3DROGA.PL

Portal 3droga.pl

Portal Nacjonalistyczny

„Imperium” – wstęp do działu Kultura

Jesteśmy! Wierzymy! Działamy!

Przed Wami kolejna odsłona działu kulturalnego w czasopiśmie „W Pół Drogi”. Tekst ten piszę gdzieś w środku pandemii, na początku zawieszonego w wątpliwościach kwietnia. To dla mnie wręcz niebywałe, budzące odrazę, że przytłaczająca część znanej nam rzeczywistości, posypała się jak domek z kart zaledwie w ciągu kilku tygodni.

Spokojnie! Nie ma nad czym płakać. Jestem niemal przekonany, że wszystkie ograniczenia naszego życia codziennego miną do momentu ukazania się tego numeru. Prognostyk to być może nie najlepszy, bowiem w redakcji zwykliśmy smakować życie i terminy traktujemy z dużą elastycznością.

Tymczasem duża część z nas, w tym początku kwietnia, straciła swoje dochody, uświadomiła sobie kruchość życiowych planów wyglądających dalej niż do zachodu słońca i zupełnie się zatraciła w tej przeciągającej się chwili pandemicznej niepewności.

I dobrze, bo to życie nic nie było warte.

Wypadałoby nawet żeby runęło z trzaskiem. Zatopione w nieustannym biegu, gonitwie pragnień i materialistycznych przyjemnościach.

Być może któregoś dnia kwarantanny, po źle przespanej nocy, wstałeś rano, stanąłeś przed lustrem zupełnie nagi i uświadomiłeś sobie, że nie masz nic. Towarzystwo samego siebie Cię męczy, a ilość bodźców, które mogą Cię od tego odciągnąć z każdym dniem się kurczy.

Traktujemy nasze dni utylitarnie. Czynności, które wykonujemy mają nam przynieść korzyść albo przyjemność. Zapomnieliśmy, że sami w sobie jesteśmy największa wartością, której nic nie przewyższy.

Samotność rozumiana jako izolacja, powinna być uświęconym czasem wewnętrznej wędrówki, a nie szaleńczą ucieczką. Cnoty ducha są nieocenione, to co nas kształtuje, pozwala wierzyć i żyć naprawdę, pochodzi tylko z wewnątrz. Być może to dobra myśl na początek tego numeru. A w nim znajdziecie: rozdział drugi powieści Adama Bussego Zmierzch Krzyża, pewien robotniczy manifest, odnaleziony po latach pod tytułem Larwa, opowiadanie Konrada Rekoja, w którym sztuczna inteligencja musi zmierzyć się z nacjonalizmem oraz sekcję poetycką, a to wszystko zilustrowane grafikami od ekipy Resistance Arts. Zapraszamy!

Zachęcamy do nadsyłanie propozycji tekstów do kolejnej odsłony działu kulturalnego pod adres: kultura@wpoldrogi.com lub fpaluch@3droga.pl.

Powyższy artykuł został opublikowany w trzecim numerze pisma „W Pół Drogi”. Cały numer jest dostępny TUTAJ. Wcześniejsze numery naszej gazety można ściągnąć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *