszła na emeryturę. Od tego czasu Casey poświęcał mniej czasu na aktywizm, a więcej na prowadzeniu wywiady, pisaniu artykułów i prowadzenie jego podcastu zatytułowanego Przywracanie porządku. Casey i Fuentes byli ze sobą sprzymierzeni aż do czasu po 6 stycznia, kiedy obaj pokłócili się o to, jak kontynuować działalność polityczną po fakcie. 

Chociaż obaj mężczyźni nie są oskarżeni o żadne przestępstwo, znajdują się w niepewnej sytuacji prawnej. Chociaż koszty prawników i opłaty prawne są oczywiste, mogą oni również popełnić duże błędy podczas tego przesłuchania. Jeśli zeznania, które składają, są fałszywe, jak zdecydował Komitet 6 stycznia, mogą zostać oskarżeni o przestępstwo utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Sam zarzut utrudniania postępowania sądowego może grozić maksymalnym wyrokiem pięciu lat pozbawienia wolności, ośmiu lat, jeśli sprawa dotyczy terroryzmu. Nie jest wykluczone, że taką etykietkę można by przypisać temu zarzutowi, ponieważ protest z 6 stycznia został nazwany przez dziennikarzy „New York Timesa” i niektórych radykalnych członków Kongresu „gorszym niż 11 września”. Mogą zostać oskarżeni o utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości za wszelkie informacje podane jako fałszywe, nawet jeśli nie jest to zamierzone. Pamiętajcie, że to wydarzenie miało miejsce rok temu, w bardzo chaotyczny dzień. Mały błąd może doprowadzić do oskarżenia, nawet jeśli jest również prawdopodobne, że oboje wyjdą wolni. 

W związku z innymi śledztwami w sprawie wydarzeń, które miały miejsce 6 stycznia 2021 r., Fuentes i Casey są zmuszeni przekazać dokumenty dotyczące transferu bitcoinów, które otrzymali 8 grudnia 2020 r. Transfer pochodził od tajemniczego francuskiego darczyńcy, który popełnił samobójstwo wkrótce po wysłanie bitcoinów o wartości 250 000 USD do Nicka Fuentesa i 25 000 USD do Patricka Casey’a. W przypadku Fuentesa z jego konta bankowego skonfiskowano prawie dwa razy tyle pieniędzy. Po tym, jak saldo jego konta bankowego w wysokości prawie 500 000 dolarów zostało opróżnione bez jego zgody, kazano mu zadzwonić pod numery adwokatów federalnych w sprawie tego, dokąd trafiły jego pieniądze. Komitet 6 stycznia chce ocenić, czy te pieniądze zostały wykorzystane na sfinansowanie zamieszek na Kapitolu lub na inną nielegalną działalność. W swoim programie Fuentes zapytał, dlaczego jest zmuszany do przekazywania dokumentów, które powinny już być w posiadaniu rządu federalnego. Stwierdził również, że każą mu przekazać wszystkie wiadomości, które wysłał ze słowem „Ameryka”, z pewnością będzie to duża liczba dla człowieka, który jest gospodarzem America First. 

Zastanawiam się, dlaczego ci dwaj zostali wezwani do stawienia się przed kongresem. Byli obecni na wiecu i proteście 6 stycznia, ale ani nie weszli do Kapitolu, ani nie byli blisko budynku w przypadku Fuentesa. Żaden z nich nie jest urzędnikiem byłego prezydenta, ani nie był oficjalnym organizatorem protestów Stop the Steal. Jak powiedział Fuentes, dokumenty, o które proszą, powinny już być w ich posiadaniu, więc po co wysyłać im zaproszenie do Waszyngtonu? 

Jednym z najbardziej oczywistych powodów jest nastraszenie innych aktywistów przed kontynuowaniem lub przyszłymi działaniami. Zarówno Fuentes, jak i Casey są amerykańskimi nacjonalistami, ideologicznie różnią się od standardowych konserwatystów pod wieloma względami. Reżim chce rozprawić się z takimi dysydentami i odwieść nowych od rozpoczęcia własnej pracy. W obliczu takiej presji i możliwych konsekwencji prawnych wielu, którzy podzielają poglądy nacjonalistyczne lub dysydenckie, może po prostu zdecydować się zostać w domu i nic nie robić. 

Innym powodem może być ustanowienie kolejnego precedensu dotyczącego działań i mowy we współczesnym dyskursie amerykańskim. Chociaż zajmuje się tym Kongres, a nie Sąd Najwyższy, który orzeka ustanawiając precedens sądowy, to śledztwo ma wpływ na to, z jakiego powodu prokuratorzy i organy ścigania mogą to zbadać. Komitet 6 stycznia oświadcza na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że Fuentes i Casey mają zostać postawieni przed Kongresem za udział w wiecach poprzedzających i w dniu 6 stycznia, promowanie niepotwierdzonych twierdzeń dotyczących wyborów w 2020 r. oraz za otrzymanie dużego transferu bitcoina. Precedens ustanowiony w tym wezwaniu polega na tym, że rząd może i powinien być podejrzliwy wobec osób, które skorzystały z przysługujących im pierwszych zmian praw do zgodnych z prawem zgromadzeń i wolności słowa, a także ograniczają ich niezależność finansową. Chociaż 250 000 dolarów to spora suma pieniędzy, często zdarza się, że federalni śledczy angażują się w duże transfery pieniężne. Co więcej, rzadko się zdarza, że agenci federalni skonfiskowaliby przekazane pieniądze. 

Przemawianie do megafonu na proteście w sprawie kwestionowanych wyników wyborów nie powinno być powodem do postawienia jednego z nich przed władzą ustawodawczą, a to, że oboje zostali częściowo z tego powodu wezwani, może pozwolić, aby powtórzyło się to z innymi. Komitet 6 stycznia wykorzystuje swoje śledztwo, aby stwierdzić, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa ze strony prawicy w Ameryce. To jest cel Komitetu 6 stycznia, by przedstawiać nacjonalistów i inne prawicowe frakcje jako zagrożenie, które należy powstrzymać. Być może może to prowadzić do ustawodawstwa dotyczącego mowy nienawiści, co widać w krajach europejskich. Ale w rzeczywistości nie jest konieczne uchwalanie takich ustaw. Jeśli z powodu swojej zgodnej z prawem przemowy możesz zostać postawiony przed Kongresem, zbadany przez rząd federalny i skonfiskowany, zostaniesz już zaraz ukarany za to, co mówisz. 

Wreszcie może się zdarzyć, że rząd federalny po prostu chce marnować czas i zasoby obu mężczyzn. Zatrudnienie dobrego prawnika kosztuje, zwłaszcza takiego, który stanie po stronie opisywanego przez media białego supremacjonisty lub białego nacjonalisty. Z pewnością pochłania ich fundusze posiadanie dobrego radcy prawnego w tej sytuacji, a także zabiera im czas. Fuentes America First Political Action Conference ma się odbyć później w lutym, a przesłuchanie, które odbędzie się 9 lutego, odwróci jego uwagę od tego wydarzenia. Jest to szczególnie biorąc pod uwagę, że będzie musiał jechać do Waszyngtonu ze swojego domu w Chicago, ponieważ nie może wejść na pokład żadnych lotów dzięki temu samemu rządowi, który teraz wzywa go do stawienia się przed nimi. 

Jest całkiem jasne, że na zachodzie, w tym zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, nacjonaliści są prześladowani. Widać to w działaniach policji federalnej, która monitoruje ich aktywność w Internecie, infiltruje grupy, tworzy schematy miodników i stosuje pułapki, które są nielegalne w większości krajów europejskich. Pułapka polega na tym, że policja przekonuje kogoś do popełnienia przestępstwa i aresztuje go po tym, jak wykaże taki zamiar. W kilku przypadkach wykorzystano to na chorych psychicznie, tworząc przestępców tam, gdzie ich nie było. Agentom federalnym jest jednak dość trudno aresztować większość nacjonalistów, ponieważ większość z nich jest świadoma tych sztuczek i sami nie popełniają przestępstw. Nowa taktyka zostanie zastosowana w próbie uciszenia nacjonalistów, jak to ma miejsce zwłaszcza w przypadku Fuentesa. 

Małym pocieszeniem będzie jednak to, że są to teraz wiadomości krajowe, a nawet międzynarodowe. Będzie transmitowany w ogólnokrajowej telewizji, aby wszyscy mogli go zobaczyć. Jeśli Fuentes i Casey zagrają dobrze, może to być dla nich wielka wygrana. Przeciętny człowiek w Ameryce nie sympatyzuje szczególnie z rządem, czy to republikańskim, czy demokratycznym. Widok normalnie wyglądającego 23-latka, któremu zadano pytania o to, w jaki sposób przyczynił się do najbardziej zabójczego ataku na demokrację, prawdopodobnie przysporzy mu wiele sympatii ze strony mas, a także uznanie nazwiska. Chociaż Fuentes był już wcześniej w wiadomościach, nie był szeroko omawiany w wiadomościach krajowych. Teraz jego przesłuchanie wraz z przesłuchaniem Patricka Caseya będzie w centrum uwagi, nadawane w CNN, C-SPAN i komentowane w innych sieciach, takich jak wiadomości Fox. Pod warunkiem, że przedstawi dobrą prezentację i że nie zostanie oskarżony i uznany za winnego utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości, mogą pojawić się pewne pozytywy dla rozwijającego się ruchu America First, a także dla nacjonalizmu w Ameryce jako całości. 

Przy gorącym klimacie politycznym w Ameryce szczególnie ważne będzie monitorowanie przesłuchań i działań podejmowanych przez federalnych prokuratorów. Chociaż sytuacja w Ameryce jest prawdopodobnie gorsza niż w Europie, to nie zapominaj o podobieństwach między nimi. Pod wieloma względami Europa wyprzedza Amerykę w prześladowaniach najbardziej patriotycznych działaczy, więc z pewnością rządy za granicą będą przyglądać się, jak nauczyć się nowych sposobów na pozbycie się tych, którzy są ich prawdziwą opozycją. Ważne będzie, aby zobaczyć, jak Nick Fuentes i Patrick Casey, wraz z szeroką prawicą dysydencką w Ameryce, radzą sobie z prześladowaniami, z którymi się spotykają. Z pewnością pozytywny jest fakt, że nacjonalistyczna działalność w Ameryce jest kontynuowana, pomimo licznych niepowodzeń i prób uciszenia jej przez media, rząd i przeciwników politycznych. Europejczycy mogą się wiele nauczyć od nacjonalistów w Ameryce, podobnie jak Amerykanie od swoich europejskich odpowiedników. Poprzez obserwację, wsparcie i przyjaźń możemy wzmocnić ruchy polityczne w naszych krajach. 

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *