3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

,,Mogą być dni, w których wszystko wydaje się stracone, ale pamiętajcie, że nie robicie tego tylko dla siebie, walczycie o wyższe cele” wywiad z członkiem portugalskiej organizacji Escudo Identitário

Escudo Identitário, portugalski nacjonalizm

Na początku chciałbym, abyś przedstawił siebie oraz przedstawił Escudo Identitário

Escudo Identitário narodziło się w sierpniu 2017 roku po pokojowym proteście na Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz po napisaniu pisma skierowanego do zarządu Uniwersytetu z powodu odwołania wystąpienia Jaime Nogueiry Pinto, znanego politologa i pisarza wśród portugalskiej prawicy. na konferencji.

Escudo Identitário ma tożsamościowy punkt widzenia na ochronę naszej kultury, która istnieje prawie milenium, podobnie z historią patrząc na obecną sytuację polityczną w kraju i w Europie, nasz priorytet to obserwować aktualną sytuację w Portugalii.

Co symbolizuje wasze logo?

Nasze logo przedstawia rysia iberyjskiego. To zwierzę można znaleźć w naszym scenariuszu dzikiej przyrody i od dawna (ok. 27 000 lat) występuje na Półwyspie Iberyjskim. Jednak podobnie jak portugalska tożsamość wymiera, dlatego używamy go w naszym logo.

Podobnie jak ryś iberyjski, walczymy o przetrwanie portugalskiej kultury, historii i zwyczajów, do których przywykliśmy. Ponadto na logo widnieje tarcza, która ukazuje ,,quinas” portugalskiej flagi. Każdy z nich reprezentuje wszystkie bitwy, które musieliśmy stoczyć o nasze granice.

Jakie idee reprezentujecie? W jakich dziedzinach przeprowadzacie swoje akcje i na jakich tematach skupiacie się najbardziej i dlaczego?

Reprezentujemy opór, młodość, która nie ulega ślepo poprawności politycznej. Jesteśmy dumni z naszych korzeni, upamiętniamy przodków oraz ich dokonania, uczymy się od nich i korzystamy z tego co można najlepiej zastosować w dzisiejszej rzeczywistości i sposobie życia. Nasza aktywność polega na organizowaniu konferencji, protestów, akcji solidarnościowych, promocji nawyków takich jak sportowy tryb życia oraz czytelnictwa. Każdego dnia promujemy nasz aktywizm polityczny poprzez banery, transparenty plakaty, bilbordy czy vlepki. Promujemy również wycieczki na łona natury oraz sprzątanie parków. Wreszcie, co nie mniej ważne, promujemy braterstwo, budujemy mocne więzi w naszych szeregach.

Jak wygląda obecna sytuacja polityczna w Portugalii? Czy na waszej scenie politycznej można się doszukać partii głoszących narodowe postulaty?

Obecny scenariusz w portugalskiej polityce jest zmonopolizowany przez media głównego nurtu, gdzie władza narzuciła Portugalczykom system oligarchiczny, który służy tylko niewielkiej liczbie osób. Tą mniejszością są elity, które trzymają władzę.

W styczniu odbywały się wybory prezydenckie, które ukazały, że wiele osób się budzi. Przykładowo, na południu kraju większość głosowała na André Venturę, kandydata z ramienia partii CHEGA. Wniósł trochę tematów, które są niepoprawnie politycznie oraz takie, na które dyskutowaliśmy publicznie już wcześniej. Jest on jednak częścią systemu i pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Mamy na myśli uleganie presji mediów.

Kim dla Portugalczyków jest Antonio Salazar? Czym może inspirować polskich nacjonalistów?

Prof. António Oliveira Salazar jest dla lewicy dyktatorem i złem wcielonym, które rządziło Portugalią przez 50 lat. Możemy się jednak wiele od niego nauczyć. Był świetnym ekonomistą, nie poddał się mimo ogromnej presji wywieranej na niego, odbudował również system edukacji i służbę zdrowia. Był świetnym strategiem, ochronił Portugalię przed II wojną światową, co przełożyło się później na polepszenie sytuacji ekonomicznej w kraju.

Podsumowując, możemy nauczyć się od niego prężności, inteligencji oraz wytrwałości, jaką posiadał sprawując władzę w naszym kraju, dzięki czemu przywrócił ważne i niezbędne usługi publiczne oraz uratował kraj przed całkowitym bankructwem.

Jakie jest podejście portugalskich nacjonalistów do religii?

Przywiązanie do religii jest nadal ważne, choć nie możemy udzielić dokładnej odpowiedzi, ponieważ w naszym ruchu są osoby, które nie wyznają religii katolickiej lub są ateistami. Można znaleźć również pogan w związku z naszym tłem historycznym pierwszych plemion zamieszkujących region Portugalii (Lusitani), gdzie pogaństwo było silnie praktykowane. Mimo wszystko w Portugalii panuje silny, katolicki tryb życia, który jest przez wielu przestrzegany. Katolickie zasady są fundamentem naszych zasad, których ściśle się trzymamy. Możemy powiedzieć, że wiara jest obecna i ma dla Portugalczyków ogromne znaczenie, zawsze jesteśmy w jakiś sposób związani z naszą religią.

Ostatnio w Polsce zrobiło się głośno w sprawie aborcji. Jest to jeden z tematów, który wywołuje największe kłótnie wśród Polaków. Jakie macie podejście do aborcji oraz LGBT?

W Portugalii w 2007 roku zostało przeprowadzone publiczne referendum, które spowodowało sporą zawieruchę zarówno ze strony będącej za i będącej przeciw. Wygrała opcja za, spowodowało to wprowadzenie legalnej aborcji do 10 tygodnia ciąży. Przed tym aborcja była dozwolona wyłącznie zagrożenia życia matki lub dziecka, albo w przypadku pochodzenia dziecka z gwałtu.

Ogólnie rzecz biorąc, Portugalczycy w ogóle nie postrzegają tego tematu i kwestii społeczności LGBT jako coś, co należy odrzucać, jednak Escudo Identitário silnie walczy szczególnie w szkołach publicznych przeciwko doktrynom wpajanym przez nową lewicę, która postrzega aborcję jako metodę antykoncepcji i wmawianie jest dzieciom, że nie są chłopcami lub dziewczynkami, patrząc na swoje organy, mogą być kimkolwiek zechcą.

Stanowczo przeciwstawiamy się indoktrynacji i praniu mózgów naszym dzieciom oraz pozbawiania ich niewinności w tak młodym wieku. Ponadto nasze dzieci są uczone, że zakładanie rodziny jest złą drogą ekonomiczną, polityczną czy nawet środowiskową.

Nasza organizacja chce chronić rodziny przed takimi doktrynami.

Czy byliście kiedykolwiek obecni na wydarzeniach w Polsce?

Na chwilę obecną nie, jednak bylibyśmy zaszczyceni, gdybyśmy mogli w przyszłości wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez polskich kolegów.

Czy współpracujecie z innymi portugalskimi organizacjami narodowymi? Czy utrzymujecie również kontakty zagraniczne?

Jesteśmy ruchem, który oficjalnie nie współpracuje z innymi organizacjami w Portugalii i za granicą. Jednak, kiedy dowiemy się, że jeden z ruchów zostaje pozbawiony prawa do protestowania i w końcu jest zdelegalizowany, pokazujemy nasze wsparcie w walce przeciwko współczesnemu światu i politycznej poprawności.

Również, jeżeli to konieczne, wymieniamy się doświadczeniami i poglądami. W przeszłości organizowaliśmy kilka konferencji z innymi ruchami.

Jakie jest obecnie największe zagrożenie dla Portugalii i Europy?

Obecnie prowadzimy dwie główne bitwy: jedna kulturowa przeciwko nowej lewicy na równi z faktem, że każdy imigrant po roku mieszkania w naszym kraju może stać się Portugalczykiem. Nasza tożsamość jest sprzedawana w sposób umożliwiający łatwe zdobycie obywatelstwa i narodowości zarówno przez legalnych jak i nielegalnych imigrantów. Te dwa zagrożenia razem wzięte mają ogromny wpływ na nasz sposób życia, naszą kulturę i tradycję.

Jak wygląda nacjonalistyczny kalendarz w Portugalii? Jakie są najważniejsze dla Was daty i najsłynniejsze akcje?

W Portugalii są trzy ważne daty, które obchodzimy bez wyjątku. Są to 10 czerwca (Dzień Portugalii), 5 października (w narodowym kalendarzu jest jako dzień wprowadzenia ustroju republikańskiego w 1910 roku, jednak my obchodzimy ten dzień z roku 1143 kiedy Portugalia po raz pierwszy została uznana za naród). Na koniec możemy przytoczyć jeszcze 1 grudnia (rocznica dnia, w którym Portugalczycy ponownie doszli do władzy w kraju po przejęciu jej przez hiszpańskiego króla).

W odniesieniu do naszych działań, najbardziej obchodzimy 10 czerwca. Gromadzimy się z weteranami wojen kolonialnych, sporo ludzi pokazuje się, aby obchodzić Dzień Portugalii, mamy jedzenie i picie dla wszystkich a na koniec mamy przemówienie oraz marsz. Obchodzimy ten dzień w całym kraju, w największych miastach: Lizbonie, Porto i Bradze.

W jaki sposób widzicie miejsce Portugalii w regionie i ogólnie rzecz biorąc w całej Europie?

Z naszego punktu widzenia Portugalia posiada ogromne bogactwo, ponieważ posiadamy ogromną linię brzegową. Pogoda zmienia się idealnie w zależności od regionu, a granice wyznacza jedynie Hiszpania. Posiadamy jeden z największych obszarów morskich do połowów. Strategicznie mamy dobrą pozycję.

W Europie nasze znaczenie polega na tym, że jesteśmy jednym z najstarszych ukształtowanych narodów, posiadamy ogromną kulturę i jesteśmy wojownikami, znanymi w historii z tego, że potrafimy się bronić i walczyć z wszelkimi przeciwnościami.

Na koniec, czy masz coś do przekazania dla polskich nacjonalistów?

Możemy powiedzieć, że nie jesteście sami. Mogą być dni, w których wszystko wydaje się stracone, ale pamiętajcie, że nie robicie tego tylko dla siebie, walczycie o wyższe cele. Bądźcie odporni, mądrzy, uczcie się, wzrastajcie duchowo i walczcie. Nie stoimy samotnie, na jednego z nas, który upadnie, powstanie dwóch kolejnych.

Dziękuję za rozmowę

Wywiad przeprowadził i przetłumaczył Krzysztof Kwaśny

Oprawa graficzna: Resistance Arts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *