3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

Wywiad z Cossackia


Pozdrawiam, zgodnie z tradycją naszej strony przedstaw się – kim jesteś, jakie masz poglądy i czym się zajmujesz?

Saryn Kuchinsky, założyciel i działacz ideologiczny ruchu „Jazyk Jertaul”. Zgodnie z moimi poglądami jestem zwolennikiem neoreakcji, kozactwa i niepodległości. Na tym etapie przechodzę służbę werbunkową w armii Ukrainy.

Przede wszystkim nasi czytelnicy chcą wiedzieć – czym jest Cossackia?

Yrtauł1 wraz z grupą kubańskich konserwatystów jesteśmy zdania, że Cossackia to „Rzeczpospolita Narodów Kozackich”, gdzie zachowując i kultywując odrodzenie etniczne, wdrażane jest nowe społeczeństwo stanowe na zasadzie merytokracji i klasycokracji W. Lipińskiego. Cossackia to związek wojsk (republik), wspólnot, klanów (rodzin), wolnych miast itp., zbudowany zgodnie z kozackimi tradycjami politycznymi militokracji. Być może – w sojuszu lub w jednym bycie z państwami niekozackimi, ale respektującymi zasady tego rodzaju samorządu.

Kim jest Kozak – na jakiej podstawie będzie budowana tożsamość narodowa Kozaków?

W naszym przypadku Kozacy to grupa kilku blisko spokrewnionych grup etnicznych, które łączy wspólna historia, mentalność, kultura polityczna i historyczny sposób życia. Tożsamość narodowa kozackich nacjonalistów budowana jest wokół powyższych czynników i faktu, że narody te docelowo będą w stanie zbudować silne państwo konfederacyjne kierowane przez najlepszych przedstawicieli narodu na zasadzie wzajemnego szacunku.

Jak to się stało, że uświadomiłeś sobie, że jesteś Kozakiem? Jak Twoja tożsamość wpływa na Twoje codzienne życie?

Gdy tylko zacząłem interesować się genezą i problematyką etnografii, historii, doszedłem do wniosku, że jest to moja tożsamość, którą chcę pielęgnować. Chociaż większość naszych towarzyszy od dzieciństwa dorastała w środowisku kozackim i mieli pod tym względem znacznie więcej szczęścia.

Jak oceniasz obecną sytuację ruchu kozackiego w Federacji Rosyjskiej?

Uważam, że ruch kozacki w Federacji Rosyjskiej nie istnieje. Wszystkie możliwe i czyste ideoweo organizacje zostały zniszczone lub skompromitowane przes współpracę ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej. Powiem więcej – państwo to, we wszystkich organizacjach kozackich na szczycie hierarchii, powołuje agentów wyłącznie lojalnych wobec rządu, którzy w większości przypadków są chronieni przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i FSB, co także przesądza o ich losie nie do pozazdroszczenia, jeśli do władzy dojdzie skrajna prawica

Wiemy o udziale Kozaków Dońskich w wojnie w Donbasie, a w szczególności o utworzeniu „Ługańskiej Milicji Ludowej”. Jaka jest twoja opinia na ten temat?

Kiedyś wyrażaliśmy opinię o jakimkolwiek udziale Kozaków (nie tylko Kozaków Dońskich, ale także tych z Kubania oraz innych Kozaków) przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej i jest ona skrajnie negatywna. Siły te stały się narzędziem w rękach moskiewskich czekistów do zajęcia obwodu ługańskiego, który następnie oczyścili z powodu braku lojalności w latach 2015-2016. Dobrym tego przykładem jest Dremov. Zamiast zjednoczyć się z ukraińską prawicą, która stawiała dokładnie te same pytania i miała te same problemy co kozaccy nacjonaliści, celowo wszedł w sojusz z Moskwą – i przegrał. Tworząc przy okazji wizerunek posłusznych kundli czekistów, stracił i splamił honor naszego narodu, co będziemy musieli naprawiać latami i zmywać tę hańbę krwią. To kwestia honoru i zasad.

Czytelnicy byliby zainteresowani poznaniem Lienz2. Co się tam wydarzyło i jak to oceniasz?

Ponieważ istnieje wiele informacji na temat Lienz w domenie publicznej, powiem krótko i więcej na podstawie osobistych ocen. Jest to przykład tego, że liberałowie i demokraci, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą gotowi zawrzeć pokój z komunistami i bolszewikami, aby walczyć ze zwolennikami trzeciej pozycji i nie ma znaczenia, o jaką konkretnie ideologię tutaj chodzi. Jest to przykład na to, że Zachód będzie mógł negocjować z Rosją i ustępować jej wtedy, kiedy będzie tego konkretnie potrzebował, a naszym zadaniem będzie nie stać się kartą przetargową, która stała się ofiarą Kozaków z Lienzu.

Jakie widzisz perspektywy rozwoju swojego ruchu?

Działamy na zasadzie, że ci, którzy nie walczą, nie są gotowi przelać krwi za swoją wolność i za swoje wartości, w efekcie nie uzyskają ani wolności, ani pożądanych zmian w narracjach publicznych. Dlatego zarówno ja, jak i cały nasz ruch wspieramy i nadal będziemy wspierać ludzi z bronią, którzy są gotowi do walki z okupantem i którzy nie złożą broni, dopóki cel nie zostanie osiągnięty. A tacy ludzie na pewno istnieją. A powodzenie naszego ruchu zależy od dwóch rzeczy: 1) ilości takiej siły bojowej, oraz 2) jej organizacji i ideologicznej formacji.

Zgodnie z tradycją portalu, ostatnie słowo należy do rozmówcy.

Nie chcemy narzekać na ucisk, jak wszyscy wokół nas w XXI wieku. Chcemy po prostu zniszczyć wroga i ocalić cnotliwe, inteligentne, utalentowane, piękne części społeczeństwa przed infekcją, która kultywuje obraz niższego, upadłego człowieka jako ideału. Chcemy siłą wyzwolić Don, Kubań, Terek3 i inne wojska kozackie i siłą osiągnąć prawo do tożsamości i rozwoju najlepszych synów Ojczyzny bez szkody dla siebie.

Chwała Kozakom! Chwała Ukrainie! Chwała Zjednoczonej Europie!

Przypisy:

1 wojsko, awangarda

2 chodzi o wydanie przez Aliantów Kozaków z Lienzu władzom Związku Sowieckiego

3 tereny Rosji i Ukrainy z których wywodzą się Kozacy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *